Duševní zdraví a psychologie

Sexuální poruchy a deviace

Veronika Tůmová
23.05.2012

K sexuálním poruchám řadíme nejrůznější formy sexuálních dysfunkcí, ale také deviací a úchylek. Lidská sexualita má velký vliv na naši psychiku a projevy všech těchto problémů mohou být velmi traumatizující.

K nejčastějším sexuálním dysfunkcím patří poruchy erekce a potíže s dosažením orgasmu. Problém může vyřešit odborník – sexuolog a terapie se může účastnit jednotlivec i pár.

Odchylky v oblasti sexuální orientace, transsexualismus, sadismus apod., jsou považovány za druhy deviací, k jejichž vzniku mohlo dojít pravděpodobně v období puberty.

Příčiny vzniku sexuálních deviací

Na vzniku těchto onemocnění má z části podíl genetika a z části psychosociální faktory.

Jako psychosociální faktory jsou uváděny některá riziková období v životě člověka, nejčastěji období puberty, kdy dochází k dokončení sexuálního vývoje a dospívání v této oblasti. Zážitky, zacházení a další vlivy vnějšího prostředí a společnosti mohou významně zformovat sexuální vývoj a chování člověka, v tomto citlivém, komplikovaném a emotivním období jeho života.

Druhy deviací

  • Deviace sexuální identity – transsexualismus
  • Deviace sexuální orientace – homosexualita, pedofilie, aj.
  • Deviace sexuálního chování – exhibicionismus, masochismus, sadismus aj.
  • Kombinované deviace – sadomasochismus, homosexuální pedofilie aj.

Poruchy sexuální preference

Jako porucha sexuální preference se označuje dlouhodobé abnormální sexuální zaměření, kdy člověk vyhledává neobvyklé situace, aktivity i předměty, k vlastnímu uspokojení. K těmto poruchám patří:

  • fetišismus - objektem zájmu bývá nejčastěji spodní prádlo, osobní předměty a symboly
  • voyeurismus - touha skrytě pozorovat cizí lidi při sexu, ale i docela běžných, obyčejných aktivitách
  • exhibicionismus - touha odhalovat svůj genitál před cizími lidmi opačného pohlaví

U výše jmenovaných deviací postižený člověk nevyhledává verbální, fyzický ani sexuální kontakt s objektem svého zájmu.

Avšak v dalších případech, jako u sadismu či pedofilního sadismu dochází k uspokojení pouze vyvrcholením agrese a násilí spáchaném na své oběti, tudíž jde o poruchy značně nebezpečnější.

Léčba sexuálních poruch

Léčba pacientů se sexuální deviací spočívá obvykle v psychoterapii. Postižený člověk se musí naučit se svou úchylkou žít tak, aby nikoho dalšího neohrožoval ani neobtěžoval. K uspokojení tak dochází obvykle jen díky fantazii nebo neškodným projevům v soukromí.

V těžších případech, kdy pacient nedokáže svou poruchu potlačit, dochází ke spolupráci policie a psychiatrů, v nejtěžších případech je možné provést chirurgickou kastraci, avšak pouze se souhlasem pacienta. Používají se také léky obsahující antiandrogeny a gestageny, vyvolávající útlum sexuálního pudu.

Autor: Veronika Tůmová

Pozdní těhotenství
Arachnofobie

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Hotjóga - rychlé hubnutí
Jóga

Hotjóga - rychlé hubnutí

10.05.2012

Pracujete na změně jídelníčku a chcete hubnutí ještě více podpořit? Jistě víte, že je potřeba zařadit pohybovou aktivitu. Mezi jednotlivými druhy cvičení je však velký rozdíl. K ús ...

Pozdní těhotenství
Těhotenství

Pozdní těhotenství

03.05.2012

Hranice nejčastějšího věku prvorodiček se za několik posledních desetiletí znatelně posunula. Přivést na svět první dítě po třicátém a pětatřicátém roce ženy bývalo velmi ojedinělé ...

Jóga -  cvičení pro všechny
Jóga

Jóga - cvičení pro všechny

29.04.2012

Jóga je v posledních letech velice populární a vyhledávané cvičení. Přináší užitek naší fyzické stránce, protože cvičením jógy můžeme zpevnit svalstvo, protáhnout svaly a celkově p ...

Zácpa a jak s ní bojovat
Zácpa

Zácpa a jak s ní bojovat

26.04.2012

Pocit nafouklého břicha všichni známe a víme, že to není nic příjemného. Při hubnutí omezí lidé často nejen přísun potravin, ale i tekutin, a tělo pak na snížený přísun živin a vod ...