zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Sonografické vyšetření – v čem spočívá a jaké orgány dokáže vyšetřit?

Veronika Tůmová
02.10.2023

Sonografie je ultrazvukové vyšetření neboli neinvazivní zobrazovací metoda, která prozradí mnohé o orgánech a tkáních lidského těla. K jejich zobrazení využívá vysokofrekvenční zvukové vlny. Diagnostický ultrazvuk se tak využívá pro anatomické zobrazení tkání a orgánů ve vyšetřované oblasti lidského těla a pomáhá s bližším určením potíží.

Bohaté zkušenosti s touto metodou potvrdily, že diagnostický ultrazvuk je metoda bezpečná a velmi efektivní. Dosud nebyly prokázány škodlivé vedlejší účinky ultrazvuku při vyšetřeních. Přesto je nutné, aby metodu prováděl kvalifikovaný pracovník, správným způsobem a na odpovídajícím přístroji. Ultrazvuková vyšetření by měla být prováděna jen tehdy, existuje-li pro ně lékařem stanovený důvod a dále jen za použití nejnižší možné ultrazvukové expozice nezbytně nutné pro získání potřebných diagnostických informací.

Co všechno vyšetřuje sonografie?

Sonografie se využívá například k vyšetření oblasti břicha a malé pánve, tehdy přichází pacient nalačno, což je nezbytné pro omezení limitací ultrazvukového vyšetření daných například přítomností plynů ve střevech a v žaludku. V akutních případech se i toto vyšetření provádí bez přípravy. Dále se pomocí ultrazvuku vyšetřují ledviny, močový měchýř či gynekologické orgány. Krk a měkké tkáně, klouby, cévy, u malých dětí pak také kyčle. Mimo výše uvedeného není nutná žádná příprava k provedení ultrazvukového vyšetření.

Sonografie životně důležitých orgánů může předejít závažným komplikacím

Ultrazvukové vyšetření břicha a střev zobrazuje strukturu jater, žlučníku, žlučových cest, ledvin a močového měchýře. U žen ukáže sonografické vyšetření gynekologické struktury, u mužů pak strukturu a velikost prostaty. Jakékoli, i jen nepatrné potíže s životně důležitými orgány, jako jsou játra, žlučník, ledviny či jiné, je dobré řešit co nejdříve, což může pomoci předejít zbytečným a často vážným zdravotním komplikacím. Některá sonografická vyšetření jsou tak součástí důležité prevence.

Sonografické vyšetření a nádory

Sonografické vyšetření také zvyšuje pravděpodobnost, že je-li zachycena přítomnost nádoru, může být odhalena včas. Kromě žlučníkových kamenů tak bývají odhaleny i žlučníkové nádory, dále pak změny na slinivce, u které se každoročně objevuje poměrně vysoký výskyt rakoviny. Ultrazvuk může také podstatně dříve odhalit rakovinu vaječníků u žen, se kterou ženy přicházejí obvykle pozdě.

Preventivní sonografické vyšetření prsů

Rakovina prsu je nejčastější zhoubné onemocnění u žen. Výskyt tohoto onemocnění prudce narůstá po čtyřicátém roce věku, není však vzácný ani u mladších žen. Sonografické vyšetření prsů je vhodnou metodou pro ženy do 40 až 45 let. V této věkové skupině je prsní žláza dobře zobrazitelná ultrazvukem. Nad 45 let je vhodné screeningové mamografické vyšetření, a to v intervalu minimálně jednou za dva roky. Vyšetření nemá žádné vedlejší účinky ani zdravotní rizika.

Zdroj: mayoclinic.orgmy.clevelandclinic.orgnemocniceostravavitkovice.agel.cz

Autor: Veronika Tůmová

Nepříjemnosti, které k houbám patří: otravy z hub. Jaký je správný postup?
Připravte pleť na podzimní období. Doplňky stravy na podporu imunity pleti

Další články