zdroj: Shutterstock.com
Rodiče a děti

Konec léta, návrat k povinnostem a blízkost podzimu – jak vše zvládnout a zůstat v pohodě?

Veronika Tůmová
14.09.2023

Prázdniny jsou jednou provždy pryč a s nimi skončil i značně rozvolněný režim, kdy děti mohly ponocovat a vstávat třeba až k obědu. Teď už jsou zpět ve školních lavicích a po prvním úvodním týdnu, který bývá spíš přípravný, už jsou tu i domácí úkoly a možná i první opakovací testíky. Jak to všechno zvládnout?

Pokud jste poslední prázdninový týden neprožívali ve stresu a v úzkostech, jak to vaše dítě všechno zvládne, pak to jistě zvládlo bez větších potíží a stejně tak i vy. S koncem léta se ale mění i počasí, a stejně jako návrat do kolektivu jsou i teplotní výkyvy příčinou prvních zářijových nachlazení a jiných nemocí.

Začátek září může vést k oslabení imunity

Chladná rána a odpolední vysoké teploty, větší koncentrace lidí ve vnitřních prostorách a rychlejší množení virů, to všechno může na začátku září, ale i během dalších měsíců přispívat k oslabení imunity. K dalším rizikovým faktorům patří stres, obezita, zanedbaná hygiena či nezdravý životní styl, vlivem toho všeho jsme pak mnohem náchylnější k různým onemocněním. K vedlejším účinkům oslabené imunity patří častá únava nebo ospalost, to všechno pak na sobě s přicházejícím podzimem pozoruje značné množství lidí.

Co lze u dětí vypozorovat v souvislosti s návratem do školy?

Na konci prázdnin mohou být děti školního věku ve stresu a úzkosti z blížícího se návratu do školy, což obvykle ukazuje mimo jiné i to, nakolik byly ve škole spokojené v rámci vztahů se spolužáky. Děti, které v tomto směru nemají problémy, se po prázdninách většinou do školy těší, už jen proto, aby se po dvou měsících zase setkaly s kamarády. Naopak děti s potížemi se začleněním, s celkovou komunikací i samotnou výukou pak první školní dny prožívají citlivěji, mohou být uzavřenější, plačtivé nebo i podrážděné. Objevit se mohou i somatické obtíže, bolesti hlavy, průjmy či zvracení. Je dobré těmto příznakům věnovat pozornost, snažit se dítě pochopit, povzbudit, a především dokázat mluvit o těchto problémech, případně snažit se společně najít jejich řešení.

Škola i podzim dávají zabrat nejen dětem

Přestože si ještě můžeme užívat letních teplot, podzim už je cítit ve vzduchu a s ním se brzy objeví nejrůznější formy nachlazení, které se v dětském kolektivu, ale často i v tom dospěláckém, šíří doslova zběsilou rychlostí. U dětí tak pomůže zvýšit příjem ovoce a zeleniny, pohyb na čerstvém vzduchu, u zvlášť náchylných jedinců pak i přípravky k posílení imunity.  Pro většinu dětí je vysilující už jen pocit, že končí prázdninová pohoda a s ní je konec i zážitkům, výletům, zkrátka veškeré legraci a zábavě. Musí to ale takhle doopravdy být? Proč nevyužít slunné dny babího léta a nevracet se do prázdninové atmosféry alespoň o víkendech? Nejen dětem, ale i nám dospělým to určitě pomůže vyrovnat se s nadcházejícím příchodem podzimu, který ovšem také nemusíme vnímat vždy jen jako deštivé a blátivé období, kdy je lepší zůstávat doma. I podzim má přece co nabídnout, a nejen malý výlet, ale i docela obyčejná procházka podzimní přírodou dokáže dělat divy. Je vždy dobré se na něco těšit a k něčemu směřovat, ať už je to plán na nejbližší sobotu, nebo rovnou na příští prázdniny!

Zdroj:  radiozurnal.rozhlas.czpsychologie.cz

Autor: Veronika Tůmová

V čem je lymfatická masáž specifická a komu může nejvíce pomoci?
Materiály, které strčí plast do kapsy: Kaučuk, silikon a gutaperča

Další články