Černý kašel
Toto onemocnění je velmi závažné, a to zejména pro děti do jednoho roku s neúplným očkováním. Ve více než polovině případů se nakazí od svých rodičů nebo starších sourozenců. Co to vlastně je za onemocnění a jak se proti němu ochránit?
Černý neboli dávivý kašel je vysoce infekční onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí dýchacího ústrojí a je doprovázeno záchvaty kašle trvajícími i několik týdnů.
Mezi další příznaky patří zvracení, celkové vyčerpání a ztráta váhy. V závažných případech může dojít v důsledku prudkých záchvatů kašle dokonce ke zlomení žebra nebo komplikacím v podobě zápalu plic.
Rizika černého kašle
Pětina nakažených může skončit se zdravotními komplikacemi, jako je inkontinence, poruchy sluchu, pneumonie a podobně.
Nejzávažnější průběh má nemoc obvykle u novorozenců a nekompletně očkovaných kojenců, kdy může onemocnění skončit až smrtí. Malé děti nemají vyvinutý kašlací reflex, a proto jim hrozí udušení.
Nakazit se mohou také adolescenti a dospělí. Průběh onemocnění u nich bývá ale mírnější nebo dokonce nemoc probíhá bez typických příznaků, a proto nemusí být vůbec rozpoznána. Nakažený člověk tak může šířit ve svém okolí nákazu, aniž by o tom věděl. Právě ve více než polovině případů bývají rodiče zdrojem nákazy černého kašle malých dětí.
Černý kašel by se neměl brát na lehkou váhu. I při nekomplikovaném průběhu nemoci může docházet k prudkým záchvatům kašle, které bývají často vyvolány zvýšením zátěže organismu, což výrazně omezuje sportovní i pracovní aktivity.
Déletrvající kašel je velmi nepříjemný i z hlediska společenského a léčba může trvat i několik týdnů. Při léčení tohoto onemocnění se používají širokospektrální antibiotika.
Očkování proti černému kašli
Proti černému kašli se v České republice očkují děti v prvních měsících života v kombinaci s očkováním proti tetanu a záškrtu (hexavakcína). Přeočkování proti těmto třem nemocem se provádí v předškolním věku.
Ochrana po prodělaném onemocnění ani očkování není celoživotní. Přibližně po 4 až 12 letech imunita proti černému kašli postupně vymizí.
Kvůli vzrůstajícímu výskytu onemocnění bylo zavedeno v roce 2009 další přeočkování u adolescentů mezi 10. a 11. rokem života. Ochranu proti této nemoci je potřeba pravidelně prodlužovat.
Současné přeočkování proti tetanu, záškrtu a černému kašli je doporučováno zvláště rodičům a prarodičům novorozenců, nejlépe ještě před narozením miminka.
Autor: Milena Mocková