zdroj: Shutterstock.com
Rodiče a děti

Bezpečnost dětí při docházce do školy – je tzv. digitální trasování dobrý nápad?

Veronika Tůmová
20.09.2023

Bezpečnost dětí je pro rodiče prvořadá, a protože nám opět začala škola, bude dobré si připomenout, na co si dát při cestě dětí do školy pozor, co nepodceňovat a na co dbát. Dopravní výchova totiž nezačíná až ve škole, ale především doma, v rodině.

Aby se děti na cestě do školy cítily bezpečně, musí si dát pozor na několik nástrah. K těm patří samozřejmě auta, ale také nepřehledné silnice, někde také nedostatek přechodů, špatná viditelnost díky počasí a podobně. To všechno ovlivňuje bezpečnost našich malých i větších školáků.

Přípravu na samostatné docházení dítěte do školy je třeba nepodceňovat

Rodiče by měli zpočátku své dítě do školy doprovázet, a to, pokud možno do té doby, než se samo cítí připraveno chodit do školy samostatně. Děti, které chtějí do školy chodit samy, se pravidelně nutně vystavují nebezpečím dopravního provozu, a proto je nanejvýš důležité, aby dobře znaly cestu, uměly odhadnout situaci na silnici a podle ní se také zachovat. Vhodná příprava vyžaduje dostatek času, trpělivost a příkladné chování rodičů. Teprve poté, co se dítě viditelně dobře orientuje během celé cesty do školy, může začít chodit samo.

Zásady pro bezpečnou cestu dětí do školy

Na bezpečnou cestu bez stresu a úzkosti z pozdního příchodu do školy je třeba především dostatek času. Vstávat včas je proto jedním z nejdůležitějších pravidel. Probuzením dítěte s časovým předstihem se vyhnete tomu, že bude příliš spěchat, nebude na cestě, a především na silnici tolik obezřetné, a tudíž se zvyšuje riziko úrazu. Dítě by mělo být na cestě do školy odpočinuté a pozorné, posilněné výživnou snídaní či svačinou a tím i obezřetnější. Pokud jde o bezpečnost samotné cesty, zdaleka neplatí, že nejkratší cesta je vždy ta nejlepší a nejméně riziková volba. Zvolte trasu, na které jsou přehledné křižovatky a menší doprava, i kdyby to mělo znamenat okliku a tím delší cestu. Pozor také na počasí, při silném dešti volte raději dovezení dítěte do školy, využití hromadné dopravy nebo u menších dětí alespoň doprovod.

Naplánování trasy a pravidla bezpečného chování na silnici

Před první cestou do školy bude rozumné vybrat takovou trasu, které skýtá minimum nebezpečných přechodů a podobných míst. Nejvhodnější bude taková cesta, na které jsou široké chodníky, a kde dítě bude muset přecházet silnici jen minimálně. Pokud už bude muset přecházet, pak na co nejbezpečnějších a nejpřehlednějších místech. Úplně nejlepší jsou pak samozřejmě cesty s podchody a dobře označené přechody se semafory. Před první samostatnou cestou do školy je vhodné projít si s dítětem cestu několikrát nanečisto a poučit ho o zásadách bezpečnosti na silnici.

Výhody a nevýhody digitálního sledování (trasování) dětí

V dnešním světě se digitální sledování stalo zcela běžně používanou metodou v mnoha rodinách. Rodiče používají sledovací zařízení a k tomu určené aplikace pro přehled o pohybu a tím i chování svých dětí. Jako nevýhoda trasování dětí se uvádí obavy o dopad takového počínání na jejich soukromí a autonomii, kdy děti mohou trpět pocitem neustálého dohledu a tím i nedůvěry. K nesporným výhodám však patří ujištění rodičů, že děti jsou v bezpečí, a že došly na určené místo bez úhony a včas. Sledovací zařízení mohou navíc usnadnit a urychlit pátrání po ztraceném dítěti nebo pohřešované osobě, a tak i zachránit životy.

Zdroj: more4kids.infodesna.cz

Autor: Veronika Tůmová

Materiály, které strčí plast do kapsy: Kaučuk, silikon a gutaperča
Tinktury, extrakty, šťávy a další pomocníci pro naši imunitu

Další články