Jóga

Hotjóga - rychlé hubnutí

Jitka Suchánková
10.05.2012

Pracujete na změně jídelníčku a chcete hubnutí ještě více podpořit? Jistě víte, že je potřeba zařadit pohybovou aktivitu. Mezi jednotlivými druhy cvičení je však velký rozdíl. K úspěšné redukci váhy je třeba kombinovat dva základní druhy cvičení - anaerobní i aerobní. Tuto kombinaci splňuje nové cvičení pod názvem hotjóga nebo také bikramjóga. Jste připraveni na velkou námahu? Odměnou vám bude snížení váhy!

Hotjóga je v České republice poměrně novým sportem. Její specifikum spočívá zejména v prostorách, kde se praktikuje. Místnost totiž musí být plná teplého a vlhkého vzduchu, který dosahuje až 42° C. Toto prostředí má navodit klima Indie, která je kolébkou jógy.

Horko otevírá póry, prohřívá svaly a šlachy. Tělo je tak více flexibilní a vykoná cviky v takovém rozsahu jako nikdy předtím.

Lekce hotjógy je 60 až 90 minutový program póz. Při hotjóze odbouráte nejen stres a únavu, ale co je v tomto druhu jógy podstatné - také kalorie.

Další pozitivní výsledky hotjógy

  • zlepšení celkové rovnováhy
  • vymodelování postavy
  • stimulace veškerých svalů, posílení svalů
  • pročištění lymfatického systému
  • posílení imunity
  • zvýšení kapacity plic
  • posílení srdeční činnosti
  • zvýšení pružnosti páteře
  • zlepšení funkce kloubů

Cviky pro krásné tělo

V každé lekci se praktikuje 26 cviků po dvou opakováních. Člověk tedy přesně ví, co přijde, a nemusí nad cviky příliš přemýšlet. Větší část energie můžete věnovat mysli. Každá asána (jógová pozice) stimuluje jinou část těla. Postupně tak dojde k dokonalému uvolnění a posílení všech svalů, jejich úponů a šlach.

Stlačováním jednotlivých energetických center se na chvíli pozastaví tok krve, aby se po následném uvolnění mohla tkáň dokonale prokrvit.

Během hotjógy dochází k odbourání škodlivých látek. Skrz otevřené póry v pokožce se tělo čistí prostřednictvím pocení.

Hotjóga je vhodná na hubnutí, protože dochází k zahřátí celého těla, nejen určitých partií, jako je tomu u ostatních sportů.

Pro tělo ženy je charakteristické ukládání tuků zejména v dolní části těla a je také nanejvýš obtížné tyto partie dostatečně prokrvit tak, aby docházelo ke spalování tuků. V horké místnosti se svaly zahřejí mnohem dřív, a tím je urychleno i čerpání energie z tuků.

Svíčka - téměř zázračný cvik 

Z jógy jsem vybrala jednu pozici, která v sobě spojuje mnohá pozitiva, má výrazné relaxační a ozdravující účinky a také napomáhá hubnutí. Je to jednoduchý cvik, který si jistě pamatujete ze školy - svíčka čili sarvángásana. Tato jednoduchá pozice snižuje hmotnost, neboť bradu tlačíte proti štítné žláze, která je tak stimulována.

Pozice uvolňuje orgány v břiše, omlazuje pohlavní žlázy a pohlavní orgány, podporuje krevní oběh ve vnitřních orgánech a dopřává odpočinek srdci. Navíc zbavuje organismus škodlivin, pomáhá při hemoroidech, močových a menstruačních problémech, vede k prokrvení mozku, páteře a pánve, odstraňuje stres a nespavost, zmírňuje bolesti při křečových žilách, tlumí otoky a únavu nohou.

Pryč s pomerančovou kůží

Posilovací cviky spolu s teplem působí doslova jako lymfodrenáž, a proto se s vámi pomerančová kůže pomalu rozloučí. Důležitým předpokladem je ovšem dostatečný pitný režim, alespoň dva a půl litru za den, a omezený příjem tuků ve stravě.

Autor: Jitka Suchánková

Jóga - cvičení pro všechny
Pozdní těhotenství

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Jóga -  cvičení pro všechny
Jóga

Jóga - cvičení pro všechny

29.04.2012

Jóga je v posledních letech velice populární a vyhledávané cvičení. Přináší užitek naší fyzické stránce, protože cvičením jógy můžeme zpevnit svalstvo, protáhnout svaly a celkově p ...

Zácpa a jak s ní bojovat
Zácpa

Zácpa a jak s ní bojovat

26.04.2012

Pocit nafouklého břicha všichni známe a víme, že to není nic příjemného. Při hubnutí omezí lidé často nejen přísun potravin, ale i tekutin, a tělo pak na snížený přísun živin a vod ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...