Umělé oplodnění

Změny v zákonech o umělém oplodnění

Veronika Tůmová
16.02.2012

Ministerstvo zdravotnictví přináší v tomto roce důležité změny pro páry, které se snaží počít potomka pomocí umělého oplodnění. Pojišťovny budou ženám proplácet více pokusů o umělé oplodnění než dosud, za předpokladu, že využijí jen jedno embryo.

Méně rizikových těhotenství – méně dvojčat

Dosud mohly ženy podstoupit tři pokusy, při nichž se použilo několik zárodků, což zvýšilo pravděpodobnost, že alespoň jeden se “ujme“. Nová legislativa chce čtyři pokusy po jednom embryu. Důvod je jednoduchý – snížit počet vícečetných těhotenství, která mnohdy touto metodou vznikla, a ušetřit tak peníze za náročnou péči o případné nedonošené novorozence.

Zdá se, že lékaři s touto novinkou, kterou přináší tolik diskutovaná, schválená zdravotnická reforma, celkem souhlasí a budou ji podporovat. Argumentují snahou zvýšit počet jednočetných těhotenství, která přináší v každém směru méně rizik pro dítě i matku.

Při dosavadních metodách umělého oplodnění byla až 15% pravděpodobnost narození dvojčat, ve většině případů nedonošených. Péče o ně je nákladná a reforma tak počítá s tím, že pojišťovnám ušetří až několik set milionů korun. Změny týkající se umělého oplodnění mají vejít v platnost 1. dubna letošního roku.

Vstřícný krok k pacientkám

Obavy gynekologů a porodníků ohledně reakcí pacientek jsou určitě oprávněné. Pacientky totiž s možností vícečetného těhotenství po umělém oplodnění počítají a v mnoha případech si ho i přejí. Lékaři tak budou muset vynaložit dost úsilí při přesvědčování mnohých pacientek, že jedno tříkilové dítě je vždy lepší než dvě s podváhou a dalšími možnými problémy.

Ženy přesto budou mít na vybranou: stará varianta, kdy se proplácely tři pokusy se zavedením více embryí, by měla být stále platná. Nová varianta proplácí čtyři pokusy v případě, že v prvních dvou cyklech bylo použito jedno embryo. Další úkony a léky spojené s následnou léčbou si ženy hradí samy. Základní cykly asistované reprodukce se u nás hradí ženám ve věku od 18 – 39 let, provádí se však i ženám starším.

I přes nízkou porodnost se u nás za posledních dvacet let téměř zdvojnásobil počet narozených dvojčat, právě díky umělému oplodnění, při kterém je téměř desetinásobně vyšší pravděpodobnost vícečetného těhotenství než u běžného početí. Reforma tak zařadí naši zemi k ostatním v Evropě, kde se již varianta jednoho embrya úspěšně uplatňuje a počet rizikových těhotenství tak znatelně klesá.

Autor: Veronika Tůmová

Pozor na podchlazení
Kašel - bronchitida

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivá síla kopřiv
Bylinky

Léčivá síla kopřiv

13.03.2012

Všichni známe kopřivu jako obtížný plevel, kterému se daří kdekoliv a se kterým zahrádkáři běžně svádí urputný a mnohdy marný boj. Tato houževnatá rostlina je však stejně dobře zná ...

Pozor na podchlazení
Omrzliny

Pozor na podchlazení

13.02.2012

Poškození chladem vzniká v důsledku snížení teploty organismu, při kterém dochází buď k místnímu poškození (omrzliny) nebo k celkovému prochladnutí (podchlazení). Podchlazení (hypo ...