Pleť

Jídelníček pro zdravou a krásnou pleť

Milena Mocková
06.06.2013

To, co našemu tělo dodáme ve formě jídla, má vliv nejen na naši váhu, ale také na vzhled. Naše pokožka může být svěží, zářivá a mladistvá, pokud jí dopřejeme pravidelnou kosmetickou péči a určité potraviny. Přírodní látky obsažené v některých potravinách přispívají k regeneraci a ochraně kůže, ozdravují buňky a zpomalují stárnutí.

Jahody

Jahody jsou zdrojem vitamínu A, C a E. Vitamín C se podílí na tvorbě kolagenu, a zamezuje tak vzniku předčasných vrásek. Jahody obsahují také kyselinu ellagovou. Ta zabraňuje degradaci elastických vláken, která se starají o to, aby kůže nebyla povadlá. Hojnost draslíku v jahodách pomáhá vyplavovat toxiny a pročišťovat tělo.

Olivový olej

Olivový olej je významný pro svůj obsah mononenasycených mastných kyselin, které pomáhají odolávat UV záření a udržují vláhu v pokožce. Olej dále obsahuje velké množství vápníku, železa a velkou řadu antioxidantů, jež zlepšují biologické vlastnosti kůže, omezují projevy stárnutí a vznik vrásek.

Vysoký podíl vitamínu E má příznivý vliv na vláčnost kůže. Optimálně se doporučuje jedna až dvě lžíce oleje denně, například do salátu či na zjemnění vařeného jídla.

Mandle

Tyto plody dokážou hotové divy, jak v podobě svačiny, tak i ve formě krému. Patří k nejvýznamnějším ořechům, které obsahují mnoho látek důležitých pro pěkný vzhled pokožky.

Mají také významné množství olejů, které zajistí pružnost pleti, a antioxidanty (vitamín E a selen), jež zabraňují vzniku vrásek. Mezi další pozitivum mandlí patří to, že přirozeně podporují pocit žízně, zvyšují tak denní příjem tekutin.

Rajčata

Mimo beta karotenu, vitamínu C a zinku (prvky důležité pro pěkný vzhled pleti) obsahují velké množství draslíku, který odvádí z těla ven vodu. Redukuje tím projevy celulitidy. Hlavním důvodem, proč jsou rajčata výjimečná, je jejich obsah lykopenu.

Lykopen je látka, která plodům dodává jejich charakteristickou barvu a především protirakovinné účinky. Pro kůži je významný jako silný antioxidant, který chrání před volnými radikály. Pravidelný příjem lykopenu posiluje vlastní přirozenou obranu pleti vůči slunečnímu záření, a snižuje tak i riziko jejího spálení.

Jablka

Jablečná slupka obsahuje vysoké procento různých vitaminů, antioxidantů (vitamín A, B, C a E, kyselinu listovou) a flavonoidy, které zaručují pružnost kůže a brání tvorbě vrásek.

Jablka mají nejvíce výživných látek v době, kdy přirozeně dozrávají. Během skladování obsah vitamínů postupně klesá, ale i přesto je dobré konzumovat alespoň jedno jablko denně.

 

Máte nějaký vlastní tip či osvědčený recept na svěží a zářivou pleť?

Autor: Milena Mocková

Kouzelné kameny
Základní pravidla hygieny po povodních

Další články

Mezinárodní den dětí
Péče o dítě

Mezinárodní den dětí

01.06.2013

K dnešnímu svátku dětí přinášíme pro rodiče malý podnět k zamyšlení nad správnou výchovou dětí. Přestože v řadě evropských zemí je fyzické trestání dětí zakázáno, Češi se k němu s ...

Světový den bez tabáku
Kouření

Světový den bez tabáku

30.05.2013

Podle Světové zdravotnické organizace zabije tabák a jeho užívání šest milionů lidí ročně, z toho více než půl milionu jsou nekuřáci. V rámci boje proti tabákovému kouři vyhlásily ...