zdroj: Shutterstock.com
Péče o tělo

V čem je lymfatická masáž specifická a komu může nejvíce pomoci?

Klára Vojkůvková
11.09.2023

Lymfatické masáže jsou vyhledávanou terapeutickou technikou, známou pro svou schopnost podpořit přirozený proud lymfy v těle. Jejich jemná povaha a příjemný účinek láká zákazníky, kteří hledají přirozené a relaxační způsoby péče o tělo. Také ty, kteří chtějí podpořit svůj imunitní systém a dopřát si pocit zdraví a pohody. Lymfatické masáže mohou pomoci s očistou těla, s redukcí otoků, se zlepšením cirkulace, s relaxací a se snížením stresu.

Co je lymfa a jaké jsou výhody jejího rozproudění?

Lymfa je tekutina, která proudí lymfatickými cestami v těle. Je složena z vody, bílkovin, tuků, bílých krvinek a dalších důležitých látek. Její hlavní funkcí je odvodňování tkání, transport živin a odstraňování odpadních látek. Pokud začne z nějakého důvodu stagnovat pojí se s tím řada komplikací.

Otoky: Jeden z nejčastějších příznaků stagnující lymfy jsou otoky. Když lymfa není schopna efektivně odtékat z tkání, dochází k hromadění tekutiny a tím pádem k otokům. Tento typ edémů se často objevuje v oblastech, jako jsou nohy, kotníky, ruce nebo obličej. Otoky mohou navíc zvýraznit nerovnosti a důlky způsobené celulitidou.

Zhoršená imunita: Lymfatický systém hraje klíčovou roli při podpoře imunitního systému. Nedostatečný odtok lymfy může znamenat, že bílé krvinky a další obranné buňky nebudou dostatečně distribuovány po těle, což oslabuje obranyschopnost proti infekcím.

Zánět: Pokud se odpadní látky a toxiny hromadí v tkáních, vede to k podráždění a zánětlivým reakcím. Bakterie a další patogeny tak nacházejí vhodné prostředí pro své množení.

Celkový pocit zdraví: Potíže s lymfou se mohou projevit jako únava, pocit těžkosti nebo snížená vitalita.

Základní principy lymfatické masáže zahrnují:

Jemný tlak: Lymfatická masáž se provádí jemným a rytmickým tlakem směrem od končetin k srdci. Příliš silný tlak by mohl blokovat tok lymfy. Lymfatická masáž by neměla bolet.

Specifické pohyby: Pomalé krouživé pohyby podporují proudění lymfy. Klient může zaznamenat jemný tlak i tahání.

Lokalizace: Terapeut se zaměřuje na lymfatické uzliny a oblasti s vyšší koncentrací lymfatických cest, jako jsou krk, podpaží a inguinální oblast.

Kontraindikace: Lymfatická masáž není vhodná pro všechny. Existují určitá omezení, kdy se vyvarovat této masážní technice. Jedná se o akutně probíhající infekce, srdeční problémy nebo nádorová onemocnění. Je vždy nezbytné se poradit se s lékařem, aby se zjistilo, zda je v daném případě lymfatická masáž vhodná.

Existuje i několik způsobů, jak podpořit tok lymfy doma

Dostatečná hydratace je klíčová, je třeba udržet tekutiny rovnováze. Lze také zvážit konzumaci bylinných čajů s odvodňujícími vlastnostmi, nabízí se kořen pampelišky, listy kopřivy nebo známý ženšen. Pohyb je také důležitý pro podporu lymfatického toku. Pomáhá chůze, plavání, jóga nebo jízda na kole. Některá dýchací cvičení, jako je hluboké a pomalé dýchání břichem, mohou významně stimulovat lymfatický tok. Strava bohatá na živiny a vlákninu může mít pozitivní vliv na cirkulaci lymfy, na druhou stranu je třeba se vyhnout nadměrnému příjmu soli a potravin s vysokým obsahem nasycených tuků a cukru.

Rozproudění lymfy je důležité pro udržení zdravého a vyváženého fungování organismu. Je však důležité si uvědomit, že lymfatická masáž by měla být prováděna kvalifikovaným masérem nebo terapeutem, který má znalosti o správné technice, aby se maximalizovaly výhody a minimalizovala případná rizika.

Zdroje: pharmanews.cz

Autor: Klára Vojkůvková

Péče o jizvu po císařském řezu – masáž, přírodní léčba a správná strava
Konec léta, návrat k povinnostem a blízkost podzimu – jak vše zvládnout a zůstat v pohodě?

Další články