Voda a hydratace

Kolik vody je potřeba vypít za den?

Petr Zimola
25.07.2009

Kolik vody se mělo za den vypít? Jednoduchá otázka, ale odpovědět na ní není zas tak snadné. Různé studie přinášejí po dlouhé roky různá doporučení. Ve skutečnosti množství potřebné vody závisí na mnoha faktorech jako je váš zdravotní stav, jak aktivním způsobem života žijete, a také na tom kde žijete.

Přestože neexistuje jednotný vzorec, který by seděl na každého, při větším porozumění vašemu tělu vám samo pomůže odhadnout, kolik vody byste měli za den vypít.

Čím je voda tělu prospěšná?

Voda je hlavní chemickou složkou těla, která v průměru tvoří 60 procent tělesné hmotnosti. Každý systém v těle je závislý na vodě. Jen ve zkratce, voda:

  • odplavuje toxiny z těla
  • doručuje živiny do buněk
  • vytváří potřebné prostředí tkáním v nose, uších a krku
  • reguluje teplotu těla
  • chrání tělesné orgány a tkáně
  • pomáhá rozpouštět minerální látky a jiné živiny tak, aby byli přijatelné pro tělo
  • ulehčuje ledvinám a játrům odplavováním nadbytečných produktů
  • pomáhá předcházet zácpám

Nedostatek vody může vézt k dehydrataci, stavu který nastane, když tělo nemá dostatek vody k vykonávání běžných funkcí. I mírná dehydratace vám může odčerpat tolik energie, že se budete cítit unaveni.

Kolik vody je tedy třeba?

Voda se z těla dostává ven dýcháním, pocením, močením a se stolicí. Aby tělo správně fungovalo, je třeba vodu pravidelně doplňovat konzumací nápojů a potravin, které vodu obsahují.

Zde jsou dva možné přístupy, pokoušející se přiblížit potřeby průměrného zdravého dospělého, jedince žijícího v mírném klimatu.

  • Nahrazovací přístup

Průměrný výdej močí je u dospělých 1,5 litru denně. Skoro další litr se ztrácí prostřednictvím dýchání, pocení a se stolicí. Jídlo obvykle obsahuje asi dvacet procent denního příjmu tekutin. Takže pokud budete pít dva litry vody (což je například osm čtvrtlitrových sklenic) či jiných tekutin denně, spolu s vaší běžnou stravou, by to mělo nahradit ztracené tekutiny.

  • Dietní doporučení

Podle některých odborníků může být vhodné množství vypitých tekutin u mužů až 3 litry denně a u žen 2,2 litry denně.

Malý test pro každého

I přes výše zmíněné přístupy, pokud budete pít dostatek tekutin, takže jen zřídka pociťujete žízeň a barva vaší moči je bezbarvá nebo jen slabě žlutá, váš příjem tekutin je pravděpodobně dostačující.

Kolik tekutin denně vypijete vy? Myslíte si, že vypijete dostatečné množství?

Autor: Petr Zimola

Nepodceňujte laktační psychózu!
Hrozí vám dehydratace?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.