zdroj: pixabay.com
Bylinky

Léčivé a zklidňující účinky vonného šeříku

Veronika Tůmová
13.05.2019

Krásou a vůní šeříku se můžeme obvykle opájet jen krátce, obzvlášť v deštivých jarních dnech jeho krásné a těžké květy rychle opadají. Tento keř, zdobící téměř každou českou zahrádku, umí vyrůst až do výšky sedmi metrů, kvete bíle, fialově, modře, levandulově, růžově, purpurově i nachově.

Proč se šeříku říká právě šeřík? Údajně proto, že se s největší intenzitou rozvoní,  když se šeří, tedy večer, v době stmívání. Šeřík má své využití v kuchyni, především v cukrařině, ale také v kosmetice. Možná však znáte také šeříkový čaj proti bolestem hlavy a žaludku, nebo sirup k přípravě skvělých domácích limonád.

Šeřík uleví bolavé hlavě i podrážděnému žaludku

Šeřík vás dokáže zbavit bolesti hlavy či úporné migrény, je vhodný také při žaludeční nevolnosti. Má zklidňující a léčivé účinky i na oteklé zduřelé mandle, uleví od bolesti v krku, ale dokonce i při revmatu a bolestech spojených s dnou, k čemuž byl využíván hlavně v minulosti.

Šeřík pro psychickou úlevu, relaxaci i jako afrodisiakum

Šeřík a jeho vůně má pozitivní vliv na psychiku, využívá se v aromaterapii i na výrobu parfémů. Vůně šeříku také pomáhá uvolnit vnitřní napětí a ztuhlost svalů, dále pak, jak už zmíněno výše, účinně zmírnit bolest hlavy. Šeříková vůně sama o sobě působí smyslně a lze ji využít i jako afrodisiakum. V kosmetickém průmyslu se šeřík hodí také k výrobě tekutých i tuhých mýdel, sprchových gelů či šamponů. Vonné silice šeříku se přidávají do aromatických svíček a sehnat či vyrobit si můžete šeříkový olej (macerát květů v olivovém oleji), kterým pak můžete potírat své ztuhlé svaly a pomoci jim tak k uvolnění.

Aromaterapie - vyzkoušejte léčivou sílu vůní

Šeřík pro ochranu pleti a také proti škodlivým slunečním paprskům

Šeřík působí jako silný antioxidant, bojuje proti účinkům volných radikálů a zpomaluje stárnutí pleti. Má protizánětlivé a zklidňující účinky, navíc však obsahuje přirozené UVA a UVB ochranné látky před slunečním zářením. Denní šeříkový pleťový krém provoní vaši kůži a navíc jí dodá ochrannou vrstvu proti slunečním paprskům. Opalovací krém s dostatečným UV faktorem byste jím však úplně nahrazovat neměli, účinky šeříku by v tomto případě nebyly dostatečné.

Znáte nejčastější mýty a pověry o opalování?

Šeřík jako dekorace

Šeřík můžeme využít jako netradiční jedlou ozdobu do salátů či ovocných mís, častěji se však používá jako ozdoba svatebních dortů, kde mohou najít skvělé využití i jiné živé květy. V kuchyni pak můžete šeřík využít na výrobu želé k ozdobení mnoha druhů dezertů.

Zdroj: Magazine.biooo.cz, Bylinkyprovsechny.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Kdy žádat o odklad školní docházky?
Fibromy - proč se objevují a jak se jich bezpečně zbavit?

Další články