Oční vady

Oční vady

Anna Makarová
29.03.2011

Jsou oční vady, při kterých dochází k chybné lomivosti dopadajících paprsků, které se v důsledku toho nezobrazí na sítnici tak, jak by bylo žádoucí, a tím pádem se nevytvoří ostrý obraz. Tyto vady mají společné pojmenování refkrakční vady.

Mezi nejčastější refrakční vady patří:

Hypermetropie - dalekozrakost

Příčinou dalekozrakosti je krátký bulbus. Paprsky se sbíhají za sítnicí. U malých dětí je malý stupeň dalekozrakosti - do +3 dioptrií - normální a neřeší se žádnou korekcí. Brýle se předepisují jen u vysokých vad, při tupozrakosti a strabismu.

S věkem postupně mohou vznikat astenopické obtíže, jako je slzení, pocit tzv. nepohodlného vidění, bolesti hlavy, pocit zamlženého vidění, zpočátku do blízka později i do dálky. Korekce se řeší plusovými skly, které se nazývají spojivky.

Myopie - krátkozrakost

  • Při krátkozrakosti se paprsky sbíhají před sítnicí. Pacient vidí špatně na dálku a dobře na blízko. Asteonopické obtíže nebývají časté.Existuje několik typů myopie:
  • Fyziologická myopie - nízká myopie, vzniká v adolescenci, stabilizuje se po 20. věku
  • Intermediální myopie - začíná ve školním věku a rychle progreduje na -5 až -10 dioptrií
  • Myopie progresiva - progreduje i po 20. věku a nezřídka dosahuje -15 až -25 dioptrií. Bývá spojena s degenerativními změnami sklivce a sítnice
  • Myopie congenitalis - vrozená o velikosti -10 dioptrií a více, zpravidla neprogreduje. Vysoká myopie je spojena s rizikem vzniku odchlípení sítnice a glaukomu. Korekce se řeší minusovými skly, které se nazývají rozptylky

Astigmatismus

Astigmatismus je stav, kdy oko nemá ve všech rovinách stejnou optickou mohutnost. Nejčastěji bývá způsoben vrozeným nepravidelným zakřivením rohovky, následkem úrazu nebo po operaci. Nekorigovaný astigmatismus je často provázen astenopickými obtížemi.

Afakie

Afakie je stav, kdy v oku chybí čočka. Jedná se o pacienty po úraze nebo po prodělané operaci šedého zákalu v osmdesátých letech 20. století. K dobrému vidění jsou využívány afatické brýle o síle + 10 dioptrií. Pacient nemá schopnost akomodace a proto na čtení potřebuje jiné brýle o síle +14 dioptrií.

Pseudofakie

Pseudoafakie je náhrada čočky implantovanou umělou intraokulární čočkou, která je fixována v zachovalém pouzdru původní čočky a vydrží a ž do konce života.

Presbyopie

Oční vada presbyopie se jinak nazývá vetchozrakost. Jedná se o neschopnost zaostřit na běžnou čtecí vzdálenost. Po 40. roce života je tento stav běžný. Příčinou je sklerotická změna čočky.

Anizometropie

Anizometropie je stav, kdy refrakce obou očí není shodná. Brýlovou korekci s vyšším rozdílem pacienti obvykle špatně snášejí. Řešením jsou kontaktní čočky.

Kromě korekce brýlemi nebo kontaktními čočkami se využívá i refrakční chirurgie, jejímž cílem je korekce refrakčních vad laserovým nebo chirurgickým zákrokem. Laserové operace krátkozrakosti snižují lomivost přední plochy rohovky excimer laserem. U dalekozrakosti  se zvyšuje zakřivení rohovky pomocí laserové termokeratoplastiky.

Uvedenými metodami lze korigovat i astigmatismus. Vyšší krátkozrakost i dalekozrakost je možné korigovat i implantací fakických nitroočních čoček nebo extrakcí čiré čočky.

Každý, kdo zpozoruje zhoršení zraku, by se měl co nejdříve nechat vyšetřit očním lékařem a dbát přesně jeho pokynů. Pokud člověk již refrakční vadu má, je pravidelná návštěva očního lékaře samozřejmostí.

V některém z příštích článků popíšeme další vady a oční onemocnění, brzy si také na www.zdrave.cz přečtete o laserových operacích očí.

Autor: Anna Makarová

Laserové operace očních vad
Kopřiva - bylinky pro zdraví

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Laserové operace očních vad
Oční vady

Laserové operace očních vad

15.04.2011

Laserové operace se využívají nejčastěji za účelem odstranění dioptrií. V současné době se používá několik metod. Veškeré laserové refrakční techniky využívají laserový paprsek k o ...

Poklepová automasáž DO-IN
Masáže

Poklepová automasáž DO-IN

09.04.2011

Neprobudili jste se do nového dne úplně osvěženi? Potřebujete sami sebe připravit na náročný den? Většina lidí sáhne po povzbuzujících látkách, jako je káva nebo čaj. Existuje však ...