zdroj: pixabay.com
Péče o dítě

Jak vybírat dětskou zubní pastu?

Veronika Tůmová
21.05.2019

Zubní kartáček a pasta, to je obvyklá výbava pro ústní hygienu v našich koupelnách, přestože pomůcek, které bychom měli používat při péči o chrup a ústní dutinu, je daleko víc. I samotný výběr zubní pasty by však neměl být náhodný, ale měl by být přizpůsoben tomu, s jakým problémem se ohledně dásní a zubů vlastně potýkáme.

Na výběr tak máme ze zubních past pro citlivé zuby, pro dásně náchylné ke krvácení, pro nevábný dech či bělící zubní pasty. My se však v dnešním článku zaměříme na chrup dětský. Dětský chrup má svá určitá specifika, proto je nutné pečovat o něj nejen pomocí speciálních dětských zubních kartáčků, ale i správným výběrem dětské zubní pasty se sníženým obsahem fluoridů.

Zubní pasty pro nejmenší děti - od prvních zoubků do tří let

Péče o dětskou ústní dutinu je nutná už v době, kdy v ní ještě žádné zoubky nejsou. Dásně nejmenších dětí tak obvykle čistíme jen vlhkým zubním kartáčkem, nebo alespoň otíráme čistou gázou. S prvními zoubky tak začíná zodpovědná péče o ně a je vhodné dítě na tuto péči zvykat, aby si rutinu pravidelného čištění zoubků co nejdříve osvojilo a bralo ho jako každodenní samozřejmost. Aby se děti snadněji naučily čistit si zuby a nebyla to pro ně nepříjemná činnost, je důležité, aby je pasta nepálila, měla příjemnou příchuť a byla šetrná k jejich citlivým dásním. Tyto zubní pasty obsahují nízké množství fluoridů, což je důležité i proto, aby dětem nehrozil vznik bílých skvrn na zubech, právě z jejich nepřiměřeného množství. Je nutné brát ohled i na další obsažené látky v zubní pastě, které by mohly negativně ovlivňovat zažívání dítěte, pokud by větší množství zubní pasty spolklo, což se může v tomto věku dítěte snadno stát. Složení pasty, včetně pěnidel, barviv a množství fluoridů je vždy uvedeno na obale zubní pasty a měli bychom mu věnovat pozornost.

Věděli jste, že zanedbaný dětský chrup je hrozbou i pro stálé zuby?

Zubní pasty pro děti v předškolním věku

V předškolním věku, tedy v období od čtyř do šesti let, je vhodné vybírat zubní pasty s větším množstvím fluoridů, a to v důsledku procesu postupné výměny mléčných zubů za ty stálé. Vyšší množství fluoridů lépe pomůže ochránit citlivou zubní sklovinu dětských zoubků. Děti se v tomto věku při každodenním provádění zubní hygieny postupně učí lépe vyplivovat zubní pastu a riziko jejího spolykání tak už téměř nehrozí. Zuby jsou už také daleko více zatěžované, i proto je správný čas přejít na zubní pasty s vyšším množstvím fluoridů, které pomáhají posilovat zubní sklovinu dětí a chránit jejich zuby před vznikem zubního kazu.

Zubní pasty pro malé školáky

Ve věku, kdy děti začínají chodit do prvních tříd, už obvykle dochází k intenzivní výměně mléčných zubů za stálé, proto je důležité dbát na pečlivou zubní hygienu dětí, aby byly nově prořezané zuby dostatečně posílené. Správnou volbou už budou zubní pasty s vyšším a stálým obsahem fluoridů, vhodné je také přejít v tomto období od typicky dětských a sladkých zubních past na pasty s osvěžující příchutí, jako je například příjemná mátová příchuť. Pokud se děti brání náhlé výměně příchuti, můžete zkusit jemnější ovocné příchutě zubních past bez obsahu cukru, je možné taky začít s používáním dětské ústní vody. Ve vhodný čas bychom pak měli přistoupit i k seznamování dětí s dalšími nezbytnými pomůckami pro správnou ústní hygienu, mezi něž patří mezizubní kartáčky, zubní nit či škrabka na čištění jazyka.

Víte, že přehnaná péče o zuby škodí?

Zdroj: Nazuby.cz, Zubni-kartacek.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Kvašení neboli fermentace: Jak jednoduše a hravě zavést kvašení do běžné praxe?
Salsa je víc než tanec: Přesvědčte se na vlastní kroky

Další články