Černý kašel

Černý kašel

Milena Mocková
31.08.2012

Toto onemocnění je velmi závažné, a to zejména pro děti do jednoho roku s neúplným očkováním. Ve více než polovině případů se nakazí od svých rodičů nebo starších sourozenců. Co to vlastně je za onemocnění a jak se proti němu ochránit?

Černý neboli dávivý kašel je vysoce infekční onemocnění, které se přenáší kapénkovou infekcí dýchacího ústrojí a je doprovázeno záchvaty kašle trvajícími i několik týdnů.

Mezi další příznaky patří zvracení, celkové vyčerpání a ztráta váhy. V závažných případech může dojít v důsledku prudkých záchvatů kašle dokonce ke zlomení žebra nebo komplikacím v podobě zápalu plic.

Rizika černého kašle

Pětina nakažených může skončit se zdravotními komplikacemi, jako je inkontinence, poruchy sluchu, pneumonie a podobně.

Nejzávažnější průběh má nemoc obvykle u novorozenců a nekompletně očkovaných kojenců, kdy může onemocnění skončit až smrtí. Malé děti nemají vyvinutý kašlací reflex, a proto jim hrozí udušení.

Nakazit se mohou také adolescenti a dospělí. Průběh onemocnění u nich bývá ale mírnější nebo dokonce nemoc probíhá bez typických příznaků, a proto nemusí být vůbec rozpoznána. Nakažený člověk tak může šířit ve svém okolí nákazu, aniž by o tom věděl. Právě ve více než polovině případů bývají rodiče zdrojem nákazy černého kašle malých dětí.

Černý kašel by se neměl brát na lehkou váhu. I při nekomplikovaném průběhu nemoci může docházet k prudkým záchvatům kašle, které bývají často vyvolány zvýšením zátěže organismu, což výrazně omezuje sportovní i pracovní aktivity.

Déletrvající kašel je velmi nepříjemný i z hlediska společenského a léčba může trvat i několik týdnů. Při léčení tohoto onemocnění se používají širokospektrální antibiotika.

Očkování proti černému kašli

Proti černému kašli se v České republice očkují děti v prvních měsících života v kombinaci s očkováním proti tetanu a záškrtu (hexavakcína). Přeočkování proti těmto třem nemocem se provádí v předškolním věku.

Ochrana po prodělaném onemocnění ani očkování není celoživotní. Přibližně po 4 až 12 letech imunita proti černému kašli postupně vymizí.

Kvůli vzrůstajícímu výskytu onemocnění bylo zavedeno v roce 2009 další přeočkování u adolescentů mezi 10. a 11. rokem života. Ochranu proti této nemoci je potřeba pravidelně prodlužovat.

Současné přeočkování proti tetanu, záškrtu a černému kašli je doporučováno zvláště rodičům a prarodičům novorozenců, nejlépe ještě před narozením miminka.

Autor: Milena Mocková

Stévie sladká
Kojenecká strava kdysi a dnes

Další články

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...

Léčba pomocí červů
Úrazy

Léčba pomocí červů

04.09.2012

Máte hlubokou zhnisanou ránu a antibiotika nezabírají. Co když vám lékaři v nemocnici navrhnou zkusit poněkud „jinou“ léčebnou metodu? Slyšeli jste už někdy o červech? Ano, do rány ...

Krevní transfuze
Vyšetření a léky

Krevní transfuze

30.08.2012

Byla vám, nebo někomu blízkému, někdy provedena krevní transfuze? Pak jste si možná ani neuvědomili, že šlo o specifický příklad transplantace orgánu. Jde o proces, při kterém je d ...

Stévie sladká
Cukrovka

Stévie sladká

28.08.2012

U nás není tato kontroverzní rostlinka příliš známá, ale může osladit život lidem trpícím cukrovkou i všem, kteří dbají na svou váhu. Ve světě se stévie běžně používá jako sladidlo ...

Co je to lipom
Kožní nádory

Co je to lipom

26.08.2012

Lipom je nezhoubný nádor tvořený tukem – tuková tkáň či uzlina v měkké tkáni, pod kůží pohyblivá, rostoucí pomalu, obvykle nebolestivá. Může se objevit prakticky kdekoliv na těle, ...