Výživa dětí

Kojenecká strava kdysi a dnes

Veronika Tůmová
27.08.2012

Přestože kojení je bezesporu nejlepší a nejzdravější způsob výživy dítěte, alespoň do šesti měsíců věku, z nejrůznějších důvodů nemusí být nejlepší volbou pro matku. Právě pro tento případ, kdy matka není schopna kojit, existují možnosti náhradní výživy.

Nepřeberné množství značek, druhů, příchutí apod. může novopečeným maminkám pěkně zamotat hlavu, stejně jako rady pediatrů, obvykle se vůbec neshodující s doporučeními kamarádek ani odborných knih. Pro zajímavost se ohlédněme zpět, a to nejen o pár generací, ale i o pár set let.

Historie kojení - zvířecí mléko a kojná

Mateřstvím jako božím darem a novorozeneckou výživou se zabývaly matky už ve starověkém Egyptě. Po mnoho staletí se i v Evropě používalo v případě nedostatku mateřského mléka mléko zvířecí: kravské, kozí, ovčí i oslí. Kojnou využívaly bohatší rodiny.

První dny po porodu se miminkům podávalo mléko s medem. Teprve osmnácté století přineslo poznatky o vhodnosti kolostra pro výživu novorozence a přistoupilo se k okamžitému kojení.

K prvním příkrmům patřily obilné kaše, chléb v mléce a mělněné maso. Až na konci devatenáctého století se objevily první studie a odborná literatura o kojenecké výživě a způsobech náhrady mateřského mléka pro kojence.

Kojenecká strava na dnešním trhu

Jak je vidět, i tehdy si maminky nějak poradily a jejich děti byly zdravé, přestože neměly k dispozici zdaleka tolik, co nabízejí výrobci dnes. I za našeho dětství se kojenecká strava více či méně výrazně lišila od té dnešní, nebylo tolik druhů ani chutí náhradních mlék a příkrmů pro nejmenší, a přesto jsme jistě nestrádali ani nehladověli. Naše babičky a prababičky se asi nestačí divit výběru, ale také přísnosti výrobních a nutričních kritérií dnešní kojenecké stravy.

Existují mléka pro nedonošené děti, pro děti s alergiemi, pro děti špatně prospívající atd. Všechna tato mléka jsou přizpůsobena potřebám nejmenších dětí a podléhají kritériím evropské legislativy.

Smutné je, že i tady je viditelný neúprosný vliv komerčních zájmů, nezkušeným maminkám jsou doporučovány nejdražší značky produktů dětské výživy, přestože jejich složení bývá srovnatelné s některými z levnějších značek. Jde však zřejmě o těžko ovlivnitelný příznak dnešní doby. Většina matek však časem sama nejlépe pozná, co je pro její dítě nejlepší a dostačující.

Autor: Veronika Tůmová

Černý kašel
Mozkové krvácení

Další články

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...

Léčba pomocí červů
Úrazy

Léčba pomocí červů

04.09.2012

Máte hlubokou zhnisanou ránu a antibiotika nezabírají. Co když vám lékaři v nemocnici navrhnou zkusit poněkud „jinou“ léčebnou metodu? Slyšeli jste už někdy o červech? Ano, do rány ...

Černý kašel
Černý kašel

Černý kašel

31.08.2012

Toto onemocnění je velmi závažné, a to zejména pro děti do jednoho roku s neúplným očkováním. Ve více než polovině případů se nakazí od svých rodičů nebo starších sourozenců. Co to ...

Stévie sladká
Cukrovka

Stévie sladká

28.08.2012

U nás není tato kontroverzní rostlinka příliš známá, ale může osladit život lidem trpícím cukrovkou i všem, kteří dbají na svou váhu. Ve světě se stévie běžně používá jako sladidlo ...