Bylinky

Kostival lékařský - bylinky pro zdraví

Zuzana Šimíková
08.04.2011

Dnes vás seznámíme s léčivými účinky byliny, kterou na louce určitě nepřehlédnete. Tato trvalka se lidově se nazývá hadí mord a jedná se o vzrostlou rostlinu s velkými chlupatými listy a fialovými květy.

Z kostivalu se jako léčivá část používá především jeho kořen, méně pak listy. Kořen obsahuje např. třísloviny, allantoin, cholin, sliz, ale také škodlivé alkaloidy. Kořen se sbírá na jaře a na podzim. Je možné jej použít čerstvý, nebo sušený.

Využití kostivalu

Nejznámější je kostivalová mast, dále je možné připravit kostivalový obklad z nastrouhaného kořene, tinkturu, koupel a také čaj. V lékárnách je k dostání sušený kostivalový prášek.

Vnitřní užití

  • pomáhá proti kašli a při zápalu pohrudnice
  • působí proti křečím a vředovému onemocnění v trávicím traktu
  • zastavuje vnitřní krvácení

Vnější užití

  • pomáhá regenerovat tkáně ve svalech a kloubech (zmenšuje otoky kloubů)
  • hojí bércové vředy, omrzliny, drobné rány, spáleniny
  • pomáhá doléčovat zlomeniny, tiší bolest
  • působí protizánětlivě

Vzhledem k možnému obsahu rakovinotvorných látek, které mohou poškodit játra, se nedoporučuje užívat kostival vnitřně, a pokud ano, tak pouze v malých dávkách a krátkodobě. Vnější použití kostivalu je naprosto neškodné.

Příště představíme modrou bylinu se spoustou využití - len setý. Minule jsme psali o léčivých účincích kopřivy.Autor: Zuzana Šimíková

Konopí - bylinky pro zdraví
Jarní únava

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Poklepová automasáž DO-IN
Masáže

Poklepová automasáž DO-IN

09.04.2011

Neprobudili jste se do nového dne úplně osvěženi? Potřebujete sami sebe připravit na náročný den? Většina lidí sáhne po povzbuzujících látkách, jako je káva nebo čaj. Existuje však ...