Zánět spojivek

Pozor na zánět spojivek

Milena Mocková
02.11.2012

Mezi nejčastější oční onemocnění patří záněty spojivek. Infekce se do oka přenese rukou, a tak vznikají velice snadno. Zánět spojivek rozhodně nepodceňujte. Při pozdní nebo špatné léčbě vám mohou následky poměrně dlouho ztrpčovat život, v krajním případě mohou zanechat stopy na jiných orgánech.

Zánět spojivek dělíme na infekční a neinfekční.

Infekční zánět spojivek

Infekční zánět spojivek je nejčastěji způsoben viry, bakteriemi a plísněmi. Infekční záněty spojivek se přenášejí kontaktem.

Infekční zánět spojivek většinou začíná pocitem cizího tělíska v oku (pocit písku v očích), řezáním a začervenáním spojivek. To je dobře patrné hlavně při lehkém odklopení dolního víčka.

Postižení bývá často v obou očích. Zánět bývá spojen s nadměrnou tvorbou hlenu, u bakteriálních zánětů s tvorbou žlutobělavého vazkého hnisu.

Alergický zánět spojivek

Mezi neinfekční záněty spojivek patří zánět alergický. Alergický zánět spojivek může vzniknout u citlivých jedinců například při použití nového kosmetického přípravku, z alergie na pyl, plísně, prach a další látky. Vzdušný alergen dráždí oči, což způsobí nadměrné slzení, pálení a štípání očí a zánět spojivek. Záněty se vyskytují hlavně na jaře.

Alergický zánět spojivek má typický příznak, který se u ostatních zánětů spojivek nevyskytuje: oči a kůže kolem víček svědí. Po jemném odklopení dolního víčka je vidět, že víčková spojivka je hrbolatá, což je způsobeno nahromaděním buněk, které se účastní alergické reakce. Alergie způsobují bledý měkký otok víček, který je často oboustranný.

Oteklá bývá také spojivka, která vypadá sklovitě. Při alergickém zánětu spojivek může být ve spojivkovém vaku hlen, nikoliv však hnis.

Léčba zánětu spojivek

Vyléčit zánět spojivek je v některých případech možné i bez toho, abychom museli navštívit lékaře. Je tedy možné, že se právě u nás objeví zánět spojivek v mírných obtížích. Tehdy zpravidla postačí pouze pořídit si v lékárně vhodné oční kapky nebo mast, a jejich prostřednictvím se problémů zbavit. Důležité je, aby se kapky nebo mast dostaly přímo do spojivkového vaku oka. Pomoci může například také vypláchnutí očí ochlazenou borovou vodou. Dokonce nelze vyloučit ani to, že zánět samovolně ustoupí.

Postihne-li akutní zánět alergiky, je nejdříve třeba začít léčbu podáváním antihistamik. Při léčbě je třeba dodržovat hygienická pravidla, aby se zánět nerozšířil na ostatní členy rodiny. Dávejte si proto pozor na čisté ruce, ručníky, oddělené kapky a masti.

Autor: Milena Mocková

Boj proti migréně
Křečové žíly - problém nejen estetický

Další články

Boj proti migréně
Migréna

Boj proti migréně

05.11.2012

Pokud si často stěžujete na to, že vás bolí hlava, můžete být v očích mnohých za hysterku a simulantku. Kdyby ovšem dotyční zažili pulzní bolest, stavy zmatenosti, těkavé vidění, p ...

Riziko náhlého úmrtí kojence
Kojenec

Riziko náhlého úmrtí kojence

31.10.2012

Možná jste už slyšeli o případu, kdy je miminko zcela zdravé, spí v postýlce a ráno je najdou rodiče mrtvé. Šok, zoufalství a krutá diagnóza – syndrom náhlého úmrtí kojence, který ...

Jak bojovat proti kinetóze?
Kinetóza

Jak bojovat proti kinetóze?

30.10.2012

Nejedná se o žádné závažné onemocnění, ale pouze o přechodný stav, který však dokáže pěkně potrápit a znepříjemnit jakékoli cestování. Častěji než muže postihuje kinetóza ženy a dě ...

Zooterapie - jak nám zvířata pomáhají
Život se zvířaty

Zooterapie - jak nám zvířata pomáhají

26.10.2012

V životě dětí hrají velkou a významnou roli zvířata. Ovšem čtyřnozí tvorové neplní jenom funkci rodinného přítele, ale mohou pomáhat i po zdravotní stránce. Zooterapie je pozitivní ...

Hemangiom
Cévní onemocnění

Hemangiom

23.10.2012

Hemangiom je nezhoubný nádor krevních cév a tvoří se na povrchu kůže nebo pod ní, občas se ale může vyskytovat i jinde. Hemangiom je přítomný už při narození, a tak jej mohou ident ...