Zdravá výživa

Je grilování nebezpečné?

Zdravě.cz
07.07.2010

Léto - voda, zahrada, louka, terasa a večer - grilování. Mnoho lidí si léto bez posezení u ohně ani neumí představit. Je ugrilované maso opravdu tak nebezpečné, jak nám často hrozí některá média či odborné časopisy?

Většina lidí, kteří holdují grilování či opékání na ohni, si starost o nebezpečné účinky takto upraveného masa příliš nedělá. Někteří však zpozorní ve chvíli, kdy začnou grilované maso jíst jejich děti. Jiní si ze strachu o své zdraví tuto příjemnou záležitost, která není jen gurmánským zážitkem, ale přináší také pohodu a příjemný relax, odpírají úplně.

Grilování z pohledu odborníka

Lékaři či hygienici nevidí problém v občasné konzumaci grilovaného masa. Také proto, že v Čechách je grilování pouze sezonní záležitostí, tím pádem není pro náš organismus tolik zatěžující. Ovšem při pravidelné nebo dokonce denní konzumaci by byli jednoznačně proti. A to především proto, že se v grilovaném mase vytváří dva typy sloučenin, které jsou zdravotně závažné, projevují se totiž jejich toxické, karcinogenní a mutagenní vlastnosti.

Chemické nebezpečí

Jedná se o polycyklické aromatické uhlovodíky (PAHs) a heterocyklické aminy (HCAa). Obě chemické látky zvyšují riziko výskytu některých druhů rakoviny (rakovina žaludku, tlustého střeva a konečníku).

Sloučeniny PAHs vznikají tam, kde lze pozorovat saze a tmavý kouř (nedokonalé spalování). Při grilování často odkapává tuk z masa na rozžhavené uhlí. Vzniklé spaliny jsou poté opět vyneseny na maso a kontaminují ho. Je proto vhodné grilovat maso co nejméně tučné.

Sloučeniny HCAs se vytvářejí uvnitř masa. Děje se to, když je maso vystaveno vysokým teplotám a dlouhému vaření (tzn. že vznikají i při smažení či pečení).

Těmto sloučeninám se ovšem nevyhneme, ani kdybychom grilování vyškrtli ze svého života. Jsou totiž obsaženy i v jiných tepelně upravených jídlech, je jimi nasycena voda i vzduch, kam je vypouští elektrárny, výfukové zplodiny apod.

Odborníci naštěstí neumí pouze strašit, ale také trochu uklidnit. Zdravý organismus s dobrým imunitním systémem se dokáže se škodlivinami, které z grilovaního masa přijímáme, poprat. Takže pokud se budeme držet hesla nic se nesmí přehánět a "neprogrilujeme" celé léto, nemusíme si strachem o své zdraví kazit přijemný zážitek.

Lze ugrilovat maso zdravěji?

Dále zde uvedeme několik tipů pro ty, kteří si chtějí dopřávat šťavnaté masité pochoutky z plamene a zároveň zminimalizovat dopady škodlivých vlivů na organismus:

  • Maso nejdříve tepelně upravte v mikrovlnné troubě a až poté vložte na rošt
  • Ideální je zabalit maso do alobalu nebo použít alobalové misky, aby tuk neodkapával na uhlí
  • Odřežte před opékáním z masa přebytečný tuk a z drůbeže odstraňte kůži.
  • Používejte kvalitní rošt a vhodný gril: hleďte především na snadnou údržbu a kvalitní materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Neromantické plynové či elektrické grily mají oproti klasickým grilům pár zásadních výhod: žádný přepálený tuk a kouř, větší bezpečnost a snadnější údržba
  • Palivo: většinou se používá dřevěné uhlí, ale existují i lisované uhelné brikety. Brikety mají větší výhřevnost, jsou vyrobeny z kvalitního uhlí a mají minimální odpad.
  • Plameny by se při grilování neměly dotýkat masa
  • Před pojídáním odřežte z masa černou vrstvu na povrchu

Ideální letní příloha

Vhodnou a zdravou přílohou k takovému masu je sezónní zelenina, opékaná či čerstvá (třeba pokapaná olivovým olejem). Ke grilovanému masu se nedoporučuje jíst pečivo, protože snižuje schopnost trávení masa, kromě zeleniny jsou vhodné opékané brambory. Ideálním pitím je víno (dle barvy masa) nebo pivo, které se vypořádá s mastnotou z masa daleko lépe než voda.

 

Grilujete rádi a pravidelně? Jakému masu dáváte přednost? Také vás trápí rizika grilování?

Autor: Zdravě.cz

Sluneční paprsky - nebezpečí pro kůži i pro oči
Otrava z jídla v letních měsících

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...