Zdravá výživa

Brambory - chutné i zdravé

Jitka Suchánková
15.08.2012

Lilek brambor nebo brambor obecný nebo také brambor hlíznatý. Užíváme název v mužském i ženském rodě (ten brambor i ta brambora), ale nejčastěji se setkáváme s pomnožným číslem – ty brambory. Je to jedna ze základních plodin, bez které si neumíme představit náš jídelníček.

Víte ale, že krom hlízy, kterou konzumujeme, je celá rostlina jedovatá? Původně se také pěstovala pro okrasu (má vzdálené předky u orchidejí) a hlízy se dávaly dobytku. Dnes je konzumujeme všichni a rádi a známe neuvěřitelných několik tisíc odrůd.

Výživná hodnota brambor

Brambory obsahují spoustu důležitých látek:

  • vodu
  • škroby (polysacharidy) – kolem 15 % hmotnosti. Tyto škroby přes relativně nízkou kalorickou hodnotu rychle zasytí, jsou lehce stravitelné, nenadýmají a snižují kyselost žaludku.
  • bílkoviny – pouze 2 %, ale patří k těm nejkvalitnějším
  • vitamín C (100 g raných brambor obsahuje 1/3 denní potřeby)
  • draslík (100 g raných brambor obsahuje 1/6 denní potřeby)
  • hořčík
  • železo, zinek, mangan, jód, selen, kyselinu listovou, vitamín K a některé skupiny vitamínu B

Brambory mají vysokou antioxidační schopnost a patří mezi dietní jídla - netloustne se po nich.

Typy brambor

Typ A:  pevné, salátové (na saláty, ke smažení, k opékání)

Typ B:  polopevné, přílohové, těžko rozvařitelné (klasická příloha, na hranolky, na nastrouhání na bramboráky)

Typ C:  moučné (rozpadají se, vhodné na kaše, do alobalu, na krokety, noky, placky a do knedlíků)

Pozor na alergie

Brambory se staly bohužel i častým alergenem a mohou vyvolávat nežádoucí účinky. Většinou se jedná o kontaktní agresivitu, ale to výhradně v syrovém stavu (při sklizni, manipulaci s bramborami, při loupání, strouhání apod.). Mohou vyvolávat svědění a zhoršení ekzému na rukou.

Alergie na brambory se pojí k alergii na jarní pyly stromů. Tepelně upravené brambory většinou ani alergikům nevadí.

Než začneme brambory připravovat k jídlu, měli bychom zkontrolovat, zda nemají klíčky nebo nejsou nazelenalé. V takovém případě jsou zdraví škodlivé. Naopak černé skvrnky na bramborách škodlivé nejsou, ty stačí jen vykrojit.

Dále by brambory neměly pomrznout, potom ztrácejí pružnost a jsou nepřirozeně nasládlé.

Před úpravou brambory nenamáčejte. Sice se tak vyplaví škrob, ale také vitamín C.

Jiné využití brambor

Brambory pomáhají při přesolení polévky nebo omáčky – do pokrmu vhodíme syrovou oloupanou bramboru a krátce povaříme. Brambora do sebe absorbuje sůl.

Mají využití i v alternativní medicíně: vytahují horkost a hnis ze zaníceného místa (tříska apod.) – na bolavé místo rozprostřeme nastrouhanou bramboru a opatrně překryjeme čistým kapesníkem a lehce převážeme.

A dokonce se brambory dají využít i pro děti na hraní. Z brambor si můžete vyrobit tiskátka. Vydrží ovšem jen do té doby, než se tiskátka (brambory) seschnou a „scvrknou“.

Autor: Jitka Suchánková

Pomoc, mám spálenou hlavu!
Jste unavení? Změňte svůj jídelníček

Další články

Otravy houbami
Otrava

Otravy houbami

05.08.2012

Houbařská sezona je již v plném proudu a i přes opakovaná varování před jedovatými houbami hrozí některým houbařům nebezpečí otravy. V dnešním článku si popíšeme naše nejjedovatějš ...

Homeopatie
Homeopatika

Homeopatie

31.07.2012

Alternativní léčba je stále ještě hodně opomíjena. Přitom homeopatická léčba pomáhá tam, kde konzervativní terapie selhává.

Zabiják plodnosti - tuky a stres
Jak otěhotnět

Zabiják plodnosti - tuky a stres

30.07.2012

S neplodností bojuje až 15 % českých párů. Jednou z nejčastějších příčin je u žen problém s ovulací a u mužů nekvalitní spermie. Těmto problémům se přitom dá snadno vyhnout. Důleži ...

Lehká sádra
Zlomenina

Lehká sádra

26.07.2012

Do lehké sádry se vyplatí investovat. Dobu hojení zkrátí až o týden, zmírní bolest, sníží riziko komplikací a můžete se v ní i koupat. A navíc na ni od ledna přispívají zdravotní p ...