Těhotenství

Co ovlivňuje plodnost?

Michaela Holá
13.05.2009

Potíže s otěhotněním má dnes stále více párů. Dle dostupných údajů se v České republice každé desáté dítě narodí po léčbě neplodnosti. Ani vyhlídky do budoucna zatím neslibují převratné zlepšení. Pokud tedy uvažujete o zplození potomka, jistě je na místě ptát se sám sebe, co by bylo možné udělat pro to, aby k početí došlo co nejsnadněji.

O neplodnosti se hovoří poté, co se žena snaží bez úspěchu otěhotnět déle než jeden rok. Zhruba třetina takovýchto případů je způsobena ze strany muže, další třetina ženou a v poslední části buď příčina odhalena není, nebo jsou zde komplikace u obou partnerů. V případě mužské neplodnosti je problém většinou v nedostatečném počtu zdravých spermií. U žen je potom spektrum příčin neplodnosti mnohem širší (problémy s dělohou, srůsty vaječníků atd.).

Samozřejmě existují tedy příčiny, jejichž vznik neovlivníme. Na straně druhé je však mnoho jiných okolností, které jsou již čistě pod naší kontrolou. Pokud je tedy možné změnit něco z našeho životního stylu, měli bychom se na to zaměřit. A na co konkrétně je třeba brát ohled? V následujícím textu jsou uvedeny faktory, které by měli vzít v úvahu oba partneři rovnocenně.

Hmotnost

Možnost otěhotnění může ovlivnit nejen váha ženy, ale též muže. Toto platí pro hmotnost vyšší, ale i nižší. Pokud je hmotnost ženy příliš nízká, snižuje se produkce estrogenu, který ovlivňuje reprodukční cyklus. Může dojít k úplnému vymizení menstruace a ztrátě plodnosti. Vysoká hmotnost sice produkci estrogenu zvyšuje, ale na straně druhé potlačuje zrání vajíček. U mužů s nadváhou klesá produkce semene a zvyšuje se podíl abnormalit.

Skladba jídelníčku

Ostatně jako na mnoho jiných věcí, i na možnost otěhotnění má vliv to, jak se stravujete. Dle dostupných údajů zdravé stravování snižuje riziko neplodnosti až o 66% (American Society for Reproductive Medicine). Tato strava se vyznačovala zejména množstvím nenasycených tuků, velkého podílu zeleniny a celozrnných potravin. Pozor si dejte také na nadměrný příjem cukru.

Kouření

Následkem kouření jsou ženská vajíčka náchylnějšími ke genetickým abnormalitám a může souviset s abnormalitami spermatu a zpomalovat pohyb spermií. Navíc může také dojít ke snížení produkce estrogenu, což ovlivní ovulaci. Plodnost však neovlivňuje jen kouření aktivní, ale též pasivní. Potíže s otěhotněním a zvýšené riziko potratu je prokázané také u žen, které byly v dětství a raném mládí vystavovány tabákovému kouři. Prokázaný negativní vliv je i u kouření marihuany.

Dostatek vitamínů

K ovlivnění správné funkce testosteronu a estrogenu je velmi podstatná hypofýza. Pro její správnou činnost je nezbytné dodat tělu potřebné vitamíny a minerály. Její činnost podporuje zejména vitamín E, kyselina pantotenová, kyselina listová, vitamín C. Za minerály plodnosti lze označit zinek a selen.

Mezi další negativní vlivy je nutné zmínit zejména alkohol. Pokud se snažíte o početí miminka, rozhodně konzumací alkoholu neprospějete sobě a případně ani svému potomku. V dnešní době to sice není nikterak lehký úkol, ale snažte se taktéž odpočívat a co nejméně se stresovat. Pozornost je zapotřebí věnovat též svému zdraví duševnímu. Bylo by možné jmenovat mnoho a mnoho dalších faktorů, které ovlivňují konkrétně plodnost žen či mužů, ale o nich třeba až někdy příště.

Řešíte problémy s početím? Po jaké době snažení se vám podařilo počít dítě?

Autor: Michaela Holá

Břišní tyfus
„Éčka“ - číhající nebezpečí potravin?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Antitusika - Seriál o nemocech a lécích 10. díl
Vyšetření a léky

Antitusika - Seriál o nemocech a lécích 10. díl

09.06.2009

Kašel často bývá jeden z příznaků toho, čemu se lidově říká nemoc z nachlazení. Je to fyziologický reflex, který nám pomáhá odstraňovat nadbytečný sekret z dýchacích cest. V případ ...