Pálení žáhy

Pálení žáhy může být nebezpečné

Milena Mocková
17.05.2012

Pálení žáhy neboli pyróza občas potrápí až 45 procent populace a zhruba u 20 procent lidí se pálení žáhy opakuje často. Denně se podle statistik s pyrózou potýká 7 až 10 procent obyvatelstva. Jak se těchto potíží vyvarovat a kdy je potřeba je začít léčit?

Někdy v životě zažije pálení žáhy téměř každý člověk. Jedná se o příznak upozorňující na to, že do jícnu zpětně zatéká žaludeční obsah, tzv. gastroezofageální reflux. Látky, které dráždí jícnovou sliznici, jsou kyselina solná, trávící enzymy a žlučové kyseliny. Reflux neboli zpětný tok žaludečního obsahu do jícnu, který pálení žáhy způsobuje, totiž může ve své chronické podobě vyvolat nebezpečné změny na jícnové sliznici.

Kdy je nutná léčba pálení žáhy

Pokud pálení žáhy přichází jenom zřídka, není třeba se nijak léčit. Stačí se vyvarovat rizikových faktorů, jako je například pití bílého vína, koncentrovaného alkoholu, tučných, kynutých a kořeněných jídel. Dobré je také vynechat kávu a koncentrované džusy.

Častější pálení žáhy lze řešit zakoupením léků, které váží kyselinu solnou a tvoří na sliznici žaludku a jícnu ochranný film, a tím sliznici mechanicky chrání. Vhodné jsou také léky, které potlačují vylučování kyseliny solné v žaludku. Tyto léky patří k tzv. blokátorům H2 receptorům. Způsobí, že se sníží výdej žaludeční kyseliny, a tak je žaludeční šťáva, která se vrací do jícnu, méně agresivní.

Pokud je pálení žáhy časté, intenzivní a dlouhotrvající, např. pociťuje-li člověk pálení žáhy tři týdny obden, se samoléčbou už zřejmě nevystačí a měl by vyhledat lékaře. U gastroenterologa je pacient vyšetřen endoskopicky, tzn. že se pacientovi ústy zavede tubus zakončený optikou do jícnu, žaludku a horní části tenkého střeva.

Jsou tak vyšetřeny a prohlédnuty všechny tyto orgány a zároveň je ihned zhodnocen nález. Zpravidla jsou objeveny známky podrážděné sliznice, vředy, překrvení sliznice jícnu a sliznice přechodové zóny. Podle nálezu pak může být zahájena léčba.

Pálení žáhy v těhotenství

Pálením žáhy trpí během těhotenství, především v posledním trimestru, asi polovina žen. Tento nález není alarmující a je považován za fyziologický a ve většině případů se neléčí. Po porodu tyto obtíže většinou spontánně vymizí. Těhotné ženy by při problémech s pálením žáhy měly změnit stravovací návyky:

  • nepřejídat se - jíst menší dávky víckrát denně
  • dobře rozkousat každé sousto
  • strava by měla být lehce stravitelná

 

Máte problémy s pálením žáhy? Co vám na to pomáhá?

Autor: Milena Mocková

Perské bylinky ničí vrásky i chloupky
Aerobní a anaerobní cvičení

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Celulitida a jak s ní bojovat
Celulitida

Celulitida a jak s ní bojovat

Hodně žen dnes trápí „pomerančová kůže“ zvláště v oblasti stehen nebo zadečku. Přichází teplé dny a s ní i kratší šaty, a tak je třeba nastartovat boj s nehezkými ďolíčky. A že je ...

Keratin pro zdravé vlasy
Vlasy

Keratin pro zdravé vlasy

14.05.2012

Keratin je organická látka, která je kromě jiného také základní složkou lidského vlasu. Dodává mu pevnost, lesk a komplexní ochranné vlastnosti zevnitř i zvenku. Dnes umíme keratin ...

Hotjóga - rychlé hubnutí
Jóga

Hotjóga - rychlé hubnutí

10.05.2012

Pracujete na změně jídelníčku a chcete hubnutí ještě více podpořit? Jistě víte, že je potřeba zařadit pohybovou aktivitu. Mezi jednotlivými druhy cvičení je však velký rozdíl. K ús ...