Vegetariáni a vegani

Laktovegetariánská strava

Milena Mocková
17.04.2012

Laktovegetariánská výživa spočívá v kombinaci mléčné a rostlinné stravy. Používá se výhradně zelenina, byliny, obilí, ovoce, mléko a mléčné výrobky. Přívrženci laktovegetariánské výživy odmítají živočišnou stravu (maso, uzenářské výrobky).

Věda o výživě v současnosti tvrdí, že maso a ryby nejsou v naší stravě nezbytně nutné. Při čistě veganské výživě se musí pečlivě dbát na složení potravy, jinak hrozí poškození zdraví s příznaky podvýživy.

Dobrou střední cestou je laktovegetariánská výživa. Je zdravá a přispívá k omezení civilizačních nemocí, jako je třeba onemocnění srdce, nadváha a poruchy látkové výměny.

Mléčně rostlinná strava se neomezuje pouze na konzumaci syrových salátů nebo zrní. Může se o ní říci, že je pestrá nejen výběrem potravin, ale i různou kombinací jednotlivých jídel.

Člověk se po konzumaci i většího množství jídla cítí svěže, protože takováto strava nezatěžuje trávicí trakt jako masitá jídla.

Nejzdravější je syrové a čerstvé

Při laktovegetariánské výživě si můžete vytvořit vyvážený plán jídel a připravovat si tak pestrý jídelníček. Dává se samozřejmě přednost takovým způsobům přípravy, které maximálně zachovávají výživné látky a vitaminy. Vhodná je příprava jídel v páře nebo dušením.

Nejideálnější je však potraviny konzumovat syrové, protože jsou tak zachovány všechny vitamíny a minerály, které jsou v nich obsaženy.

Čím jsou potraviny čerstvější, tím jsou hodnotnější pro výživu. K nejčerstvějším a nejhodnotnějším částem rostlin patří klíčky a výhonky. Získáte je tak, že si rostliny necháte naklíčit doma a poté zcela čerstvé konzumujete.

Rostliny vhodné k naklíčení

  • řeřicha
  • sojové boby
  • čočka
  • pšenice a jiné obilniny

V laktovegetariánské kuchyni se používají veškeré druhy zeleniny, které nabízí trh. Důležité je, aby zelenina byla co nejčerstvější, nedoporučuje se používat konzervovanou.

Pokud si odepřete maso, musíte bílkoviny nahradit jinými potravinami. Velice vhodné jsou hlavně luštěniny, protože právě ony jsou bohaté na bílkoviny. Dalším důležitým dodavatelem bílkovin jsou obiloviny, které proto hrají v mléčně rostlinné stravě také velmi důležitou roli.

Laktovegetariánská výživa je jednou z nejzdravějších, a proto je dobré používat máslo a ostatní živočišné tuky jen v malém množství. Všechny tuky až na máslo a sádlo jsou rostlinného původu, ale i mezi nimi jsou druhy vhodnější a méně dobré. Důležitý je obsah nenasycených mastných kyselin, které se vyskytují ve lněném, slunečnicovém a kukuřičném oleji.

 

Jaký máte názor na laktovegetariánskou stravu? Patříte mezi lidi, kterým nevadí, že nekonzumují maso?

Autor: Milena Mocková

Chirurgie ruky
Kryolipolýza

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Plastika prsou
Plastická chirurgie

Plastika prsou

24.04.2012

V článku Plastická chirurgie pro zdraví jsme popsali úkony plastické chirurgie, které napravují vrozené vady či deformity těla vzniklé úrazem, případně nemocí. Dnes se podíváme na ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Duševní pohoda
Stres

Duševní pohoda

13.04.2012

Zimní období, ale i začátek jarního, jsou velice plodné na epidemie chřipek a různých nachlazení. Tělo je nastavené přijímat okolní negace včetně mikrobů. Za to může nedostatek slu ...