Těhotenství

Jak muži prožívají těhotenství

Michaela Holá
08.10.2009

Ač to možná na první pohled nemusí být zřejmé, těhotenství se zdaleka netýká jen žen, ale i u jejich partnerů můžeme pozorovat změny, kterými se na nich toto období podepisuje. Jaké mezi ně patří?

Pocitový chaos

Je přirozené, pokud muž cítí zmatek ze všeho nového, co má do jeho života přijít. Může zde být i strach, zároveň s láskou a možná i občasná touha po úniku v kontrastu k pocitu zodpovědnosti. Ženy však potřebují v této době mít zejména pocit jistoty, i přes zmatek ve vlastní duši byste ji tedy měli být náležitou oporou.

Někdy se u mužů též stává, že mají pocit jakési ztráty pracovní náplně. Zatímco jejich partnerka řeší s kamarádkami veškeré své obtíže i radosti, oni jsou nevyužití. Pokud vás toto napadne, zkuste si vzpomenout na vše, co vám žena kladla na srdce, že je třeba doma ještě před příchodem miminka zařídit. Pokud dítěti nachystáte rozkošný pokoj, budete právem označen ještě před jeho příchodem za „báječného tatínka".

Ženy se v těhotenství mohou zdát mužům doslova jako vyměněné. Dříve stále usměvavé se mohou stávat přecitlivělými a úzkostlivými. Přestože již nemáte na líčení všech jejích obtíží náladu, snažte se ji s trpělivostí vyslechnout.  I muže samotné trápí řada otázek a zaobírají se myšlenkou, zda budou dobří otcové, či zda se dokáží adekvátně postarat o rodinu. Tyto obavy klidně své ženě svěřte. Jistě to na ni nebude působit jako ztráta odvahy, ale naopak si bude vědoma, že otcovství berete se vší nutnou zodpovědností.

Symptomy nastávajícího otce

  • 1. měsíc: Naprostý zmatek
  • 2. měsíc: Nevěřící Tomáš (občas kontroluje, jestli proužek na uschovaném testu nezmizel)
  • 3. měsíc: První příznaky otcovské pýchy
  • 4. měsíc: První příznaky sdíleného těhotenství, třeba bolesti v zádech (vyžaduje kvůli tomu péči a pozornost)
  • 5. měsíc: První noční můry (zdá se mu, že jeho žena porodila šesterčata a všechna jsou podobná Mr. Beanovi)
  • 6. měsíc: Kupuje první nábytek do dětského pokoje (gigantického medvěda v dresu Bohemians či jiného klubu)
  • 7. měsíc: Tuší, co ho čeká, a hraje na počítači hry, při kterých se střílí do postaviček z Teletubbies
  • 8. měsíc: Tajně se dívá na E. T. nebo S tebou mě baví svět a pláče u toho
  • 9. měsíc: Naprostý zmatek

Změny na těle

Z výzkumů vyplývá, že nastávající otec přibere během těhotenství své partnerky v průměru 6,35 kilogramů. Váhový přírůstek tedy není jen doménou žen. Tento stav vede k tomu, že i muži často mění své svršky za objemnější. Až pětina nastávajících otců si svá kila uvědomí právě až v momentě, kdy se již nedostanou do svých normálních kalhot. Ženám tedy nemusí být líto, že se těhotenství podepisuje jen na jejich tělesné schránce. Na místě by bylo se též zeptat, zda muži s kily začínají po porodu bojovat či nikoliv.

Jak jste prožívali vy těhotenství své ženy? Čím bylo pro vás toto období náročné?

Autor: Michaela Holá

Horoskopy 28.9. - 4.10. 2009
Deprese aneb Když chybí serotonin

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.