Péče o dítě

I doma čekají na děti nástrahy

Milena Mocková
21.05.2012

Zajistit doma bezpečí pro nejmenší není úplně jednoduché. Děti se pohybují po celém bytě či domě, mají pouze malý pud sebezáchovy a některé jejich nápady jsou naprosto nepředvídatelné. Máme-li doma batole, které právě začíná chodit a často padá, je nutné vybavit domácnost chrániči. V tomto článku se podíváme, jaké nástrahy čekají na naše děti v domácnosti a jak je před nimi ochránit.

Nebezpečí popálenin

Kuchyň je z hlediska domácích úrazů asi nejproblematičtější místo v bytě. Mnoho dětských poranění, především popáleniny, vzniká v době, kdy se připravuje jídlo na sporáku, peče v troubě nebo se už nese horký pokrm na stůl a děti se dožadují maminčiny pozornosti. Neocenitelnou službu v těchto případech splňují dětské ohrádky.

Dalším nebezpečím v kuchyních jsou nože a jiné ostré předměty. Pro bezpečí a klid je proto dobré zajistit skříňky a zásuvky proti jednoduchému otevření.

Úrazy elektrickým proudem

Velké riziko představují elektrické kabely a zásuvky. Děti jsou průzkumníci a rády strkají věci, kam nemají. Velice známé a oblíbené je strkání hraček a různých předmětů do elektrických zásuvek.

Proto máte-li doma batole, které se již dokáže všude dostat, vybavte pro jistotu všechny místnosti záslepkami do elektrických zásuvek, které se dají vyndat pouze speciálním klíčem.

Nebezpečí ale neskýtají jen samotné zásuvky. Podobné to je i s kabely od počítačů, videa, s fény, žehličkami nebo kuchyňskými spotřebiči.

K technickým přístrojům by malé děti nikdy neměly mít přístup a pro menší domácí spotřebiče bychom měli mít vyhrazené uzamykatelné úložné prostory umístěné dostatečně vysoko, aby na ně nedosáhly.

Pozor na okna, dveře a schody

Pro děti, především v předškolním věku, představují okna a dveře na balkony a terasy nejrizikovější prostředí.  Prevence je přitom velice jednoduchá. Stačí vybavit všechna okna a dveře bezpečnostními zarážkami, které umožní větrání a zároveň nejdou otevřít na víc než několik centimetrů.

Do mezonetového bytu nebo poschoďového domu, kde se pohybují nejmenší děti, se určitě vyplatí pořídit si různé prostorové zábrany, jako jsou dřevěná nebo kovová vrátka, která dětem nedovolí dostat se po schodech nahoru či naopak je ochrání před pádem dolů.

Do skleněných výplní dveří je dobré dát z bezpečnostních důvodů kalené sklo, které odolá běžnému nárazu. Pokud se přece jenom rozbije, netříští se a okraje střepů zůstávají tupé.

Dalším nebezpečným prvkem jsou kusové koberce, které mohou podjet pod nohama na parketách nebo plovoucí podlaze. Zde mohou pomoci protiskluzové podložky, které předejdou nebezpečnému pádu.

Samostatnou kapitolou jsou léky a různé chemikálie v domácnosti. Ty by měly být vždy bezpečně uloženy z dosahu dětí.

Dětské schopnosti a dovednosti jsou zkrátka naprosto nevyzpytatelné a někdy se vyvíjejí nečekanou rychlostí. Co ještě včera vaše dítě nedokázalo, může zítra bez problémů zvládnout. Proto je třeba být neustále ve střehu.

Autor: Milena Mocková

Celulitida a jak s ní bojovat
Keratin pro zdravé vlasy

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Hotjóga - rychlé hubnutí
Jóga

Hotjóga - rychlé hubnutí

10.05.2012

Pracujete na změně jídelníčku a chcete hubnutí ještě více podpořit? Jistě víte, že je potřeba zařadit pohybovou aktivitu. Mezi jednotlivými druhy cvičení je však velký rozdíl. K ús ...

Kurkuma známá i neznámá
Bylinky

Kurkuma známá i neznámá

09.05.2012

Kurkuma je mnoholetá travnatá rostlina, která dorůstá až do výše 1 metru. Má oválné listy, které jsou podobné zázvoru, také patří do čeledi zázvorovitých. Jejím domovem je jihových ...

Nádory prsů
Rakovina prsu

Nádory prsů

08.05.2012

Převážná část nádorů prsou jsou nezhoubné novotvary, tzv. mastopatie. Jsou to zpočátku bolestivé, hrbolovité nebo pruhovité zatvrdliny v prsou způsobené změnami v mléčné žláze. V p ...