Zdravá výživa

Čím nám pomáhá med?

Michaela Holá
05.11.2009

Med není jen populárním lékem našich babiček, ale jeho obliba se počala již mnohem dříve. Pro staré Řeky byl med učiněným receptem na dlouhověkost a královna Kleopatra si jej přidávala do koupele. Využíváním včelích produktů k různým léčebným účelům se věnuje i speciální obor, který nese název apiterapie.

Med je ctěn zejména pro svůj obsah vitamínů (C, B1, B2 a B3) a enzymů. Základ medu tvoří cukry, a to především tzv. jednoduché. Je také zdrojem bílkovin, jejichž obsah se odvíjí od konkrétního druhu medu. Dále v něm najdeme látky jako mateří kašička, aminokyseliny, pyl a éterické oleje. Nelze opomenout taktéž vynikající chuť a lahodnou vůni medu.

Pozitivní účinky medu

  • Podpora krvetvorby: Jelikož med má značný obsah železa, hodí se pro lidi trpící anémií.
  • Léčba popálenin, omrzlin, proleženin a jiných poranění kůže: Med stačí v tenké vrstvě nanést na kůži a nechat působit, lze jej užívat i ve formě obkladů a zábalů, masáží.
  • Využití v kosmetice: Pro své blahodárné účinky na kůži se med přidává v kosmetickém průmyslu např. do pleťových krémů, balzámů na rty, šampónů a kondicionérů na vlasy, sprchových gelů a mýdel.
  • Dodavatel energie: Med je považován za přírodní „životabudič", někdy je vnímán též jako afrodiziakum.
  • Přírodní antibiotikum: Med má schopnost ničit bakterie, což vedlo k jeho dřívějšímu používání místo farmakologicky připravených antibiotik. Známé jsou recepty z medu při léčbě onemocnění dýchacích cest. Baktericidní účinek medu nezáleží jen na vysokém obsahu cukru, ale způsobuje jej speciální součást medu, kterou řadíme do skupiny inhibinů. Jsou to látky, které svým účinkem snižují životnost bakterií nebo je úplně ničí.
  • Zvýšení obranyschopnosti organizmu: Med je účinná prevence nachlazení, angín, zánětů průdušek a horních cest dýchacích, rýmy a pod.
  • Účinky na nervovou soustavu: Pomáhá při nespavosti, nervovém vypětí, stresu, depresích a migrénách nervového původu, uklidňuje a zlepšuje náladu. Při potížích se spánkem se užívá jedna až dvě lžičky před spaním.
  • Detoxikace organizmu: Med čistí tělo od volných radikálů, detoxikuje ho, pomáhá např. i s kocovinou a následky otrav.
  • Podpora srdečně-cévního systému: Upravuje vysoký krevní tlak, rozšiřuje a čistí cévy a posiluje srdce.
  • Výživa dětí: V medu se ideálně doplňují vlastnosti léčebného a výživného charakteru. Má příznivý vliv na růst dětského organizmu.

19064281.jpg

Druhy a užití medu

Nejlepší volbou je nákup medu přímo u včelaře. Tím jednak ušetříte, ale především máte  záruku kvality. Med lze koupit jako jednodruhový (lipový, javorový, akátový, slunečnicový, modřínový, řepkový apod.) či smíšený. Medy můžeme rovněž dělit na nektarové (květové) a medovcové (lesní). Květové medy jsou charakteristické světlou barvou a velmi rychle krystalizují. Pravý opak jsou medy lesní, které mají tmavou barvu, dlouho vydrží tekuté, chuťově jsou výrazné a hodně aromatické.

Nejsnazší užití medu je samozřejmě běžně ve stravě. Chléb s máslem a medem je zvláště u dětí velmi oblíbený. Čaj s medem se hodí, trápí-li vás bolest v krku. Med je však možné použít i ve formě masáží, obkladů nebo pleťových masek.

Jak med skladovat?

Med je vhodné skladovat při 15°C, v temnu, suchu (nikdy ne v ledničce) a nejlépe ve skleněných či porcelánových nádobách. Důležitá je i ochrana před slunečním zářením. Pokud chcete krystalickou formu uvést do tekutého stavu, provádí se postupným zahříváním ve vodní lázní do 45°C.

 

Užíváte rádi med? Čím vám pomáhá?

Autor: Michaela Holá

Jak ošetřovat bércové vředy?
Víte, jaké hrozí komplikace při diabetu?

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Co dělat, když vám lékař stanoví diagnózu cukrovka?
Cukrovka

Co dělat, když vám lékař stanoví diagnózu cukrovka?

30.07.2010

Počet lidí, které postihne onemocnění cukrovkou, stále stoupá. Lékaři a odborníci nazývají diabetes epidemií 21. století. Cukrovka si vybírá své oběti bez ohledu na věk a pohlaví. ...