Pocení

Zápach nohou

Magdalena Šalamounová
06.06.2012

S příjemnými letními teplotami, na které se všichni přes půl roku těší, přicházejí také ty nepříjemné věci. Lidé se potí. Někdo více, jiný méně. Nedávno byl na Zdravě.cz zmíněn zápach z úst jako velký společenský problém. Zvýšené pocení nohou a jejich zápach je pro lidi, které tím trpí, podobně nepříjemnou záležitostí.

Na rozdíl od zápachu z úst, který člověk sám nemusí cítit, zápach z bot je podstatně silnější a člověk postižený tímto problémem jej vnímá stejně jako jeho okolí.

O nepříjemnostech, které to může přinést, když jde člověk s tímto problémem na návštěvu nebo k doktorovi, se ani nemusím zmiňovat. To je jistě noční můra každého, koho trápí nadměrné pocení nohou.

Existuje mnoho přípravků určených na nohy či do bot, které zápach alespoň zmírňují, ale vyšší potivosti nohou se příliš zabránit nedá. Pročítala jsem také diskuze, které se tímto tématem zabývaly, a použiji zde některá opatření, která si lidé na tento „neduh“ vymysleli.

Jak zmírnit zápach nohou

Větší potivost chodidel způsobuje přemnožení bakterií, které vydávají onen nepříjemný zápach. Bakterie, které se tvoří na patách, údajně vytvářejí zápach podobný jako při výrobě sýrů.

Také různé kožní plísně souvisejí se zápachem. Pokud se chodidla vyléčí, může zápach zmizet.

Zápach nohou bohužel nesouvisí jen s menší hygienou. I velmi čistotný člověk může mít tyto problémy. Samozřejmě častější mytí nohou zápach aspoň krátce zažene, ale ne vždy je možné se tak často umývat. Proto je zde několik základních pravidel:

  1. Střídejte ponožky (klidně několikrát za den, můžete si několik párů s sebou nosit klidně do práce, na výlety, do školy)
  2. Noste bavlněné ponožky, ne z umělých materiálů
  3. Nenoste v teplém počasí silonové punčochy a ponožky
  4. Pokud je teplo, snažte se nosit neuzavřené boty
  5. Noste koženou obuv a boty často střídejte
  6. Kupte si vložky do bot – s aktivním uhlím
  7. Nestříkejte do bot žádné voňavky a deodoranty, pach se pouze smísí
  8. Vyzkoušejte některé z přírodních oplachů chodidel, např. z kamence, hypermanganu, černého čaje, bezu, mateřídoušky, dubové kůry, případně octové vody
  9. Používejte zásypy (dbejte na to, aby byl zásyp požit pouze na suchou, nikoli zpocenou nohu)
  10. Pokud je to možné, vyperte boty občas v pračce

Samozřejmě je možné zkusit i spreje a různé masti na nohy, ale z reakcích v diskuzích, které jsem pročítala, vyplývá, že tyto přípravky nejsou příliš efektivní.

S vložkami do bot s aktivním uhlím byly naopak vesměs zkušenosti dobré. Vyzkoušet můžete i speciální ponožky s částicemi stříbra, které údajně eliminují vlhkost.

Zaujaly mne některé příspěvky „proti zápachu z bot“. Pro ukázku zde uvádím chemický příspěvek jednoho z autorů. Prý metoda ověřená a velmi spolehlivá:

„Do lavoru napustíte teplou vodu. Do vody dáte savo, ne příliš mnoho, jinak se vám bota rozpadne. Zhruba deci oava na patnáct litrů vody. Přidáte jódovou tinkturu, asi tak pět mililitrů, na množství nejspíš příliš nezáleží. Přehnat se to nedá. Pak přisypete nevelké množství hypermanaganu, řekněme tak gram. A na závěr můžete přidat jednu nebo dvě tablety na dezinfekci vody, pokud je vlastníte, nebo kávovou lžičku chloraminu. Boty strčíte do lavoru vody tak, aby byly celé ponořené, a voda natekla i dovnitř, a v lázni je dvacet minut až půl hodiny máčíte. Pak je vyjmete, důkladně propláchnete čistou vodou a dáte usušit.“

Autor: Magdalena Šalamounová

Tantrický sex
Šanci přestat kouřit výrazně zvyšuje pomoc lékařů

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Předcházejte dětským úrazům
Úrazy

Předcházejte dětským úrazům

30.06.2012

Když jsou děti malé, chtějí všechno kolem sebe poznávat. Nejdříve se plazí, potom se stavějí a dělají první krůčky. S tím vším přichází i riziko pádů, škrábanců, modřin, zlomenin a ...

Aerobní a anaerobní cvičení
Aerobní cvičení

Aerobní a anaerobní cvičení

25.06.2012

Mezi jednotlivými druhy cvičení je velký rozdíl. Některé se zaměřují na budování kondice a posílení srdce, těm říkáme anaerobní, protože jsou velmi silové a vzniká při nich takzvan ...

Tantrický sex
Sex a erotika

Tantrický sex

Sex jako takový je pro každého velmi důležitou součástí života. Poslední dobou se však více začalo mluvit o tzv. tantrickém sexu, který je za hranicí sexu klasického. Tantrický sex ...

Makulární degenerace
Oči

Makulární degenerace

21.06.2012

Oči nejsou jenom krásnou ozdobou obličeje. Stejně tak neslouží jenom jako opora pro víčka a řasy. Oči jsou především dokonalým orgánem zraku.

Jak se zbavit vší
Vši

Jak se zbavit vší

11.06.2012

Téměř každý rodič dítěte, které navštěvuje mateřskou nebo základní školu, se někdy setká s upozorněním, že se ve třídě vyskytly vši. Následuje domácí prohlídka vlasů a preventivní ...