zdroj: pixabay.com
Zdravý život

Salsa je víc než tanec: Přesvědčte se na vlastní kroky

Alžběta Halamová
22.05.2019

Znáte salsu jen jako omáčku? Tak to o hodně přicházíte. Salsa je nádherný živý tanec, u kterého zažijete čistou radost pouze se znalostí základního kroku! Chcete poznat nové přátelé, objevit rytmus, který vás dostane do kondice, nebo se chcete seznámit? Je Vám 20, 40 nebo 60 let? Salsa je celoživotní vášeň, a proto na parketu potkáte jakoukoliv věkovou skupinu. Proč se salsa těší stále větší oblíbenosti? A jak prolomit ledy a vyrazit na první lekci?

Odkud salsa pochází?

Vedou se debaty. Jedni říkají, že salsa vznikla na Kubě, druzí v Portoriku. Důležitou skutečností zůstává, že obě země mají vliv na rozvoj salsové hudby a tance po více než 100 let. Vzhledem k migraci obyvatel Kuby a Portorika se salsa začla rozvíjet ve Spojených státech na přelomu 30. a 40. let 20. století. V současné době se salsa těší stále větší popularitě nejen v Americe, ale také v Evropě a Asii.

Jak se v salse projevuje vztah muže a ženy?

Existuje mnoho stylů salsy, avšak základní pravidlo zůstává stejné. Muž vede a žena muže následuje. Muž je takzvaný “leader” a žena “follower”. Proč? Žena si má tanec užít a muž má obstarat vše kolem a zajistit, aby si žena tanec užít mohla. Muž kontroluje prostor a vede ženu. Žena si nemá lámat hlavu nad tím, jaké kroky dělat, jakým směrem a kdy. To zajišťuje muž.

Muž je rám, žena je obraz

Žena je tím něžným stvořením, které přenáší hudební umění do pohybu svého těla. Když pár tancuje, oči publika většinou spočnou na ženě. Málokdo však ví, že právě muž je tím, kdo udává tempo, druhy tanečních figur a pohyb po parketu. Žena si to užívá. Salsa budí dojem, že vše je nacvičené a musí to být připravené. Opak je ale pravdou. Tím tajemství je improvizace, a proto se salsa může stát celoživotním koníčkem. Jednotlivé figury jsou nacvičené, avšak pokud se nejedná o soutěžní vystoupení, tancujete nahodile dle vedení partnera. Základní figury jsou stejné a je jen na partnerově fantazii, jak je propojí. Cítím, že i v životě je dobré dát partnerovi prostor pro fantazii a poté se můžou dít úžasné věci. Partner získá sebevědomí, rád se o ženu postará a žena je tou květinou, která si život užívá a spokojenost je na obou stranách. Dopřejte mužům, ať si vás hýčkají a starají se o vás.

Kam na salsu?

Lekce salsy

Existuje mnoho tanečních škol a center. Většina tanečních míst umožňuje využít první lekci zdarma. Zjistíte, jak lekce probíhá, jestli vám vyhovuje lektor, jak se vám líbí prostor, jaká je cena a jaké jsou podmínky. To vše a více vám většinou lektor sdělí po konci hodiny. Je možné si domluvit také soukromé lekce v případě, že vám utekl začátek kurzu nebo je to pro vás vhodnější způsob učení. Některé nové kurzy začly již v dubnu, což nemusí být překážkou, jelikož první hodiny se piluje pouze základní krok. Druhou možností je přihlásit se na kurzy začínající v září. Doporučuji již nyní projít internet a informovat se o možnostech. Kurzy se většinou rychle plní.

Salsa párty

Nemusíte zůstat pouze u lekcí. Existují také taneční salsa kluby, které jsou otevřeny téměř denně. Ideální je vyzkoušet v praxi to, co jste se naučili na kurzech. Na party je uvolněnější atmosféra, a tak snáze potkáte nové přátelé, seznámíte se a především zdokonalíte se. Krásné na salse je, že můžete jít na party sami, jelikož vás hned někdo odchytne k tanci. Nemusíte se znát. Sdílení společné taneční vášně vás okamžitě propojí. A příště už můžete jít tančit společně s vaší salsa partou. Tancují IT experti, personalisté, bankéři, kuchaři, prostě všichni bez ohledu na své zázemí. Jsou to lidé, kteří milují život a pokud ho milujete i vy, nechápu, že ještě netančíte.

Salsa festivaly

Nejen taneční lekce a party vás můžou nadchnout a posunout dál, ale také taneční festivaly. Konají se několikrát ročně, v Praze, Brně, Plzni, ale také po celé Evropě, Americe a Asii. Možnosti jsou opravdu široké, pokud se pro salsu nadchnete. Tyto festivaly jsou jednodenní, víkendové nebo celotýdenní. Je to úžasná příležitost, jak se seznámit a rozvíjet svou vášeň.

A jeden z mých oblíbených citátů: "Není důležité, kdo lépe tančí, ale kdo si to víc užívá."

Bailamos Salseros!

Přečtěte si také:

Twerk - fenomén na taneční scéně

Pozitivní účinky břišního tance

Zumba - spojení tance a cvičení

Foto: Pixabay.com

Autor: Alžběta Halamová

Jak vybírat dětskou zubní pastu?
Lékařská etika a její význam v medicíně - Hippokratova přísaha

Další články