zdroj: pixabay.com
Růže

Erysipel - nebezpečné kožní onemocnění

Veronika Tůmová
30.05.2019

Erysipel, nemoc lidově nazývaná růže, je vážné infekční povrchové onemocnění kůže, které je nejčastěji způsobeno bakteriemi streptokoka či stafylokoka. Tato nepříjemná nemoc je lidstvu známa už od středověku, tehdy se jí říkalo Oheň sv. Antonína, což byl světec a léčitel, jemuž byla údajně přisuzována schopnost tuto nemoc vyléčit.

Zajímavostí je inkubační doba Erysipelu, která trvá jen několik hodin. Nemoc obvykle postihuje končetiny, v menším procentu se však vyskytuje i v obličeji, což pak znamená mimojiné také velký estetický problém. Erysipel je obvykle problémem vyskytujícím se u žen, může se však projevit i u mužů a tady pak bývá inkubační doba ještě kratší.

Projevy a příznaky nemoci zvané růže

Nemoc zvaná růže se projevuje velmi výrazným zarudnutím, dále pak vysokými teplotami či zimnicí, která přechází v třes. První příznaky Erysipelu můžeme snadno mylně přisuzovat chřipce. Teprve charakteristické zarudnutí kůže, které může provázet otok, zvednutí ohraničení a horkost postiženého místa je neklamnou známkou této nemoci. Zarudnutí může přecházet až do fialova či purpurové barvy, někdy dochází také ke krvácení do kůže. Mohou být postiženy i uzliny, což je patrné díky jejich zvětšení.

Rizikové faktory a predispozice

Největším rizikem pro vznik nemoci jsou poranění kůže, různé odřeniny, škrábance a řezné rány. Bakterie stafylokoka nebo streptokoka se pak lépe a snadněji dostanou do těla, kde vyvolají onemocnění. Více ohroženi jsou pak samozřejmě lidé se sníženou imunitou, zejména děti s nedovyvinutým imunitním systémem, či naopak senioři. Problémem mohou být i jiná, už probíhající kožní onemocnění, např. lupénka, impetigo, či popáleniny různého druhu a rozsahu. Zdroj bakterií, které způsobují právě obávanou růži v obličeji, je obvykle přítomen v nosohltanu - zdrojem a spouštěčem nemoci pak bývá zde se vyskytující infekce nebo nedávno prodělaná angína. Predispozicí z dlouhodobého hlediska je pak i nezdravý životní styl, k faktorům, která významně zvyšují riziko nemoci, patří také infekce HIV, nefrotický syndrom či metabolická onemocnění.

Léčba a možná rizika ve spojení se sníženou imunitou, recidiva

Značným rizikem je prodělání nemoci pro osoby trpící cukrovkou a HIV pozitivní. Tato skupina pacientů může znamenat těžší případy, kdy je třeba přistoupit k injekčnímu způsobu léčby. Za normálních okolností však je možné nemoc úspěšně léčit standartním podáním určitých penicilinových antibiotik. Léčba antibiotiky trvá obvykle dva týdny, první vymizí nevolnost a teplota. Postižení kůže a jeho náprava trvá déle, často až několik týdnů. Po úplném vyléčení kůže vypadá jako dřív, typickým jevem je však obnovení potíží, tj. recidiva. Předpokládá se, že po zhojení kůže zůstává streptokok zapouzdřen v tkáni a při znovu vytvoření vhodných podmínek, jakými je právě oslabení organismu, se pak opět aktivuje. Může pak docházet ke komplikaci, jakou je ucpávání lymfatických cév a uzlin, což je pak důsledkem nepřirozeného ztluštění kůže a podkoží. Podezření na takovýto vývoj nemoci bývá důsledkem hospitalizace a následuje pokračování v terapii za pomoci cévních a kožních specialistů.

Zdroj: Aazdravi.cz, Vitalion.cz, Wikipedie

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Meditace jako nástroj otevření mysli
Jídlo je energie matky Země, pojďme si ho užít

Další články