zdroj: pixabay.com
Sport a relaxace

Hurá na hory aneb jak se vyhnout sněžné slepotě

Veronika Tůmová
28.02.2018

Udeřily mrazy a provozovatelé lyžařských areálů si libují, stejně jako ti, kdo právě vyrážejí na hory. Podmínky pro zimní sportovní vyžití se zdají být ideální, tak proč toho nevyužít?

Víte ale, před čím se mít na pozoru? Pokud jste pravidelnými návštěvníky našich či zahraničních svahů, pak už za sebou možná máte zkušenost se sněžnou slepotou. Sněžná slepota je velmi nepříjemné a bolestivé postižení způsobené silným a intenzivním slunečním UV zářením, kdy dochází k zánětu oční rohovky i spojivky.

Sněžná slepota - příznaky a první pomoc

Ostré slunce a zářivě bílý sníh všude kolem - kombinace, která může vašim očím přivodit nepříjemnost jménem sněžná slepota. Bolest může být tak intenzivní, že nebudete schopni vůbec otevřít oči, tudíž se stanete dočasně oslepení. Víčka mohou být křečovitě stažená a je dokonce nemožné i jejich pasivní rozevření, ve snaze aplikovat ulevující mast či oční kapky. Nutné je dopravit postiženého co nejrychleji do bezpečí, kde může dojít k ošetření. Problémem při zasažení sněžnou slepotou je dočasná dezorientace, ale také stres z opravdu nezanedbatelné bolesti.

Jak se chránit před sněžnou slepotou?

Vyrazit si na hory bez doprovodu, bez kvalitního krému a pořádných brýlí s dostatečnou ochranou v podobě UV filtru je bezesporu vrchol nezodpovědnosti. Brýle chrání zrak jak před sluncem, tak před jeho odrazem na sněhu. Ve vyšších polohách mějte brýle na očích v každém počasí, i když bude mlha. Sněžná slepota sama odezní a nenechá žádné poškození ani zdravotní následky, přesto se po návratu z hor doporučuje návštěva lékaře.

Nepodceňujte kvalitu lyžařských brýlí - chraňte svůj zrak před sněžnou slepotou!

Lyžaři s dioptrickými brýlemi důvěrně znají nepříjemné mlžení skel. Pokud při lyžování používáme ochranné lyžařské brýle a v nich pak ještě brýle dioptrické, pak se velmi často optiky zamlží a brýle pak vidění spíše zhoršují. Ideální je, když lyžařské brýle plní pouze ochrannou funkci a lyžař vidí ostře i bez nich.

Jak pečovat o brýle?

Na ochranných lyžařských brýlích se rozhodně nevyplatí šetřit. Je podstatné, aby materiál, ze kterého jsou vyrobeny, byl kvalitní, aby na obličeji lyžaře dobře seděly a byly vybaveny ochrannou fólií, která brání proniknutí UV záření. Nekvalitní ochranné brýle mohou spíše uškodit. Dojde-li totiž například během pádu či při srážce k rozbití skel, dochází velmi často k poranění oka. Desetina takových zranění má pak pro zrak sportovce doživotní následky, někdy může znamenat i ztrátu zraku.

Zásady bezpečného lyžování

Zdroj: Forexample.cz, Sportvital.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Zimní nemoci a homeopatika - mohou nám pomoci?
Zelený zákal může vést k slepotě - odhalte jej včas!

Další články

Transplantace vlasů
Alopecie

Transplantace vlasů

23.02.2018

Při transplantaci vlasů dochází k přenesení vlasových štěpů. Během jedné etapy transplantace vlasů lze přenést zhruba 1600 vlasových štěpů, tedy téměř 5000 vlasů, což již dokáže po ...

Chřipková epidemie - dá se jí uniknout?
Nemoci a léčba

Chřipková epidemie - dá se jí uniknout?

16.02.2018

Je to už každoroční tradice, přestože jedna z nejnepříjemnějších - chřipková epidemie. I letos už jsme nějakou dobu v jejím sevření a je nutné si přiznat, že tentokrát udeřila s ne ...