zdroj: Shutterstock.com
Rodiče a děti

Podzimní prázdniny: Jak si je s dětmi užít?

Veronika Tůmová
21.10.2021

Opět se nám blíží prázdninové volno, a tak je na čase přemýšlet o tom, jak tentokrát děti zabavit. Z průzkumů je bohužel zřejmé, že ačkoliv by řada rodičů ráda strávila s dětmi svůj volný čas aktivně a smysluplně, mnohdy to skončí nanejvýš procházkou po nákupním centru.

Pokud si i vy letos o podzimních prázdninách dopřejete volno, abyste ho strávili s rodinou, zkuste se doopravdy věnovat rodině místo generálního úklidu nebo dodělání pracovních restů, kdy se vaše děti nezabaví jinak než u televize nebo tabletu. Nenechte se odradit výkyvy počasí a naplánujte výlet, vyrazte do přírody nebo za poznáním!

Procházky do přírody nezklamou a naučí děti dívat se kolem sebe

Na podzim je sice nutné přizpůsobit se počasí, každou příležitost k pobytu venku však chyťte pevně za pačesy. Čas strávený na čerstvém vzduchu posiluje imunitu, především u malých dětí, proto se nebojte dát jim teplejší bundu a vyrazit s nimi ven, i když bude sluníčko v nedohlednu. S dětmi si nasbírejte šípek, v lese je nechte sbírat klacíky, šišky, jehličí, postavte společně pelíšky pro lesní skřítky. Povídejte jim o stromech, o zvířátkách, o tom, jak se chovat v lese a vůbec učte je vytvořit si k přírodě a k životnímu prostředí co nejlepší vztah.

Co nabízí dětěm příroda v chladnějším období? 

Využijte příležitosti ke sportování

Počasí stále ještě přeje jízdě na kole nebo na kolečkových bruslích. Využijte například městské cyklostezky, zajděte si s dětmi zasportovat do parku a bude-li vám počasí přát, zlatým hřebem programu může být třeba i rodinný piknik. Zdravý pohyb a rozumné vedení k aktivitě zapříčiní, že si dítě tento návyk osvojí a odnese do dospělosti. Udržovat se ve zdravé kondici a nebránit se pohybu pak bude považovat za samozřejmost.

Užijte si zimní radovánky a vyrazte na brusle

Hrady, zámky, muzea a interaktivní výstavy

Stále ještě můžete navštívit mnohé památky a nejrůznější muzea či galerie nabízí širokou nabídku speciálních aktivit, interaktivních programů a expozic zaměřených na rodiny s dětmi. Spojte tak příjemné s užitečným a veďte sebe i děti k poznávání tou nejzajímavější cestou. I ve vašem městě mohou čekat možnosti, o kterých dosud ani nevíte. Pokud tedy nechcete cestovat nikam daleko, informujte se na různé typy akcí ve vašem okolí. Oblíbené jsou například interaktivní výstavy, kde si vaše dítě může zahrát na detektiva, a přitom nakouknout do tajů práce skutečných kriminalistů, nebo si vyzkoušet práci se dřevem, dozvědět se něco o výrobě skla, kovářském řemesle a podobně. Na každé takové výstavě si obvykle můžete spolu se svým dítkem vyrobit něco na památku.

Divadla, kina či aquaparky

Společné volno by se určitě mělo využít mimo jiné k nějaké výpravě za kulturou, zvlášť pokud se nevydaří počasí. Omrkněte proto společně program v kině nebo přichystejte překvapení v podobě divadelního představení. Divadla mívají pro období prázdnin přichystaný repertoár zaměřený na děti, a to často i na ty nejmenší. Další možností je velké herní centrum se spoustou zábavy pro malé a s nabídkou technických vychytávek pro starší děti, co takhle například virtuální realita? A pokud ani to vás neláká, navrhněte společnou rodinnou návštěvu aquaparku, kterou snad žádné dítě neodmítne!

Společenské hry a zábava v rodinném kruhu

Na závěr, po vší té společné aktivitě venku, výletech či prohlídkách památek a dostatečném vyválení se v listí, přijde vhod trocha odpočinku. To ale nemusí nutně znamenat jen trávení času ve společnosti televize nebo tabletu. Kdy jste si naposled sedli k jednomu stolu a zahráli si nějakou hru pro celou rodinu? Pokud jezdíte na hory, určitě takové zábavné večery u krbových kamen znáte. Proč si je ale občas neuspořádat i doma? Stolních her je určitě v každém dětském pokoji dost, stačí je oprášit a udělat si na ně čas. Co takhle nějaký složitější rodinný kvíz, filmové hádanky nebo pohádkové pexeso pro nejmenší? Společně s dětmi popusťte uzdu fantazii a zkuste se s nimi na chvíli vrátit do dětství.

Zdroj: www.zdravi-nemoc.cz, www.zena.aktualne.cz

Autor: Veronika Tůmová

Čekankové slazení pro zdraví – sladidlo nové generace
Peroxid vodíku a jeho zdravotní i jiná využití

Další články