zdroj: Shutterstock.com
Rodiče a děti

Cestování s dětmi – potřebné doklady a seznam věcí na dovolenou v zahraničí

Veronika Tůmová
30.06.2024

Pečlivá příprava seznamu věcí na dovolenou je klíčová pro dospělé i děti, bez ohledu na to, kam právě cestujete. Seznam věcí si proto připravte včas a rozhodně tento krok nepodceňujte. Pokud cestujete s dětmi, je důležité brát v úvahu jejich věk a potřeby. Například batolata budou pochopitelně vyžadovat jiné věci než předškoláci nebo děti dospívající.

Je třeba také zohlednit podmínky ve vaší cílové destinaci a potřebné vybavení pro dané prostředí. Prvním a nejdůležitějším krokem by pak měla být platnost vašich cestovních dokladů, zejména u dětí je vyžadována aktuální fotografie. Nezapomeňte, že cestovní doklad musí mít i ti nejmenší, včetně novorozenců.

Co si sbalit na dovolenou s dětmi aneb nepodceňujte přípravu

Někdo by mohl říct, že především pevné nervy a trpělivost. Veškerému stresu se však můžete snadno vyhnout, když nepodceníte přípravu. Pečlivá příprava začíná u dobře promyšleného seznamu věcí, včetně léků, hygienických potřeb, nutných osobních potřeb, dokladů a podobně. Tento seznam by měl pokrýt všechny vaše potřeby, ale i potřeby vašich dětí tak, abyste v cizí zemi nestrávili většinu času sháněním toho, co vám bude chybět. Ujistěte se, že máte vše připraveno včas, a nezapomeňte se těšit na zasloužený odpočinek s rodinou.

Potřebné cestovní doklady pro děti

Na cestu do zahraničí musí mít každé dítě, včetně kojenců a batolat, svůj vlastní cestovní pas nebo občanský průkaz. Jak zmíněno výše, i novorozenec musí mít svůj platný cestovní doklad, s rodným listem si v tomto případě nevystačíte. Cestovní pasy vydávané dětem do patnácti let věku, mají platnost pět let. Podoba dítěte se rychle mění, proto fotografie na cestovním dokladu musí vždy odpovídat aktuální podobě. Pokud tedy rodiče cestují s dítětem poměrně často, může se stát, že i cestovní doklad dítěte bude nutné měnit i častěji než po pěti letech, a to zejména v kojeneckém a batolecím věku. Pouze na občanský průkaz je možné cestovat jen v rámci EU.

Seznam věcí pro malé cestovatele

Po zajištění cestovního dokladu přijde na řadu všechno ostatní, co na dovolené s dětmi nemůžete postrádat. Budou to především opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem, pokrývky hlavy, ochranné brýle proti slunci, boty do vody, plavky, plavecké pomůcky, případně UV obleček. Dále pak oblečení do teplých ale i do chladnějších a deštivých dnů. Dobře vybavená lékárnička včetně první pomoci při úpalu, úžehu, průjmu či zvracení, léky na cestovní nevolnost, dětské hygienické potřeby, pyžamo, boty na pláž, ale i pro každodenní nošení, dostatek spodního prádla a pro nejmenší pak veškerou cestovní výbavu, včetně plen, vlhčených ubrousků, plen do vody, dětského mléka, dudlíků, lahviček a podobně. Pro malé děti můžete pořídit třeba i bazének nebo menší stan na pláž, nezapomeňte ani na oblíbeného plyšáka nebo knížku, případně nějaké ty dobroty, které pomohou dítěti překonat například delší dobu čekání na letišti.

Cestování dítěte s jedním rodičem či jinou osobou, která není jeho zákonným zástupcem

Pokud spolu rodiče nežijí a na dovolenou pojede dítě jen s jedním z nich, nebo se chystáte svěřit dítě například babičce nebo tetě, která jej vezme s sebou na dovolenou do zahraničí, je dobré mít dostatek informací a neponechávat nic náhodě. Vždy se doporučuje ověřit si u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda kromě platného cestovního dokladu nebude požadován také písemný souhlas s cestou nezletilého do zahraničí. Všeobecně platí, že pro krátkodobý výjezd do ciziny není obvykle souhlas druhého rodiče vyžadován. Souhlas s vycestováním dítěte od druhého rodiče však bude vhodný v případě delšího pobytu v cizině, kdy by se mohlo stát, že druhý rodič označí toto vycestování za únos. Pořízení souhlasu se doporučuje také nesezdaným párům a rodičům, kteří mají jiné příjmení než dítě, prarodičům a také při samostatné cestě nezletilého dítěte do zahraničí.

Zdroj: mzv.gov.cztyrkys.cz

Autor: Veronika Tůmová

Menstruace: Co všechno ji ovlivňuje a jak pomohou vhodné doplňky stravy?
Bio včelařství respektuje přírodu a nabízí jiný rozměr získávání surovin

Další články