zdroj: pixabay.com
Kožní onemocnění

Dětská seborea

Hanka Bednářová
05.01.2017

Objevily se na hlavičce vašeho dítěte šupinky připomínající lupy? Obáváte se, jde-li o něco závažného? Nebojte se, vaše miminko má pravděpodobně dětskou seboreu, jedno z nejčastějších kožních onemocnění, které může miminko postihnout.

Příznaky seboreické dermatitidy

Dětská seborea neboli seboreická dermatitida je kožní onemocnění způsobené nadměrnou tvorbou mazových žláz. Projevuje se výskytem žlutých až světle hnědých šupinek, které se odlupují především ve vlasové části dítěte. Takto postižená část hlavičky se označuje jako "cradle cap" (čepička z kolébky).

Seborea se může rozšířit i do obličeje (čelo, obočí, víčka) a v částech, kde dochází k většímu třením kůže (třísla, podpaží, podkolení jamky). Dětská seborea se objevuje nejčastěji u dětí od jejich 3 týdnů až 3 měsíců. Postihuje dvě třetiny kojenců a nejde o nic výjimečného a zdravotně závažného. Onemocnění není nakažlivé, pouze může dojít ke svědění napadené části.

Jak dětskou seboreu léčit?

Pokud postižená část nekrvácí, nerozšiřuje-li se po těle, není potřeba vyhledávat lékařskou pomoc.

S dětskou seboreou si můžete poradit sami doma za užití speciálních přípravků z lékárny, nebo dítěti potřít postiženou část trochou oleje (minerální i rostlinný). Olej volte salicylový (u kojenců maximálně 3%), zinkový, ale použít lze i olej mandlový či obyčejný stolní. Teplý olej nechte působit alespoň 15 minut, podle závažnosti možno i přes noc, následně vyčešte hustým hřebenem a umyjte vlásky šampónem, aby zbytečně nedocházelo k ucpávání mazových žláz.

Při použití šampónu si dejte pozor na příliš časté umývání vlásků. Šampón pokožku zbytečně vysušuje. Šampón pro dítě používáme klasický bez přídavku antimykotik. Jestliže se situace nezlepší, zvolíme šampón s přídavkem 2 % ketokonazolu.

Zdroj: www.pediatriepropraxi.cz, www.pediatrie.webnode.cz, www.jaknamiminka.cz, www.forexample.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Hanka Bednářová

Pojišťovnám stoupají náklady na léčbu rakoviny prostaty
Bachovy esence - jak dosáhnout životní harmonie?

Další články