Péče o dítě

Počítačové hry mohou škodit i pomáhat

Milena Mocková
06.08.2012

Máte pocit, že vaše děti tráví příliš času u počítače? Pokud nejsou v zajetí krvavých stříleček, není třeba panikařit. Mnohé počítačové hry dětem pomáhají rozvíjet fantazii a nejrůznější dovednosti. Zásadní je jejich výběr a ten je hlavně na nás, na rodičích.

Problematika dětí a počítačových her je často prezentována pouze v negativním kontextu. Celou věc je potřeba vnímat v širších souvislostech. Učitelé i rodiče musejí mít plně pod kontrolou, s jakými programy, vyhledávači a aplikacemi děti pracují.

Za naprosto trestuhodné ze strany rodičů je, nechat děti hrát různé brutální bojové hry a navazovat anonymní přátelství na síti. Velmi důležitá je také osvěta v oblasti šíření citlivých údajů o vlastní osobě na sociálních sítích. Vždy musí být kladen důraz na nenahraditelnost osobních setkání a kontaktů.

Pokud jsou děti z rodiny a ze školy řádně poučeny o výhodách a nebezpečí PC her a internetu vůbec, pak může být počítač mocným nástrojem při rozvoji talentu a vzdělávání.

Jedním z nejhorších důsledků počítačových her bývá uváděno postupné oddělování hráče od zbytku rodiny a ztráta reálných komunikačních schopností.

Počítačové hry však nabízejí i spoustu pozitivního. Ve vybraných hrách si může dítě rozvíjet paměť, pozornost i další důležité psychické funkce. Trénink paměti pomocí počítačových her pomáhá zlepšovat funkce důležité pro zvládání školních dovedností.

Výhodou herních konzolí připojených k televizní obrazovce je jejich sociální orientace. Her se může účastnit celá rodina nebo parta kamarádů. Dítě tedy nemusí být uzavřeno samo ve virtuálním světě a může rozvíjet také funkce sociální a komunikační. Velkou výhodou je nová možnost snímání pohybů. Hry mohou být ovládány celým tělem, a dítě může rozvíjet jemnou i hrubou motoriku.

Co by měli rodiče pohlídat

  • počítač by mělo dítě od nejútlejšího věku brát jako běžnou součást života
  • rodiče musejí mít přehled a kontrolu nad obsahem a způsobem využití počítače
  • rodiče musejí pohlídat výběr počítačových her. Ty by měly být přiměřené k věku a především didaktického, ne módního charakteru
  • rodiče musí pohlídat dobu, kterou dítě u počítače denně stráví. Do tří let věku by to mělo být pouze ojediněle, ve 4 až 5 letech maximálně 20 minut denně, děti šesti až sedmileté půl hodiny denně. Činnost dětí na počítači od 8 let je již ovlivněna školními aktivitami a  zájmy. V tomto případě by ale doba u počítače neměla převažovat nad ostatními zájmy a aktivitami.
  • čas strávený u počítače je nutné střídat s pobytem venku, čtením knih a jiným typem zábavy, jako jsou výlety, procházky, divadlo

 

Tráví vaše děti hodně času u počítače? Co s tím děláte, aby to byla co nejkratší doba a jaké hry jim dovolujete?

Autor: Milena Mocková

Bílkoviny - důležité živiny pro zdraví
Neinvazivní diagnostika

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Lehká sádra
Zlomenina

Lehká sádra

26.07.2012

Do lehké sádry se vyplatí investovat. Dobu hojení zkrátí až o týden, zmírní bolest, sníží riziko komplikací a můžete se v ní i koupat. A navíc na ni od ledna přispívají zdravotní p ...