Porod

Příčiny a rizika předčasného porodu

Veronika Tůmová
15.08.2010

Předčasný porod je porod před 36. - 37. týdnem těhotenství, jeho vyvolání může způsobit velká řada faktorů. Ne všechna rizika předčasného porodu lze lékařsky ovlivnit, některá jsou dána geneticky, některá vznikají vinou nezodpovědného chování matky během těhotenství.

Kdy a jak může dojít k předčasnému porodu?

Mezi časté příčiny předčasného porodu patří vícečetné těhotenství, nejrůznější druhy nitroděložní infekce, poruchy funkce placenty, anomálie plodu, jistou roli však hrají i genetické vlohy a také celá řada nevysvětlitelných, nebo hůře objasnitelných důvodů.

Předčasný porod je rizikový pro velmi mladé maminky, ale také pro starší ženy, především prvorodičky nad 35 let. Nebezpečnými faktory u příliš mladých dívek jsou stresové situace, jejichž důvodem bývají existenční problémy, jako jsou příjmy, bydlení a nedokončené vzdělání, a také frustrace ve vztahu s partnerem, s rodiči a podobně. To vše negativně ovlivňuje nejen psychiku matky, ale i samotné těhotenství.

U starších žen je předčasný porod spojen spíš se zdravotními riziky. Například srdeční vady, diabetes nebo onemocnění ledvin mohou způsobit špatnou výkonnost placenty a další problémy. U starších rodiček jsou také častější operativní formy porodu. Do rizikové skupiny patří ženy, které dosud nikdy nerodily, ale i rodičky, u kterých jde už o několikáté těhotenství.

Vlivy matky na zvýšení rizika

O vnějších vlivech, které mají špatný dopad na těhotenství, jsou budoucí maminky informovány v poradnách, ne vždy to však stačí k tomu, aby si plně uvědomily svou zodpovědnost.

Nejrizikovější skupinou jsou bezpochyby drogově závislé ženy, které přenáší svou závislost na ještě nenarozené dítě. Takto postižený novorozenec musí okamžitě podstoupit speciální léčbu.

Alkoholismus a alkohol vůbec je dalším nezanedbatelným rizikem, velmi nebezpečným hlavně proto, že nejvíc škodí v raném stádiu těhotenství, kdy o něm žena ještě ani nemusí vědět. Může vést k retardaci plodu a pozdějším poruchám chování. Konzumace alkoholu v těhotenství by se měla úplně vynechat.

Kouření v těhotenství velmi výrazně zvyšuje riziko předčasného porodu. Škodliviny, které se při kouření do těla dostávají, mají špatný vliv na průtok krve placentou, tím ovlivňují růst plodu. Matkám kuřačkám se často rodí děti s nízkou porodní váhou. Jsou známy případy miminek, která se narodila závislá na nikotinu.

Rizika se zvyšují také ve spojení s přílišnou konzumací kofeinu, omezit by se tedy mělo i nadměrné pití kávy a silných čajů.

Vývoj orgánů v různých fázích těhotenství

Největším rizikem u předčasně narozeného dítěte je jeho nízká porodní váha. U dětí narozených před 36. týdnem je tu navíc riziko neschopnosti dýchání, protože právě v 36. týdnu dítěti dozrávají plíce. Je však nutné podotknout, že dnešní medicína je schopná udržet při životě dítě narozené už kolem 24. týdne.

Je-li včas rozpoznáno riziko předčasného porodu, např. vlivem preeklampsie (závažný stav a zhoršený průběh těhotenství v jeho druhé polovině), podávají se matce látky,(kortikosteroidy) k urychlení růstu a vývoje plic novorozence.

Všechny hlavní orgány jsou vytvořeny už ve 12. týdnu, dále se vyvíjí pohlavní orgány a trávicí ústrojí. V 16. týdnu jsou již znatelné končetiny a vyvinuta je i mimika dítěte. Ve 22. týdnu jsou zřetelná oční víčka, obočí a rty, vyvíjí se slinivka břišní, matka cítí pohyby dítěte. Rostou vlasy a nehty, okolo 6. měsíce dítě otvírá oči. Do konce těhotenství se veškeré orgány a soustavy vyvíjí do plně funkční podoby.

 

Rodila jste předčasně? Podělte se o své zkušenosti.

Autor: Veronika Tůmová

Když dítě odmítá našeho nového partnera
Lze žít bez slinivky břišní?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...