zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

Připravte pleť na podzimní období. Doplňky stravy na podporu imunity pleti

Pavlína Klaudová
05.10.2023

Proč čekat na to, až skončí babí léto a nezačít podporovat imunitu už během něj? Nejenom naše tělo, ale také naše pleť potřebuje péči. Připravte ji na nižší teploty a vnější vlivy jako je vítr a mráz, které zaručeně přijdou. Jaké vitamíny a minerály potřebuje pokožka a jak je ideálně doplnit?

Proč se vlastně zaměřit na posílení imunity pokožky?

O imunitě pleti se moc nemluví. Mnoho lidí si myslí, že pro to, aby byla hezká, stačí vybrat kvalitní vnější péči. Bohužel ale i ten nejdražší krém nestačí a odolnost pokožky se musí pro co nejlepší možné výsledky posilovat také zevnitř. Stav imunitního systému každého jedince je individuální. Může být narušen nezdravým životním stylem nebo některými formami autoimunitního onemocnění.

Imunitní systém pleti je takový osobní strážce, který chrání tělo před hrozbami, s nimiž denně přichází do styku. Posílení kožní bariéry je prospěšné k tomu, aby účinně fungovala.

Dalším ochranným valem proti patogenům je pak lipidový film, který napomáhá rovněž zachovat hydrataci pleti. Jeho poškození otevírá dveře nárůstu různých kožních onemocnění. Podpora funkcí lipidového filmu je jedním z úspěšných kroků ke krásné a odolné pleti. Pokožku je však potřeba vyživovat i zevnitř.

Po čem sáhnout, aby byla pleť krásná a zdravá i na podzim

Výbornými spojenci pro posílení nejen imunity pleti jsou doplňky stravy. Vybrané látky pomáhají bojovat proti projevům oxidačního stresu, který poškozuje v rámci působení volných radikálů buňky pokožky i celého organismu. Jedním ze stěžejních látek je i vitamín C, který vykazuje antioxidační aktivitu a funguje jako důležitý kofaktor při tvorbě kožního kolagenu, zároveň je důležitý pro efektivní využití železa organismem.

Se slábnutím slunečních paprsků se snižuje schopnost těla udržovat dostatečné hladiny vitamínu D, který je klíčový pro udržení dobrých energetických rezerv i psychickou pohodu. Je rovněž klíčovým pro podpoření síly kožní bariéry, aby byla odolnější vůči vzniku infekčních ložisek, spojených s výskytem akné či ekzémů, podílí se na eliminaci zánětlivých reakcí v těle.

Jaké další látky podporují imunitu pleti?

Silný antioxidant vitamín A, který podporuje udržení dobré kožní hydratace ve vrstvě epidermis a zároveň pomáhá vyrovnat tón pleti a snižuje výkyvy v pigmentaci.

Dodejte organismu i vitamíny B, které pomohou udržet v kondici nervovou soustavu, ale zároveň je potřebujete pro to, aby byla vaše kožní bariéra silná, pleť rozjasněná a zdravá. Konkrétně vitamín B1 stimuluje růst kožních buněk. Vitamín B2 pomůže s dobrým stavem pokožky, nehtů, je prospěšný i zdravé hřívě. Vitamín B3 je esenciální pro zachování dobré krevní mikrocirkulace, důležité pro efektivní obnovu kožních buněk. Biotin patří k hlavním vitamínům spojeným se zdravím pokožky, vlasů a nehtů.

Vitamín E, který se získává do kosmetických prostředků převážně ze slunečnicového oleje, vykazuje silné antioxidační schopnosti a je velmi prospěšný při úspěšném hojení poraněné pokožky. Poskytuje pleti potřebnou ochranu a zároveň napomáhá udržovat její dobrou elasticitu a hydrataci.

Vyberte si kvalitní kolagenové peptidy, nejlépe z grass fed chovu. Pomohou zlepšit celkový vzhled pokožky, která působí celistvěji, je odolnější vůči vnějším atakům. Tento doplněk stravy je výborný pro snížení viditelnosti celulitidy i zlepšení stavu vašich kostí a chrupavek.

Věděli jste, že klíč k dobé imunitě pleti sídlí ve vašich střevech? Podpoříte ji výběrem vhodných probiotik, prebiotik nebo symbiotik, které kombinují oba druhy. Můžete rovněž zařadit do stravy potraviny s probiotickými kulturami (kimchi, jogurty, kefír, kombuchu a další).

Minerální látky, které potřebuje pokožka

Určitě byste neměli podceňovat také minerální látky. Se stavem pokožky totiž souvisí více, než byste si mysleli. Povětšinou jsme zvyklí na to, že je potřebujeme pro zachování dobrého krevního oběhu nebo snížení zánětlivých reakcí, zachování dobrého stavu nervového systému, svalů, kostí i zubů, ale na pokožku se tak trochu zapomíná. Přitom minerály, které se běžně doporučují pro snížení zánětu a podporu krevního oběhu jsou velmi důležité pro udržení zdravé a pevné pleti.

Velmi prospěšným je zinek, podílí se na více než 200 chemických reakcí ve vašem organismu, hraje roli například při syntéze bílkovin, podporuje hojení ran a doporučuje se při zánětlivých onemocnění pokožky včetně lupénky a bércových vředů. Silný antioxidační prostředek selen spolupracuje se zinkem na redukci poškození buněk v rámci působení volných radikálů, které degradují kožní kolagen a v návaznosti na tento stav se objevují známky předčasného stárnutí pokožky.

Zdroje: ncbi.nlm.nih.govhealthline.comhealth.harvard.edu

Autor: Pavlína Klaudová

Sonografické vyšetření – v čem spočívá a jaké orgány dokáže vyšetřit?
Na říznutí jsou nejlepší náplasťové stehy. Jak je používat?

Další články