Vitamíny a minerály

Vitamíny pro těhotné a kojící matky

Pavlína Šourková
03.04.2009

Výživa ženy během těhotenství i v době kojení by měla být pestrá a vyvážená. Vždy by se mělo dbát na základy racionální výživy. Správným stravováním matka i dítě dostává dostatek vitamínů, minerálů i stopových prvků.

Na mateřský organismus jsou však kladeny vysoké nároky a nesmí se zapomínat, že těhotenství doprovazí nechutenství, nevolnost až zvracení či pálení žáhy. Matka  pak nemůže přijímat dostatečné množství některých základních látek. Tento nedostatek může zpomalit růst dítěte! Proto většina gynekologů doporučuje užívání vitamínových přípravků, které jsou přímo určeny těhotným a kojícím ženám.

Těchto přípravků je na trhu nepřeberné množství. Jak ale vybrat ten správný?

Snad vám pomůže následující přehled vitamínů a minerálů.

 • Vitamín C

Vitamín C napomáhá obranyschopnosti organismu před infekcemi, má význam pro cévy a kůži, působí proti únavě a psychickému vyčerpání, urychluje proces hojení.

POZOR! Pokud žena v době těhotenství užívá nadměrné množství vitamínu C (víc jak 150mg denní dávky), organismus miminka považuje vyšší dávky vitamínu C za normální a požaduje hladinu přijímaného vitamínu udržet i po narození. Kojení však tuto potřebu nedokáže uspokojit. Proto je nutné podávání vitamínu C současně s kojením.

 • Vitamíny skupiny B (B1, B2, B6, B12, niaciamid, kyselina pantothenová, biotin)

Ovlivňují metabolismus tuků, cukrů a bílkovin, důležité pro vývoj a správnou funkci všech tkání a orgánů v těle.

POZOR! Vitamín B1 navozuje nadměrný růst plodu, děti se pak rodí příliš velké.

 • Kyselina listová (vitamín B9)

Uplatňuje se při tvorbě červených krvinek, užívá se nejen k prevenci ale i k léčbě chudokrevnosti. Jejím dodáváním lze zamezit vývojové poruše plodu, tzv. rozštěpu páteře (až v 70 % těhotenství). S užíváním se musí začít včas, neboť ke vzniku vývojových vad dochází v období 25-26 dní po oplodnění. Snižuje riziko potratu a zvýšené krvácivosti při porodu. Během kojení podporuje tvorbu mléka.

 • Vitamín D

Důležitý pro vývoj kostry, zubů a zlepšuje vstřebávání vápníku a vitamínu A.

POZOR! Těhotné ženy by neměly překračovat denní dávku 5 000 I. U., jinak hrozí předávkování! To se projeví svěděním kůže, silno žízení, zvýšeným močením, ukládáním solí v těle, průjmem a zvracením.

 • Vitamín A - betakaroten

Je potřebný pro vývoj tkání, kůže, sliznic, skeletu a zraku a pro správnou funkci placenty.

POZOR! Hodnoty doporučeného příjmu jsou 700 mcg v těhotenství a 900 mcg pro kojící matky, to získá matka ze stravy. Větší užívání dávky (2800 mcg denně) může vést k vrozeným defektům plodu.

 • Jód

Důležitý prvek pro správnou činnost štítné žlázy, podporuje tělesný růst a mentální a tělesný vývoj. V době těhotenství a kojení je nutné dbát na jeho dostatečný přísun. (Nejen pomocí vitamínových přípravků, ale hlavně konzumací mořských ryb 2-3x týdně). Doporučená denní dávka činí 150 mcg.

 • Železo

Spolu s kyselinou listovou řeší problém chudokrevnosti, která může způsobit nesprávné výživení plodu placentou. Gynekolg jeho hodnoty pečlivě sleduje, v případě nedostatku předepisuje těhotné ženě jeho užívání. Denní spotřeba by měla činit až 80 mg.

 • Vápník

V průběhu těhotenství a kojení dochází k předávání vápníku miminku, je nezbytný pro vývoj kostí miminka. Plod bere vápník z těla maminky, vezme si jej ze zubů nebo kostí, což může mít za následek osteoporózu. Postačí konzumace mléčných výrobků. Denní dávka je až 1200 mg.

 • Zinek

Důležitý pro podporu zdravého vývoje (vývoj kostry a vnitřních orgánů) a silného imunitního systému plodu. Doporučená denní dávka je 20 mg.

 • Horčík

Podporuje růst plodu, pomáhá proti porodním křečím a bolestem. Denní dávka hořčíku je 350 mg.

 • Selen

Pro pružnost tkání miminka a pro obnovu buněk. Denní dávku je 100 mcg.

 • Měď

Je důležitá pro využití železa , vývoj skeletu, receptorů chuti, pigmentace a nervového systému včetně mozku.

 • Chróm, molybden, mangan

Podporují metabolismus tuků, cukrů, bílkovin.

Závěrem si zopakujme několik věcí, na které musíte vždy myslet, pokud jdete nakupovat vitamínové preparáty:

 • kupujte pouze přípraveky pro těhotné a kojící ženy
 • zkontrolujte zda obsahuje dostatečné množství kyseliny listové (tj. cca 1,0 mg)
 • zkontrolujte zda obsahuje jód
 • zkontrolujte zda obsahuje dostatečné množství železa (tj. cca 20 mg)
 • zkontrolujte zda obsahuje vápník a hořčík
 • zkontrolujte zda nepřesahuje množství vitamínu C (100-150 mg v denní dávce)

Před těhotenství jsem nikdy žádné vitamíny „nezobala". Víte, jak to u nás funguje, řešíme věci až když příjdou a na prevenci moc nedáme. Ale jako zodpovědný rodič, který by pro své ještě nenarozené dítě udělal všechno, jsem si je koupila. Značku jsem vybrala podle toho, co mají vyzkoušené maminky v mém okolí. S vitamíny je to těžké, nejde hned poznat, jestli fungují nebo ne, ale po užívání přes celé těhotenství až do teď (malé jsou 4,5měsíce), jsem já sice onemocněla, ale moje holčička ještě ani jednou! Nechci celou zásluhu dávat jen vitamínovým přípravkům, ale...

Jaké máte zkušenosti vy ?

 

Autor: Pavlína Šourková

Syndrom náhlého úmrtí = nejhorší můra všech rodičů
Změna času, její příčiny a následky

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Artritida
Artritida

Artritida

20.05.2009

Artritida je zánět kloubů. Způsobuje nepříjemnou bolest a omezení pohybu v kloubech, jež jsou zasaženy. Příčiny vzniku a způsoby léčby se liší v závislosti na některém z mnoha její ...

Vše o kojení - 1.díl
Kojení

Vše o kojení - 1.díl

29.04.2009

Kojení je bezesporu nejpřirozenější způsob výživy dítěte. Znamená pro vaše miminko nejlepší začátek života. Kojením dáváte svému děťátku to nejcennější co máte – mateřské mléko – j ...

 Intimní hygiena žen
Hygiena

Intimní hygiena žen

22.04.2009

Intimní hygiena je samozřejmě důležitá i pro muže, ale především v životě ženy je třeba ji nepodceňovat, zvláště pokud má žena problémy s mykózou či jinými gynekologickými potížemi ...