zdroj: unsplash.com
Zdravý život

Proč to nepřehánět se "zdravými Vánocemi" a užít si je bez výčitek

Veronika Tůmová
06.12.2022

V posledních letech se média předhánějí v poradenství, jak na zdravější cukroví, zdravější bramborový salát, zdravější psychiku během svátků, zkrátka zdravější Vánoce se vším všudy. Samozřejmě je dobré vědět, jak si Vánoce užít bez zbytečných nepříjemností, jakými jsou třeba žaludeční potíže, pálení žáhy, nadýmání, kil navíc či podráždění z toho, že člověk prostě nic nestíhá.

Přesto je dobré udržet se na tzv. zlaté střední cestě. Chcete vyzkoušet zdravé druhy cukroví, po kterých nepřiberete? Proč ne, ale nenuťte zbytek rodiny k oželení jejich oblíbených tradičních kousků z bílé mouky a cukru, pokud o to sami nestojí, nebo to jejich zdravotní stav nevyžaduje. Třeba ještě rádi nakonec zdravé cukroví vyzkoušejí, ale nechte to na jejich rozhodnutí.

Úklid, dárky a chystání už od listopadu? Zkuste se na chvíli zastavit

S Vánocemi a jejich přípravou bychom to všeobecně neměli přehánět. Pokud uklízíte už od poloviny listopadu v domnění, že úklid vydrží až do Štědrého dne, nebo jste permanentně podráždění a nervózní, protože máte pocit, že svých nutných dvacet druhů cukroví letos prostě nemůžete stihnout, pravdou je, že vše je jen na vás samotných. Nadáváte už dopředu, že vaši snahu opět nikdo neocení? Ruku na srdce, kdo po vás tohle všechno každoročně vyžaduje? Nebylo by rozumnější najít si čas pro sebe a užít si trochu té předvánoční atmosféry v klidu a pohodě? 

Sladkosti a tučná jídla? V menší míře neuškodí

Pár kousků cukroví nebo smažená ryba neublíží ani vám, ani vaší redukční dietě. Co je špatné, je pravidelné přejídání a každodenní příjem jídel tohoto typu. Snažte se proto jíst během svátků pravidelně a vyhněte se neustálému uzobávání. Dávejte si raději menší porce a dopřejte si čas na vychutnávání pokrmů, jezte v klidu a pomalu. Sladké cukroví nebo bramborový salát je v pořádku, pokud si pohlídáte rozumné množství. Zároveň ani během Vánoc nezapomínejte na ovoce, zeleninu, libové maso nebo cereálie. 

Zdravé cukroví ano, ale přidejte i pár tradičních kousků pro mlsouny

Zdravé cukroví nemusí vyhovovat každému a pokud na ně vy nedáte dopustit, přestože vaše rodina neprojevuje dostatek nadšení, zkuste je potěšit jednou dávkou klasických rohlíčků nebo lineckého, které mají rádi. Stejně tak se bude hodit mít pár druhů klasického cukroví pro návštěvy nebo nečekané hosty, kdyby pro vaše zdravější alternativy náhodou neměli pochopení.

Nezanedbáváte pohyb? Pak si můžete dopřávat bez výčitek

Kdo svátky neproleží u pohádek s mísou cukroví, prospěje svému zdraví i své figuře. Nemusíte praktikovat vrcholový sport, bude úplně stačit, když vyrazíte na čerstvý vzduch na procházku. Ven zkuste vyrazit každý den, bez ohledu na počasí. Do zasněžené ulice se pochopitelně vyráží líp, než do deště a bláta, ale čerstvý vzduch vždycky osvěží a tělu prospěje. Každodenní hodinová procházka prospěje i vašemu trávení a vaše váha i kondice snáze zůstane v přijatelné normě.

Zdroj: www.4health.cz, www.healthline.com
 

Autor: Veronika Tůmová

Pravda o tucích – přestaňte se jich bát a dopřejte si ty správné zdroje
Jaké vůně se hodí ke svátečním chvílím aneb poznejte také jejich symboliku

Další články

Jóga pro děti – jak a kdy s ní začít se svými dětmi?
Rodiče a děti

Jóga pro děti – jak a kdy s ní začít se svými dětmi?

23.11.2022

Možná cvičíte jógu už nějakou dobu a chcete s ní začít i u svých dětí, možná naopak sami začínáte a říkáte si, proč nezačít objevovat její taje a blahodárné účinky společně se svým ...