Bylinky

Len setý - bylinky pro zdraví

Zuzana Šimíková
10.04.2011

Len je souborný název pro mnoho druhů bylin, které se liší svým vzhledem i použitím. Nejznámější u nás je pravděpodobně len setý, který dorůstá do výšky okolo jednoho metru a má modré květy.

Pro zdravotnické a léčebné účely se využívají lněná semínka, která se sbírají plně zralá a poté se suší. Semínka obsahují velké množství oleje a slizu, dále kyselinu linoleovou, linolovou a olejovou. Obsahují však také malé množství kyanogenních látek.

Využití lnu

Len setý se využívá převážně v textilním průmyslu k výrobě látek. Je to také významná medonosná rostlina. Semínka se konzumují převážně samostatně, případně rozemletá do jídel, nebo se z nich lisuje olej.

Vnitřní užití

  • působí jako projímadlo
  • má protizánětlivé účinky (záněty střev, močové ústrojí, dýchací ústrojí apod.)
  • pomáhá při zahlenění
  • olej pomáhá při onemocnění jater
  • snižuje hladinu cholesterolu v krvi, zlepšuje krevní oběh

Vnější užití

  • kloktadlo pomáhá při zánětech horních dýchacích cest
  • olej i obklady ze semen se přikládají na zanícenou a ekzematickou pokožku, na vředy a nežidy
  • podporuje hojení popálenin

Kvůli malému obsahu nežádoucích látek je třeba konzultovat užívání lnu s lékařem, zvláště v těhotenství a při kojení. Neměl by se užívat dlouhodobě a denní povolená dávka by neměla překročit dvě polévkové lžíce semínek, nebo jednu polévkovou lžíci oleje.

V minulém díle seriálu o léčivkách jsme psali o kostivalu lékařském, příště popíšeme účinky levandule.

Autor: Zuzana Šimíková

Jak správně čistit pleť
Světový den boje proti tuberkulóze

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Léčivé účinky echinacey
Bylinky

Léčivé účinky echinacey

29.06.2011

V rámci našeho seriálu Bylinky pro zdraví jsme echinaceu představili a popsali její účinky. Dnes si tuto květinu, známou rovněž pod názvem třapatka nachová, představíme podrobněji.

Laserové operace očních vad
Oční vady

Laserové operace očních vad

15.04.2011

Laserové operace se využívají nejčastěji za účelem odstranění dioptrií. V současné době se používá několik metod. Veškeré laserové refrakční techniky využívají laserový paprsek k o ...

Poklepová automasáž DO-IN
Masáže

Poklepová automasáž DO-IN

09.04.2011

Neprobudili jste se do nového dne úplně osvěženi? Potřebujete sami sebe připravit na náročný den? Většina lidí sáhne po povzbuzujících látkách, jako je káva nebo čaj. Existuje však ...