zdroj: pixabay.com
Nemoci a léčba

6 tipů, jak se zbavit atopického ekzému

Veronika Tůmová
15.05.2017

V jednom z minulých článků jsme psali o tom, co je to vlastně atopický ekzém, jaké jsou jeho formy, koho postihuje a proč. V dnešním článku najdete odpovědi na další otázky týkající se tohoto nepříjemného a častého onemocnění, a sice jak se zbavit příznaků atopického ekzému, zamezit jejich zhoršení a zabránit jeho opakovanému výskytu.

Atopický ekzém - je nutné přizpůsobit prostředí

Hlídejte dostatečnou vlhkost vzduchu, v pokoji dětí s atopickým ekzémem nebo ve vlastní ložnici, máte-li tento problém, dobře větrejte, prach stírejte vlhkou stěrkou a koberce vysávejte tak, abyste zamezili víření prachu a alergenů. Pořiďte si matrace a lůžkoviny z kvalitních hypoalergenních materiálů.

Při atopickém ekzému upravte jídelníček

Výskyt a průběh atopického ekzému ovlivňují i některé potraviny. Právě potravinové alergeny bývají častým spouštěčem ekzému a mezi nejčastější alergeny způsobující ekzém převážně u malých dětí patří mléko, mouka, vejce, soja, ořechy. Je nutné zaměřit se na zdravou výživu pro očistu zažívacího systému, dbát na dostatečný příjem tekutin a začít se vyhýbat stravování ve fast foodech, stejně jako potlačit zlozvyk jíst ve spěchu, za chůze, nebo dokonce při jízdě autem.

Pečujte o atopickou pokožku a zamezte jejímu škrábání

Ať už známe nebo neznáme příčinu vzniku ekzému, klíčem k jeho potlačení je snaha udržet pokožku v dobré kondici. V akutní fázi ekzému tak používáme krémy a koupele předepsané lékařem, obvykle jsou to přípravky bez vůně, barvy a se sníženou pěnivostí. Vyhýbáme se mycím prostředkům a kosmetice s obsahem umělých barviv, aromat a dalších nevhodných látek. I v tzv. klidové fázi ekzému dbáme na pravidelné promazávání pokožky mastí či krémem. Je vhodné použít zvláště výživné a výjimečně hydratační sprchové gely a balzámy, určené pro extrémně suchou a ekzematickou pokožku.

Atopie a ekzémy - doživotní problém?

Vyhýbejte se stresu

Je prokázáno, že průběh ekzému zhoršuje také psychický stres. U dětí je tak důležitá snaha rodičů o vytvoření harmonického a láskyplného prostředí, my sami bychom se pak měli pokusit vyhnout zbytečnému psychickému vypětí. Je důležité naučit se aktivně odpočívat i cíleně relaxovat, odpoutávat tělo i mysl od každodenních problémů a pocitů celkového vyčerpání.

Zamezte styku s chemikáliemi a látkami, které působí dráždivě

Vyhýbejte se zakouřenému a prašnému prostředí, úklidům s pomocí chemikálií, kontaktu s barvami, čistidly, ředidly a těkavými látkami, u dětí pak může pokožku podráždit například plastelína, nalepovací tetování, gelové tužky na kůži, ale i křída nebo písek.

Dodržujte pravidla pro potlačení vám známé alergie

Kromě alergie na potraviny může být příčinou i domácí zvíře, výskyt roztočů a bakterií v nevhodném povlečení a jiném textilu, venkovní pyly, plísně apod. Pokud jsme si vědomi, že trpíme některou ze zmíněných alergií, je nutné dodržovat doporučené pokyny a opatření, abychom v jejím důsledku nevyvolali či nezhoršili právě projevy atopického ekzému. Základem dobrého léčení a vyléčení ekzémů je popřemýšlet, kdy se projevy objevily a co jim předcházelo. U ekzémů je velmi časté, že se zhorší po jiném virovém či bakteriálním onemocnění, ale také po prožitém stresu.

Zdroj: doma.nova.cz, proalergiky.cz

Foto: Pixabay.com

Autor: Veronika Tůmová

Makrobiotika jako životní styl
Jak se správně skladují potraviny v obchodech a restauracích?

Další články