Duševní zdraví a psychologie

Jak léčit Parkinsonovu chorobu

Jitka Suchánková
11.05.2012

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, které přímo souvisí s úbytkem nervových buněk v mozku. Tyto buňky za normálního stavu produkují dopamin, což je přenašeč, který zajišťuje přenos signálů mezi nervovými buňkami. Nedostatek dopaminu způsobuje, že pacient postupně není schopen ovládat nebo kontrolovat svůj pohyb.

Příznaky Parkinsonovy choroby

Dopamin lze různými způsoby nahradit, přesto se v pokročilých fázích nemoci vyskytují vážné pohybové potíže. Častým projevem je třes, stavy pomalosti a ztuhlosti, samovolné pohyby, dále stavy, při kterých se nelze rozejít.

Pacienti mívají často problémy s komunikací, obtížnou artikulací a špatným psaním. Nikoliv nepodstatné jsou také deprese, ve stáří se přidávají i další psychické potíže.

Léčba Parkinsona

Léčba Parkinsonovy choroby není ani v současné době nijak oslnivá. Parkinsonova nemoc se vyléčit nedá, pouze lze zpomalit a zmírnit její průběh.

První a zároveň nejčastější i nejúčinnější lék pro léčbu Parkinsonovy choroby se nazývá levodopa a byl vyvinut v roce 1970. Je to aminokyselina podobná základním stavebním jednotkám bílkovin. Ta se vstřebává z tenkého střeva do krevního oběhu a pak přestupuje rozhraním mezi krevním oběhem a mozkovou tkání. Až v mozku je tato aminokyselina přeměněna na dopamin.

Při léčbě levodopou dochází ke stabilizaci přibližně na normální hodnoty, a tím ke zmírnění projevů nemoci. Na léčbu reaguje většina (asi 75 %) pacientů příznivě. Čím déle však léčba trvá, tím se snižuje účinnost léku. Následuje opětovné snížení pohyblivosti, ztuhlosti a třesu.

Nejčastějším vedlejším účinkem při dlouhodobém užívání tohoto léku je zvracení, dalšími vedlejšími příznaky jsou nedobrovolné pohyby a tiky a také halucinace. Často se objevuje také vysoký krevní tlak a různé typy arytmií. Mohou se vyskytnout i psychické poruchy jako euforie, neklid, deprese, hypersexualita apod., a dále i nechutenství, zvracení a u většiny pacientů zácpa.

Lékaři využívají i další látky k prodloužení účinku levodopy (např. carbidopa, entacapon), dále selegilin. Po tomto léku může mít pacient poruchy spánku.

Chirurgický zákrok

Chirurgický zákrok se doporučuje pouze pacientům se závažným nebo rychle se zhoršujícím vývojem této choroby, u nichž již nezabírá klasická léčba.

Chirurgický zákrok přichází na řadu až ve chvíli, kdy jsou vyčerpány všechny neinvazivní možnosti léčby. Tento zákrok může mít velké důsledky vzhledem k tomu, že poškození či zničení nervových buněk je trvalé.

Alternativní medicína

Dobré výsledky v léčbě Parkinsonovy choroby byly zaznamenány díky nikotinu a konopí. Pokud nemocný touto chorobou je nekuřák, doporučuje se nalepit mu nikotinové náplasti, které se dají koupit v lékárně.

Léčba konopím spočívá v přímé konzumaci této rostliny, případně i v aplikování mastí a tinktur na ztuhlá místa na těle.

Různé potravinové doplňky mohou zpomalit vývoj příznaků Parkinsona. Léčebný efekt se přisuzuje vitamínu B6, E, C, koenzymu Q10, výtažkům z ginkgo biloby a rybímu tuku.

Autor: Jitka Suchánková

Kurkuma známá i neznámá
Celulitida a jak s ní bojovat

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Hotjóga - rychlé hubnutí
Jóga

Hotjóga - rychlé hubnutí

10.05.2012

Pracujete na změně jídelníčku a chcete hubnutí ještě více podpořit? Jistě víte, že je potřeba zařadit pohybovou aktivitu. Mezi jednotlivými druhy cvičení je však velký rozdíl. K ús ...

Kurkuma známá i neznámá
Bylinky

Kurkuma známá i neznámá

09.05.2012

Kurkuma je mnoholetá travnatá rostlina, která dorůstá až do výše 1 metru. Má oválné listy, které jsou podobné zázvoru, také patří do čeledi zázvorovitých. Jejím domovem je jihových ...

Nádory prsů
Rakovina prsu

Nádory prsů

08.05.2012

Převážná část nádorů prsou jsou nezhoubné novotvary, tzv. mastopatie. Jsou to zpočátku bolestivé, hrbolovité nebo pruhovité zatvrdliny v prsou způsobené změnami v mléčné žláze. V p ...