Vztahy v rodině

Šťastné a veselé Vánoce

Milena Mocková
24.12.2011

V mnoha lidech vzbuzují vánoční svátky místo všeobecného veselí spíše obavy, protože o to více pociťují svůj smutek. V tomto období bychom měli sdílet radost s druhými a zapomínat na své trápení a hlavně nezůstávat sami.

Kouzlo Vánoc nespočívá jenom v předvánoční nákupní horečce či spoustě dárků, ale v tom, že se sejde celá rodina. Kouzlo Vánoc, to je i radost z dárků, hraček, které děti našly pod stromečkem, a také radost z toho, že můžeme druhému něco dát a že ho tím potěšíme.

Vánoční svátky nám mohou přinést i zklamání z nenaplněných očekávání. Taková prázdná místa u štědrovečerního stolu, jež člověka tolik bolí: zde měl sedět manžel, který i letos musí být v práci, tady děti, které tento rok slaví Vánoce ve své domácnosti či u druhých rodičů. A co teprve prázdná místa po našich blízkých, kteří nás navždy opustili. Čím je člověk starší, tím víc bolestně prázdných míst kolem sebe má.

Vánoční dárky

Nakupování a tlačení se mezi lidmi nám často přináší jenom stres, přitom pouhá maličkost může potěšit a udělat radost. Častým způsobem hodnocení dárků je porovnávání jejich finanční hodnoty. Kdo používá toto kritérium, je nejšťastnější z dárků nejdražších. U těchto lidí dobře obstojí pravé perly, brilianty, zlato, klíčky od rychlých vozů, vzácné parfémy, pravé kožešiny či umělecká díla.

Jsou ovšem lidé, kteří ocení spíše originalitu a vtip darovaného předmětu a na jeho hodnotě v penězích jim vůbec nezáleží. Největší úspěch u nich mají dárky velmi osobní s hezkým nápadem nebo vtipem.

Štědrovečerní večeře

Také v dnešní době spousta lidí lpí na tom, aby u štědrovečerního stolu seděl sudý počet stolovníků. V případě lichého počtu by se podle pověry mohlo v příštím roce vloudit do domu neštěstí. U štědrovečerního stolu se často prostírá jedno místo navíc. Toto místo je určené pro náhodného osamělého člověka anebo je vzpomínkou na ty, kteří nás opustili a už nikdy s námi nezasednou u jednoho stolu.

Podle pověry je rovněž nepřípustné, aby od štědrovečerní večeře kdokoliv vstal. Věřilo se, že ten, kdo od stolu vstane, do roka zemře. Se štědrovečerní večeří je spojen ještě další vánoční zvyk a to, že naši předkové ovazovali nohy štědrovečerního stolu provazem nebo řetězem. Věřili, že jedině tak celá rodina zůstane v příštím roce pohromadě.

Vánoce jsou svátky především duchovní a nikoli materiální. Proto bychom se měli sami zamyslet, jak chceme Vánoce ve skutečnosti prožít, jestli v pohodě a klidu, a nebo ve shonu za dárky, umytými okny a jakousi dokonalostí, ale ve skrytu duše přitom s pocitem, že nás Vánoce psychicky a fyzicky spíše vyčerpávají.

 

Redakce Zdravě.cz přeje všem svým čtenářkám a čtenářům krásné prožití vánočních svátků.

Autor: Milena Mocková

Je váš krevní oběh v pořádku?
Příjemný Silvestr a hodně štěstí a zdraví do nového roku

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Zdravý jídelníček dítěte
Výživa dětí

Zdravý jídelníček dítěte

02.01.2012

Zdravému složení stravy a správným stravovacím návykům by měly věnovat velkou pozornost zejména maminky malých dětí, protože tak zásadně ovlivňují jejich pozdější zvyky a vztah k ž ...