Kouření

Šanci přestat kouřit výrazně zvyšuje pomoc lékařů

Zdravě.cz
31.05.2012

Chystáte se skončit s kouřením? Pak patříte mezi zhruba 70 procent kuřáků, kteří o tom uvažují. Jenže většinou se jim to nepodaří a k cigaretě se dřív či později vrátí. Mnohem větší šanci uspět mají ti, kteří do odvykání nejdou sami, ale vyhledají odbornou pomoc. Navíc dnes máte ideální možnost – poslední květnový den je tradičně světovým dnem bez tabáku.

Z každé stovky kuřáků, kteří se rozhodnou přestat zcela na vlastní pěst, statisticky uspějí pouze čtyři. Jiné to je, pokud si kuřák nechá poradit. Šance, že si během jednoho roku od poslední cigarety znovu nezapálí, je desetkrát větší – podaří se to téměř čtyřiceti lidem ze sta.

„V našem centru sledujeme pacienty rok od poslední cigarety a jen ti, kdo po roce osobně přijdou a jejich nekuřáctví je potvrzeno měřením oxidu uhelnatého ve výdechu, jsou hodnoceni jako úspěšní. Všichni ostatní, včetně těch, kteří na nás zapomněli, nechtějí přijít nebo se odstěhovali, jsou hodnoceni jako kuřáci,“ vysvětluje Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku.

Nebojte se zeptat lékaře

Jak taková pomoc vypadá v praxi? Důležité je vědět, že k návštěvě některé z poboček Centra pro závislé na tabáku není třeba doporučení jiného lékaře. Stačí se jen objednat. „Pacient“ během roku do některého z center (jejich seznam lze nalézt na ww.slzt.cz) přijde v ideálním případě pětkrát.

První návštěva trvá přibližně hodinu, při druhé, dvouhodinové, je stanovena léčba. Další tři kontrolní sezení zaberou kolem třiceti minut. „Druhá návštěva obvykle spočívá v hledání možných řešení pro chvíle, které si kuřák bez cigarety neumí představit,“ říká lékařka Eva Králíková.

Další návštěvy záleží na tom, zda kuřák svoji závislost zvládá či nikoliv. Lékař navíc může vhodně načasovat ideální čas pro použití nikotinových přípravků, v podobě léků, nikotinových náplastí či žvýkaček. Všechny tyto podpůrné prostředky zvyšují šanci nekouřit.

Ačkoliv pobočky Centra pro závislé na tabáku jsou rozmístěné po celé republice, nemusí být přímo ve vašem nejbližším okolí. I pak je ale šance snadno najít odbornou pomoc. Je možné zavolat na linku pro odvykání kouření na čísle 844 600 500, kde dostanete kontakt na vyškolené lékaře ordinující ve vaší blízkosti. Případně se stačí zeptat svého praktického lékaře či zavolat na nejbližší plicní oddělení některé z nemocnic.

Může se ale stát, že na chození k lékaři z důvodu, že chcete přestat kouřit, prostě nemáte čas. Pak máte možnost vyzkoušet něco jako on-line lékaře na internetu. Evropská komise totiž loni v červnu spustila program „Ex-kuřáci jsou nezastavitelní“, jenž spočívá v tom, že podobné rady jako od lékaře vám denně budou chodit do e-mailové schránky.

Předtím pouze na internetu vyplníte formulář, podle kterého se zjistí, jaký typ kuřáka jste a jak jste pro odvykání motivovaní. Pro účast v tomto programu je potřeba se zaregistrovat na české verzi stránek www.exsmokers.eu. Pak už s vámi bude komunikovat takzvaný elektronický kouč (takzvaný iCoach), který by vás měl dovést až do úspěšného konce bez cigaret.

Úspěšnost této metody je jen o deset procent nižší, než když pacient dochází za lékařem do  ordinace – nekouřit tedy zvládne 30 procent zaregistrovaných. Výhodou je, že tento program má propojení i na Facebook, takže účastníci mají možnost si navzájem sdělovat dojmy, případně si radit navzájem.

Autor: Zdravě.cz

Zápach nohou
Světový den životního prostředí

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Předcházejte dětským úrazům
Úrazy

Předcházejte dětským úrazům

30.06.2012

Když jsou děti malé, chtějí všechno kolem sebe poznávat. Nejdříve se plazí, potom se stavějí a dělají první krůčky. S tím vším přichází i riziko pádů, škrábanců, modřin, zlomenin a ...

Aerobní a anaerobní cvičení
Aerobní cvičení

Aerobní a anaerobní cvičení

25.06.2012

Mezi jednotlivými druhy cvičení je velký rozdíl. Některé se zaměřují na budování kondice a posílení srdce, těm říkáme anaerobní, protože jsou velmi silové a vzniká při nich takzvan ...

Tantrický sex
Sex a erotika

Tantrický sex

Sex jako takový je pro každého velmi důležitou součástí života. Poslední dobou se však více začalo mluvit o tzv. tantrickém sexu, který je za hranicí sexu klasického. Tantrický sex ...

Makulární degenerace
Oči

Makulární degenerace

21.06.2012

Oči nejsou jenom krásnou ozdobou obličeje. Stejně tak neslouží jenom jako opora pro víčka a řasy. Oči jsou především dokonalým orgánem zraku.

Jak se zbavit vší
Vši

Jak se zbavit vší

11.06.2012

Téměř každý rodič dítěte, které navštěvuje mateřskou nebo základní školu, se někdy setká s upozorněním, že se ve třídě vyskytly vši. Následuje domácí prohlídka vlasů a preventivní ...