zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Jaké jsou zdravotní benefity vitaminu K a proč byste jej měli užívat?

Kateřina Hájková
21.10.2020

Konzumace vitaminu K bývá často zanedbávána, protože obecně se má za to, že jeho nedostatek je považován za jev poměrně vzácný. Existují významné zdroje potravin s obsahem tohoto vitaminu a jednu z jeho forem navíc produkují střevní bakterie. Proč bychom si na riziko jeho nedostatku měli i přesto dávat pozor?

Vitamin K je vitamin rozpustný v tucích, je nezbytný pro budování zdravých kostí a může hrát roli při léčbě a prevenci osteoporózy. Injekce s jeho obsahem je navíc podávána novorozencům, aby se předešlo onemocnění způsobovaného jeho nedostatkem: protože většina žen v mateřském mléce vysoké koncentrace tohoto cenného vitaminu nemá. Nenarozené děti čerpají vitamin K z placenty, po porodu však tato možnost odpadá. Navíc hlavní zdroj vitaminu K, ve formě K2, je syntetizován ze střevních bakterií a střevní trakt novorozenců je sterilní. Údaje z četných studií ale naznačují, že suplementace vitaminem K není přínosem pouze pro novorozence, ale i pro dospělé. Podle vědců přináší ohromné výhody v prevenci a léčbě osteoporózy, revmatoidní artritidy a srdečních chorob.

Pomoc v boji s osteoporózou

Vitamin K se vyskytuje ve dvou formách nesoucích označení K1, K2. K1 je syntetizován rostlinami a najdete ho tedy v tmavé listové zelenině, dále v brokolici, salátu, zelí, špenátu nebo zeleném čaji. Dobrým zdrojem je také chřest, dále oves, celozrnné obiloviny a čerstvý zelený hrášek. K2 je produkován střevními bakteriemi a nachází se v malém množství v některých fermentovaných potravinách. K2 hraje důležitou roli ve zdraví kostí, protože je zodpovědný za přeměnu kostního proteinu osteokalcinu z jeho neaktivní formy na formu aktivní. Osteokalcin je hlavní nekolagenový protein, který se nachází v kostech a který se stará o to, že vápník v kostech zůstává na svém místě. Nízký příjem vitamínu K2 je proto spojován s osteoporózou a zlomeninami. Vitamín K1 zase hraje důležitou roli při srážení krve a jeho hlavním orgánem působení jsou játra.

Obrana před revmatoidní artritidou

Revmatoidní artritida (RA) je chronický zánětlivý stav, který postihuje celé tělo a především klouby. Existuje mnoho důkazů, že se jedná o autoimunitní reakci, při níž tělo vyvíjí protilátky proti zánětlivým složkám nacházejícím se v kloubních tkáních. Faktorů, které takové autoimunitní reakce vyvolávají, může být celá řada a patří mezi ně jak faktory genetické, tak také abnormální propustnost střev, nevhodný životní styl s nesprávnou výživou, potravinové alergie a mikroorganismy. RA je klasický příklad multifaktoriální nemoci, kdy k jejímu vzniku přispívá široká paleta genetických, dietních a environmentálních faktorů. Podle nejnovějších vědeckých poznatků může s těmito problémy pomoci vitamin K ve formě K2, na niž jsou bohaté fermentované výrobky.

Jak bojovat proti osteoporóze?

Péče o srážení krve i o zdraví mozku

Možná se vám často dělají modřiny, trápí vás krvácení z nosu, dásní nebo silná menstruace, třeba čas od času zaznamenáte krev v moči nebo ve stolici. Příčinou může být nedostatek vitaminu K1, který se stará o správnou srážlivost krve. Kromě toho také pomáhá mozku s metabolismem tuků nacházejících se v membránách mozkových buněk a chrání je před oxidačním stresem způsobovaným škodlivými volnými radikály. Představte si jablko, které zoxiduje a zhnědne – to totiž vzdáleně připomíná stav, do něhož volné radikály mohou dostat mozek.

Ochrana srdce

Vitamín K1 pomáhá snižovat nahromaděný kalcifikovaný plak v tepnách. Jakmile se totiž vitamín K1 v těle přemění na vitamín K2, pracuje tak, že odstraňuje vápník z krevních cév. Tím zlepšuje jejich elasticitu, snižuje riziko aterosklerózy neboli kornatění, tuhnutí tepen a chrání srdce před onemocněním či kolapsem. Vedle aterosklerózy je dalším známým faktorem srdečních chorob také oxidační stres, který vitamin K rovněž pomáhá snižovat.

Ischemická choroba srdeční - hrozba moderní civilizace 

Autor: Kateřina Hájková

Sportovní zranění: Kdy a jak si pomoci doma a kdy je lepší vyrazit k lékaři?
Medicinální houba Reishi: S čím vším pomůže, pro koho je vhodná a pro koho nikoliv

Další články

Jak vybrat dobrého trenéra?
Sport a relaxace

Jak vybrat dobrého trenéra?

Když léto skončí a teploty venku klesnou, začínají se opět plnit fitness centra sportovními nadšenci. Každý si tu jde za nějakým cílem, ať už se jedná o hubnutí, zpevnění nebo lepš ...