Černý kašel

Černý kašel

Milena Mocková
31.08.2012

Toto onemocnění je velmi závažné, a to zejména pro děti do jednoho roku s neúplným očkováním. Ve více než polovině případů se nakazí od svých rodičů nebo starších sourozenců. Co to vlastně je za onemocnění a jak se proti němu ochránit?

Černý neboli dávivý kašel je vysoce infekční onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí dýchacího ústrojí a je doprovázeno záchvaty kašle trvajícími i několik týdnů.

Mezi další příznaky patří zvracení, celkové vyčerpání a ztráta váhy. V závažných případech může dojít v důsledku prudkých záchvatů kašle dokonce ke zlomení žebra nebo komplikacím v podobě zápalu plic.

Rizika černého kašle

Pětina nakažených může skončit se zdravotními komplikacemi, jako je inkontinence, poruchy sluchu, pneumonie a podobně.

Nejzávažnější průběh má nemoc obvykle u novorozenců a nekompletně očkovaných kojenců, kdy může onemocnění skončit až smrtí. Malé děti nemají vyvinutý kašlací reflex, a proto jim hrozí udušení.

Nakazit se mohou také adolescenti a dospělí. Průběh onemocnění u nich bývá ale mírnější nebo dokonce nemoc probíhá bez typických příznaků, a proto nemusí být vůbec rozpoznána. Nakažený člověk tak může šířit ve svém okolí nákazu, aniž by o tom věděl. Právě ve více než polovině případů bývají rodiče zdrojem nákazy černého kašle malých dětí.

Černý kašel by se neměl brát na lehkou váhu. I při nekomplikovaném průběhu nemoci může docházet k prudkým záchvatům kašle, které bývají často vyvolány zvýšením zátěže organismu, což výrazně omezuje sportovní i pracovní aktivity.

Déletrvající kašel je velmi nepříjemný i z hlediska společenského a léčba může trvat i několik týdnů. Při léčení tohoto onemocnění se používají širokospektrální antibiotika.

Očkování proti černému kašli

Proti černému kašli se v České republice očkují děti v prvních měsících života v kombinaci s očkováním proti tetanu a záškrtu (hexavakcína). Přeočkování proti těmto třem nemocem se provádí v předškolním věku.

Ochrana po prodělaném onemocnění ani očkování není celoživotní. Přibližně po 4 až 12 letech imunita proti černému kašli postupně vymizí.

Kvůli vzrůstajícímu výskytu onemocnění bylo zavedeno v roce 2009 další přeočkování u adolescentů mezi 10. a 11. rokem života. Ochranu proti této nemoci je potřeba pravidelně prodlužovat.

Současné přeočkování proti tetanu, záškrtu a černému kašli je doporučováno zvláště rodičům a prarodičům novorozenců, nejlépe ještě před narozením miminka.

Autor: Milena Mocková

Stévie sladká
Kojenecká strava kdysi a dnes

Další články

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...

Léčba pomocí červů
Úrazy

Léčba pomocí červů

04.09.2012

Máte hlubokou zhnisanou ránu a antibiotika nezabírají. Co když vám lékaři v nemocnici navrhnou zkusit poněkud „jinou“ léčebnou metodu? Slyšeli jste už někdy o červech? Ano, do rány ...

Krevní transfuze
Vyšetření a léky

Krevní transfuze

Byla vám, nebo někomu blízkému, někdy provedena krevní transfuze? Pak jste si možná ani neuvědomili, že šlo o specifický příklad transplantace orgánu. Jde o proces, při kterém je d ...

Stévie sladká
Cukrovka

Stévie sladká

28.08.2012

U nás není tato kontroverzní rostlinka příliš známá, ale může osladit život lidem trpícím cukrovkou i všem, kteří dbají na svou váhu. Ve světě se stévie běžně používá jako sladidlo ...

Co je to lipom
Kožní nádory

Co je to lipom

Lipom je nezhoubný nádor tvořený tukem – tuková tkáň či uzlina v měkké tkáni, pod kůží pohyblivá, rostoucí pomalu, obvykle nebolestivá. Může se objevit prakticky kdekoliv na těle, ...