Cestování - dovolená

Kouzlo moře a mořského ovzduší

Jitka Suchánková
17.06.2013

Mořská voda obsahuje chemické látky, které způsobují její slanost, rozdílnou hustotu a například i rozdílnou teplotu mrznutí než u sladké vody. Slanosti se říká salinita. Slaná voda na Zemi obsahuje mnoho chemických látek, ale většinou jen v malém množství. Mezi tyto nejvýznamnější chemické látky patří chlorid sodný, sírany, uhličitany a jiné soli. Tyto všechny dohromady pak tvoří mořskou sůl.

Vlastnosti mořské vody

  • Průměrná salinita mořské vody v oceánech a mořích je kolem 3,5 %. Znamená to, že každý kilogram mořské vody obsahuje zhruba 35 gramů rozpuštěné soli.
  • Mořská voda má větší hustotu než voda sladká.
  • Mořská voda obsahuje ionty, které mají buď kladný, a nebo záporný náboj. Nejvíce zastoupeny jsou záporné ionty (tzv. anionty) chloridu a kladné ionty (tzv. kationty) sodíku, které dohromady vytváří mořskou sůl, kterou známe jako kuchyňskou sůl. Ta tvoří cca 85 % všech rozpuštěných látek v mořské vodě.

Přínos mořské vody pro zdraví

  • soli a minerály obsažené v mořské vodě mají pozitivní vliv na léčbu kožních a respiračních onemocnění
  • mořská voda dezinfikuje sliznici dýchacích cest a posiluje její obranyschopnost
  • mořské klima má pozitivní vliv na posílení imunity celého organismu
  • rýma, kašel, běžné nachlazení se u moře léčí mnohem snáz a bez medikamentů
  • zvláště malé děti a jejich rodiče ocení účinky mořské vody a mořského ovzduší na jejich zdravotní stav, který se po jednom nebo dvoutýdenním pobytu mnohdy zlepší na celý rok
  • mořská voda příznivě působí na útlum kožní nemoci zvané lupénka; estetické zlepšení má kladný vliv na psychiku pacientů

Jak na nás moře působí pocitově

Vlhký vzduch je nasycený solí, jemné krůpěje soli se nám zachycují na kůži a ve vlasech. Jemný vánek nás ovívá a tropické slunce není pocitově stejné a jen a pouze horké jako na koupališti ve středozemí. Pobyt u moře působí velice dobře i na naši psychiku, je to relax pro tělo i duši, který náš organismus za celý rok potřeboval.

Samozřejmě – pokud nemáte rádi koupání a opalování, pak si musíte najít jiný program – poznávací výlety, posezení ve stínu u chlazeného nápoje apod., případně důkladně včas zvážit, je-li vůbec pro vás konkrétně tato dovolená tím pravým odpočinkem.

V případech, kdy rodina chce být spolu a manželka si prosadí dovolenou u moře, přestože manžel je zásadně proti, je třeba se zamyslet nad skutečnou podstatou věci a buď přijmout ten fakt, že zrovna já se nebudu cítit nejlépe, ale nebudu radost kazit ostatním, nebo se domluvit na jiném způsobu řešení rodinné dovolené.

Ani finanční zátěž však není zanedbatelná a cesta za sluncem a mořem něco stojí. Bohužel jsme se narodili jako Středoevropané.

Autor: Jitka Suchánková

Zázrak jménem kustovnice čínská
Jak jsme se stravovali dříve a co jíme dnes

Další články

Jídelníček pro zdravou a krásnou pleť
Pleť

Jídelníček pro zdravou a krásnou pleť

06.06.2013

To, co našemu tělo dodáme ve formě jídla, má vliv nejen na naši váhu, ale také na vzhled. Naše pokožka může být svěží, zářivá a mladistvá, pokud jí dopřejeme pravidelnou kosmeticko ...

Mezinárodní den dětí
Péče o dítě

Mezinárodní den dětí

01.06.2013

K dnešnímu svátku dětí přinášíme pro rodiče malý podnět k zamyšlení nad správnou výchovou dětí. Přestože v řadě evropských zemí je fyzické trestání dětí zakázáno, Češi se k němu s ...