Vyšetření a léky

Tamiflu - nejčastěji skloňovaný lék dnešních dní

Petr Zimola
05.05.2009

V posledních dnech celý svět děsí zprávy o novém viru chřipky A H1N1, nazývaném prasečí nebo též mexická chřipka. S těmito zprávami se také skloňuje jméno léku Tamiflu, který je proti tomuto kmeni chřipky účinný.

Jak Tamiflu funguje a kdy se užívá?

Viry jsou nebuněčné organismy potřebující k přežití a úspěšnému rozmnožení hostitelskou buňku. Na povrchu každého viru se nachází speciální enzym zvaný neurominidáza. Tento enzym je důležitý jednak pro průnik viru do buňky a také i pro jeho úspěšné pomnožení v ní. Oseltamivir, účinná látka Tamiflu, blokuje tento enzym a tím zabraňuje viru v množení a rozvoji infekce.

Lék Tamiflu působí pouze na viry chřipky, a to jak na nejčastější viry typu  A (patří sem právě i prasečí chřipka), tak i na typy B.

Jeho indikace přichází v úvahu, pokud se u pacienta projeví příznaky typické pro chřipku (horečka 38-40° C, zimnice, kašel, bolesti kloubů a svalů, rýma atd.), a to v tobě jejího momentálního výskytu v populaci. Léčbu tímto přípravkem je pak nutné zahájit do 48 hodin od projevení prvních příznaků.

Ve zvláštních případech je možné nasadit Tamiflu preventivně u rizikových pacientů (malé děti, starší lidé), kteří se dostali do bezprostředního kontaktu s nakaženou osobou. Před jiným preventivním užíváním Tamiflu odborníci varují. Zbytečné nadužívání tohoto léku může vézt k mutaci viru a vzniku chřipky rezistentní vůči němu.

Způsob podávání

Tamiflu se normálně podává dvakrát denně po dobu pěti dnů. Velikost dávky pak záleží na hmotnosti pacienta. V případě preventivního podávání se užívá jedna dávka po dobu alespoň deseti dnů. V průběhu chřipkové epidemie lze takto Tamiflu užívat až šest týdnů.

Nejčastěji je Tamiflu podáván ve formě tobolek. Děti a jedinci, kteří nejsou schopni polknout tobolku, mohou přípravek užívat ve formě perorální suspenze. Pokud není komerčně vyráběný Tamiflu k dostání v této formě, lze otevřít tobolku, vysypat její obsah a smíchat ho s množstvím ne větším než je jedna čajová lžička nějakého slazeného pokrmu. Tím může být cukr rozpuštěný ve vodě, čokoládový sirup, dezertní polevy, jablečný džus, slazené kondenzované mléko nebo jogurt. Takto připravená směs se promíchá a ihned podává.

Rizika spojená s užíváním

Tamiflu by neměl být užíván lidmi přecitlivělými na nějakou jeho složku. U pacientů s vážnější poruchou funkce ledvin bývá někdy nutnost mírně upravit dávkování.

Tamiflu by neměl být dále podáván dětem do jednoho roku. Toto varování zveřejnil výrobce, firma Roche, po pokusech na myších. U mladých myší lék působil snížením mozkové aktivity a ty poté hynuly. Vysvětleno to bylo tím, že mladí jedinci ještě nemají úplně dotvořenou mozkovou bariéru a lék tak může ovlivňovat funkce mozku.

Mezi nejčastější vedlejší účinky jež Tamiflu vyvolává patří:

  • Bolesti hlavy
  • Pocit nevolnosti (nauzea)
  • Zvracení
  • Průjem

V průběhu užívání byli hlášeny případy halucinací a poruch chování, které ve výjimečných případech vedly ke zranění. Proto u pacientů, především pak u dětí, u kterých se objeví známky neobvyklého chování se doporučuje kontaktovat lékaře.

A jaký máte názor na předzásobování se tímto lékem vy?

Autor: Petr Zimola

Šikana u dětí
Další strašák exotiky - Schistozomóza

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Antitusika - Seriál o nemocech a lécích 10. díl
Vyšetření a léky

Antitusika - Seriál o nemocech a lécích 10. díl

09.06.2009

Kašel často bývá jeden z příznaků toho, čemu se lidově říká nemoc z nachlazení. Je to fyziologický reflex, který nám pomáhá odstraňovat nadbytečný sekret z dýchacích cest. V případ ...