Porod

Porod do vody - výhody a rizika

Veronika Tůmová
12.11.2010

Možná se právě rozhodujete, zda zvolit tento u nás zatím méně obvyklý způsob porodu. Porod do vody je od začátku až do konce naprosto přirozený, není však vhodný pro každého.

Ne všechny porodnice v České republice jsou vybaveny tak, aby mohly rodičkám umožnit rodit do vody. Je proto nutné informovat se včas o možnostech porodnice, které se chcete svěřit do péče. Kromě vybavení tu musí být k dispozici i kvalifikovaný a v tomto směru zkušený personál.

Porod do vody – nesmysl nebo pokrok?

Porod do vody je pro miminko přirozenější, než by se mohlo na první pohled zdát. V těle matky se dítě po celou dobu vyvíjí v prostoru vyplněném plodovou vodou, přechod z plodové vody do vody v bazénu s teplotou lidského těla je proto podle odborníků pro dítě mnohem méně stresující než běžný porod. Znatelně se také snižuje možnost poporodního traumatu pro novorozené dítě.

Kdy je porod do vody vhodný a bezpečný

Pro porod do vody se může rozhodnout každá rodička, pokud její těhotenství probíhá normálně a bez komplikací, v děloze je jeden plod ve správné porodní poloze a nejde o předčasný porod. Těsně před porodem i v jeho první fázi však může dojít ke změně okolností (odtok plodové vody s neobvyklým zabarvením apod.) a pro bezpečnost matky i dítěte je nutné přistoupit ke klasické variantě porodu.

Už v průběhu těhotenství však budete muset zvolit porod “na suchu“ v těchto případech:

  • infekce, nemoc
  • vícečetné těhotenství
  • předpokládaný císařský řez
  • trváte-li na užití epiduralu pro ztlumení bolesti

Výhody pro rodičku a novorozence

Teplá vodní lázeň je už sama o sobě příjemná a uklidňující, přináší úlevu od porodních bolestí, které jsou mnohem méně intenzivní a tím lépe snesitelné. Je také prokázáno, že porod do vody zanechává mnohem méně poporodních zranění.

Stejně tak pro miminko je narození se do vody méně “drastický“ příchod na svět. Ponoření do vody je pro novorozence přirozené, hned po porodu se vyjme a provedou se potřebná vyšetření.

Nevýhody a rizika

K největším rizikům patří možnost infekce, z toho důvodu třetí a poslední fáze porodu – porod placenty, už ve vodní lázni neprobíhá. Také pro lékaře může být obtížnější sledovat průběh porodu a v případě komplikací mít dostatek času k zásahu. Ve vodě, v poloze vleže nebo v polosedu také nelze plně využít gravitace. Pro monitorování plodu nemohou být použity elektrické přístroje, ale pouze sondy určené k použití pod vodou. Pokud nastane nebezpečí ztráty kyslíku, je nutné dokončit porod mimo vodní lázeň (výstup z vody může znamenat zdržení) pomocí kleští, nebo provést císařský řez.

 

Chystáte se rodit do vody nebo jste takový porod absolvovala? Podělte se o své zkušenosti.

Autor: Veronika Tůmová

Úrazové pojištění
Čakry - energetická místa těla

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Chraňte své tělo před mrazem!
Úrazy

Chraňte své tělo před mrazem!

02.12.2010

Před mrazy, které v těchto dnech venku panují, je třeba se dobře chránit. Mrazy přinášejí nebezpečí omrzlin, které nesouvisí jen s horskými a polárními oblastmi. Omrzliny mohou ude ...

Úrazové pojištění
Úrazy

Úrazové pojištění

Úrazové pojištění vám pomůže zachovat životní standard, na který jste byli zvyklí, a zajistí vám finance pro zvýšené výdaje během rekonvalescence. Úraz je nenadálá událost, která o ...