zdroj: pixabay.com
Zdravý život

Barevná typologie - jak zvýraznit své přednosti?

Hanka Bednářová
25.05.2017

Barevnou typologii využijeme při výběru oblečení, šperků, líčení či při volbě barvy vlasů, zatoužíme-li po změně. Vhodným výběrem doplňků můžeme potlačit své nedostatky a naopak zvýraznit přednosti.

Typy pleti rozlišujeme na jarní, letní, podzimní a zimní. Jarní a podzimní jsou teplé typy. Letní a zimní studené typy. Dále potřebujeme znát 3 základní barvy, kterými jsou červená, modrá a žlutá. Červená a žlutá jsou barvy teplé. Modrá je barva studená. Všechny další barvy jsou jen směsí těchto barev v různých poměrech.

Jak poznat svůj typ pleti?

Jaký typ podle barevné typologie je právě váš, rozpoznáte přiložením dvou šátků nebo papírů ke své pleti. Jeden bude nažloutlé lososové barvy a druhý namodrale růžové. Pokud po přiložení prvního lososového šátku vypadá pleť unaveně, zdůrazní se žilky a kruhy pod očima, jste zimní nebo letní typ. Pokud vám lososová sluší a naopak po přiložení druhého růžového šátku se jeví váš obličej šedý až bledý, budete se rozhodovat mezi jarním a podzimním typem. Porovnáním své pleti, rtů, očí a vlasů s charakteristikou jednotlivých typů, už rozpoznáte svůj konkrétní typ. Pokud si přesto nejste jisti, do jaké skupiny se zařadit, poradit by vám měl dobrý stylista či vizážista.

Jarní typ podle barevné typologie

Jarní typ je teplý a tlumený. Pleť je světlá, skoro bledá s lehce nazlátlým podtónem. Barvu pleti lze přirovnat k broskvi, může být i narůžovělá. Ženy jarního typu často mívají sezónní pihy zlatohnědé barvy. Oči často bývají v odstínu modré až světle modré, sytě modré či šedomodré nebo šedozelené, občas i oříškově hnědé. Vlasy jsou plavé nebo světle hnědé se zlatavým podtónem. Rty jsou růžové až světle červené. Ženy jarního typu se dobře opalují a to až do sytě hnědé barvy.

Jarní typ je jemný, a proto by se měl zdržet příliš výrazného a kontrastního líčení. Tomuto typu nesluší výrazné černé linky kolem očí. Naopak mu prospějí barvy jemu vlastní. To znamená pleťový podklad světlé barvy. Nažloutle béžový nebo v barvě slonoviny a zdravíčko v meruňkovém či broskvovém odstínu. Rtěnka je vhodná růžová, lososová nebo lze použít pouze bezbarvý lesk. Očím budou slušet jemné pastelové barvy růžové, meruňkové, zelené a šedé.

Při oblékání by se měly tyto ženy vyhnout černé či čistě bílé barvě. Slušet jim budou především jasné, světlé i jemné barvy - růžová, béžová, tyrkysová, zlatá, zelenomodrá, šedá, světle hnědá, fialková, broskvová, meruňková, smetanová, námořnická modř. Šperky jsou opět vhodné jemné. Tyrkysové, slonovinové, modrý safír, zlato, krémově bílé perly. Nedoporučuje se bílé zlato a stříbro.

Letní typ podle barevné typologie

Tento studený teplý typ není někdy snadné správně určit. Odstín pleti se pohybuje od velmi světlé, přes olivovou až po tmavou. Oči mohou být šedozelené, modrozelené, šedé, tmavě modré, oříškově i tmavě hnědé. Vlasy jsou světle až středně hnědé nebo popelavé. Rty bývají lehce růžové. Až na velmi světlé typy nemají ženy letního typu problém s opalováním.

Make-up se odvíjí od konkrétního odstínu pleti. Vesměs sluší béžový a narůžovělý. Ani pro letní typ není černá vhodnou barvou. Zvýrazní kruhy pod očima. Oční stíny jsou vhodné kouřové, fialkové i jemně růžové. Rtěnka může být růžová s perleťovým nádechem.

V šatníku letního typu by se měly objevovat především červené odstíny s namodralým podtónem, starorůžová, modrozelená, kouřové barvy. Slušet budou stříbrné a matné šperky. Z drahých kamenů rubín a granát. Zlato vhodné není.

Podzimní typ podle barevné typologie

Podzimní typ je teplý a kontrastní typ. Barvu pleti lze přirovnat k broskvi. Ale může být i světlá a zlatavá. Oči jsou jasné modré, zelené nebo hnědé barvy, ale řasy bývají světlé. Vlasy jsou plavé, hnědé nebo zrzavé se zlatým či rudým nádechem. Rty jsou sytě červené. Ženy tohoto typu se často špatně opalují a snadno se spálí. Pokud mají pihy, pak po celém těle.

Při líčení je vhodné sáhnout po make-upu v teplých tónech se zlatavým nádechem. Teplé tóny by měly preferovat i při výběru očních stínů a rtěnky, která může být v lososově meruňkové nebo s rezavým nádechem. Očím bude slušet zlatá, béžová, cihlová, jantarová, tyrkysová, medová, petrolejová i khaki.

Podobné barvy jsou vhodné i při výběru oblečení. Podzimní typ, narozdíl od ostatních, vynikne v barvě hořčicové a v barvě kukuřice. Vyhnout by se měl růžové. Ze šperků to jsou zlaté a přírodní materiály.

Zimní typ podle barevné typologie

Zimní typ je studený a kontrastní. Pleť bývá porcelánová a v podtónu namodralé nebo olivové. Oči bývají šedé, šedomodré, oříškové, tmavohnědé až černé i ledově modré. Vlasy jsou tmavě hnědé, hnědočerné nebo černé s namodralým odstínem. Rty jsou červené opět s namodralým podtónem. Ženy zimního typu se snadno opalují a pokožka dostává nádech dohněda.

Při líčení by se mělo vyhnout nažloutlým odstínům a make-up volit podle barvy pleti. Na porcelánovou pleť světlý, na tmavší pleť světle hnědý make-up a béžový pudr. Jako jedinému typu budou slušet vyloženě černé oční linky. Pokud budete chtít použít rtěnku, tak sytě červenou v odstínu tmavě růžové. Oční stíny vybírejte ledově modré, šedé, fialové a zelené.

Působení barev na náš organismus

Při oblékání sluší zimnímu typu kombinace černé a bílé barvy a také tmavomodrá. Slušet nebude jemná zelená a odstíny hnědé (kromě tmavě čokoládové). Místo nich je lepší sáhnout po pastelových barvách, sytě růžové, zelené a třešňově červené. Šperky jsou vhodné lesklé, nápadné a extravagantní.

Zdroj: www.femina.cz, www.spektrumzdravi.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Hanka Bednářová

Připravte své nohy na léto - zbavte se nevzhledných plísní a rozpraskaných pat!
10 tipů, jak se bránit roztočům, plísním a bakteriím v domácnosti

Další články