zdroj: pixabay.com
Alergie

Přírodní cestou proti pylové alergii

Veronika Tůmová
14.06.2018

Všudypřítomný poletující pyl je letos podle všeho úmornější než v předchozích letech, pylová sezona však ještě ani zdaleka nekončí. Období březových alergenů sice pomalu doznívá, aktuálně je tu však neméně zákeřný pyl dubu, buku, ořešáku a také začínající sezona trav.

Pokud patříte mezi alergiky, ale nevyhovuje vám běžná nabídka v lékárnách, nabízí se vám jiné řešení. Od rýmy, pálení očí či ekzému, které jsou nejčastějšími projevy alergické reakce, může vést i účinná přírodní cesta.

Borůvka a světlík lékařský pro úlevu vašim očím

Nepříjemné svědění, pálení a zarudnutí očí vlivem alergie může skončit i jako zánět spojivek. Ulevit si můžeme účinnými přípravky z borůvky, velmi vhodná jsou také gemmoterapeutika -tinktury z bylinných pupenů. Ty jsou spolehlivým pomocníkem proti infekcím a pozitivně ovlivňují celkovou kvalitu zraku. Na takto podrážděné oči můžete zkusit také obklady ze světlíku lékařského. Jednoduše zalijte 30 g byliny půl litrem vroucí vody, nechte louhovat, po deseti minutách pak výluh sceďte a nechte vychladit. Namočený obklad pak jemně přikládejte na oči až třikrát denně.

Bylinné kúry pro astmatiky - měsíček a žampion

Astmatici zřejmě trpí během pylové sezony nejvíc a často bojují s nejrůznějšími projevy silné alergie, od běžného kašle a zahlenění až po těžkou dušnost. Pomoci jim mohou bylinné kúry, jejichž základem je kombinace měsíčku lékařského a žampionu. Právě měsíček ulevuje při kašli a potížích s dýcháním, tinktura z žampionu zase podporuje správné fungování průdušek. Ke zlepšení činnosti dýchacího ústrojí je vhodné využít také gemmoterapeutikum z habru a divizny.

Černý rybíz nebo kalina tušalaj - uleví od projevů kožní alergie

Alergie na pyl a také na sílící slunce se může projevit i změnami na vaší pokožce. Proti podráždění kůže a při svědivých vyrážkám nasaďte černý rybíz, vhodný při nežádoucích kožních reakcích. Výborné účinky přináší i méně známá bylina kalina tušalaj. Kalina tušalaj pomáhá organismu překonávat působení nepříznivých vlivů venkovního prostředí, které mohou vyvolat dušnost, sennou rýmu i změny na kůži.

Senná rýma - příznaky, léčba a prevence

Zdravé stravování v období jarních a letních alergií

Veškeré naše snažení v boji proti každoročním alergiím můžeme podpořit také pomocí zdravé stravy, především potravinami bohatými na bioflavonoidy a vitamin C. Důležitou složkou takové stravy je ovoce a zelenina, dále pak vitaminy B6, C a kyselina pantotenová (B5), které mají antihistaminické účinky. Nedostatek každého z těchto vitamínů umožnuje buňkám bílých krvinek, které tvoří imunitní systém, abnormální přemnožení, čímž právě dochází k projevům alergií.

Nejzdravější druhy ovoce a zeleniny

Je důležité objevit příčinu alergie!

V lékárnách můžeme najít celou řadu produktů, které nám alespoň dočasně uleví od nepříjemných projevů alergie. Je však nutné si uvědomit, že z dlouhodobého hlediska není efektivní řešení následků, ale objevení příčiny alergie. Její původ často spočívá v zanesení organismu nežádoucími látkami a oslabené imunitě, na což je třeba se zaměřit.

Zdroj: Nadeje-byliny.eu, Rudolfnovak.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Co je to ketodieta a proč je tak populární?
Bechtěrevova choroba

Další články

Zdravotní sestra a její poslání
Nemoci a léčba

Zdravotní sestra a její poslání

22.05.2018

Zdravotní sestra je většinou první člověk, se kterým jsme v kontaktu při narození, často bývá prvním chápajícím člověkem před lékařem, který vyslechne naše bolesti, také bývá naším ...