zdroj: Shutterstock.com
Sport a relaxace

Cvičení při diastáze: Jak vrátit tělo zpět do formy?

Veronika Matoušová
21.02.2022

Snad každá žena se chce po porodu vrátit zpět do formy a mít opět pěkné bříško. Některým se to daří, jiným bohužel ne. Nelze ale na tom začít jen tak makat pomocí sedů lehů. Cvičení má v tomto případě jasně daný postup, je důležité cviky provádět opatrně a ideálně pod dohledem odborníka. Proč? Kvůli diastáze. O co se vlastně jedná? A jaké cviky mohou pomoci?

Co je diastáza

Břišní diastáza je rozestup břišního svalstva, zejména je řeč o vrchní svalové vrstvě, která je vidět pouhým okem – o přímém břišním svalu. Tento problém se však týká i vrstvy pod ním, vrstvy nejhlubší, která je součástí tělesného jádra, tedy příčného svalu břišního. Oběma zmíněnými svaly prochází středová čára, vazivová linie táhnoucí se středem břicha.

Diastáza se ale nemusí týkat jen žen po porodu, jak si mnozí myslí. Nastává také po gynekologických operacích či jiných chirurgických zákrocích dutiny břišní, také při špatném posilování nebo vinou oslabených břišních svalů. V případě těhotných žen je však rozestup břišního svalstva naprosto přirozený a potká to každou nastávající maminku. Jde zkrátka o reakci těla na rostoucí dělohu a prostorové potřeby miminka v těle matky. Pokud je šíře rozestupu týden po porodu 2 až 3 centimetry, tělo se se zacelením vyrovná samo. Při větší míře je potřeba již správné systematické cvičení.

A které faktory nejvíce ovlivňují míru rozestupu? Zejména záleží na správném držení těla ženy, poloha těla při chůzi a sedu. Dále to ovlivňuje aktivní chůze, síla tělesného jádra před otěhotněním a také během těhotenství. Důležité je také umět se správně zvedat, správně posilovat či vstávat z pozic vleže.

Kdy začít s cvičením a na co se (ne)zaměřit

V případě přirozeného porodu je doporučeno ženám začít cvičit hned po šestinedělí. V případě císařského řezu je lepší počkat až tři měsíce. Vždy je ale nejlepší začátek cvičení i jeho způsob konzultovat s lékařem. Nejprve je důležité nacvičit správný dechový stereotyp a rovněž posílit pánevní dno. Zapomeňte na sklapovačky, zkracovačky a podobné cviky. Tělo je oslabené a v tuto chvíli jsou správné jen fyziologické metody. Vstávejte hezky přes bok a zvedejte dítě opatrně tak, abyste si neškodila. Hlavně nespěchejte a buďte trpělivé, tělu potrvá nějakou dobu, než se dá zase dohromady.

Také není dobré rovnou se vrátit zpět ke svému oblíbenému sportu, který jste do té doby pravidelně prováděla. Pokud nejsou svaly ve fyziologickém postavení, nemohou fungovat správně. Hrozí kýla a je narušena stabilita páteře kvůli oslabení svalů hlubokého stabilizačního systému. Když na všechno budete spěchat a nedáte na rady lékařů či fyzioterapeuta, čekají vás bolesti zad, výhřezy meziobratlových disků a další potíže.

Vědecky podložené způsoby, jak podpořit ztrátu břišního tuku

Jednoduché cviky pro inspiraci

Až budete umět správně dýchat a posílíte i pánevní dno, zkuste začít s prvními jednoduchými cviky. Pouze ale v případě, že nemáte žádné bolesti. Vestoje nebo vleže dejte ruce v bok a zpevněte střed těla. Vydržte tak 10 vteřin, pravidelně u toho dýchejte a poté povolte. Opakujte až 15x. Pokud vám tento cvik nedělá potíže, můžete zkusit trochu náročnější. Vleže na zádech pokrčte nohy v kolenou, chodidla jsou přitisknutá k zemi, paže nechte volně podél těla s dlaněmi směrem k zemi. S výdechem pomalu přitahujte dolní část břicha směrem k páteři a současně přitahujte jedno koleno pomalu k hrudi, dlaně mírně tlačte do podlahy. Nohu nad hrudí držte alespoň 10 vteřin a vraťte zpět. Strany vystřídejte a cvik na každou nohu opakujte pětkrát.

Jste-li čerstvou maminkou, pamatujte, že zvýšená hladina hormonů vydrží tři až čtyři měsíce po porodu, u kojících žen ještě déle. Je tedy opravdu důležité, abyste na své tělo nespěchala a byla velmi trpělivá. Často se proces zacelování břišního rozestupu dokončí až s ukončením kojení. Někdy se také stane, že se s diastázou musíte naučit žít. Ale pokud umíte správně aktivovat tělesné jádro, není to problém, protože máte silný střed těla a ten vás podrží.

Těhotenství a sport: Musí se ho nastávající maminky vzdát?


Zdroje: www.supertrenink.cz, www.idnes.cz

Autor: Veronika Matoušová

Plamen svíčky či praskání ohně v krbu – jak působí na lidskou psychiku?
Pegan dieta: Vyvážené stravování, nebo jen další výmysl?

Další články