Ženská neplodnost

Neplodnost u žen

Lucie Regenermelová
27.07.2010

Ženská neplodnost je do jisté míry způsobena i současným způsobem života a prostředím, ve kterém se žena pohybuje. Nadmíra škodlivin v ovzduší, spousta stresujících situací. Zcela zapomínáme na své běžné psychické i fyzické potřeby. Nejen že se můžou objevit různá onemocnění, ale následkem může být právě i neplodnost. Ať už ženská či mužská.

Ženská neplodnost se dá v některých případech léčit. Neplodnost bývá označována za sníženou (nebo chybějící) schopnost zplodit potomka. Nemusí to přímo znamenat, že děti nebudete mít nikdy. Často bývá neplodnost zaměňována za sterilitu. A to je chyba.

Neplodnost je stav, kdy neotěhotníte při déle než rok trvajícím pravidelném nechráněném styku. Lékař může různými vyšetřeními stanovit příčinu neplodnosti. Pokud se mu u vás nepodaří stanovit tuto příčinu, nezoufejte si, i pak může být následná léčba úspěšná.

Typy ženské neplodnosti

  • primární neplodnost - nikdy za dobu delší než jeden rok nechráněného styku nedošlo k oplodnění
  • sekundární neplodnost - v minulosti k oplodnění došlo, nyní za dobu delší než jeden rok nechráněného styku nedošlo k novému oplodnění
  • neobjasněná neplodnost
  • spontánní potraty - pravidelné
  • kojenecká úmrtnost - počítá se úmrtí dětí do jednoho roku života

 

Nejčastější příčiny neplodnosti

Nepřítomnost ovulace

Kolem třicítky jsou nejčastější příčinou stres nebo obezita.

Léčba: odstranění příčiny, tedy zmírnění životního tempa, více pohybu, správná životospráva.

Nedostatečná funkce žlutého tělíska

Žluté tělísko vzniká ve vaječníku po ovulaci a hormonálně ovlivňuje první týdny těhotenství.

Léčba: hormonální stimulace.

Syndrom polycystických ovarií

Řada různých hormonálních odchylek, kvůli kterým vajíčko nemůže dozrát.

Léčba: hormonální. Existuje i možnost chirurgické léčby, ale její efekt vydrží pouze asi dvanáct měsíců.

Zvýšená hladina prolaktinu

Způsobeno opět hormonální příčinou.

Léčba: podávání hormonů.

Selhání vaječníku

Rizikové pro ženy po čtyřicítce, protože stav, kdy ve vaječníku nejsou již téměř žádná vajíčka, je typický pro období přechodu. Může se to ale stát i dříve; vaječníky mohou být poškozeny například ozářením či léky.

Léčba: pokud je vajíček málo, podporuje se pomocí léků jejich růst. Jakákoli absence vajíček však znamená, že tento stav je neléčitelný. Pak existuje možnost implantace vajíčka od dárkyně.

Protilátky ničí spermie

Antispermatozoální protilátky mohou být buď v hlenu děložního hrdla, nebo ve vejcovodu. Působí stejně, jako kdyby bránily tělo proti bakteriím.

Léčba: imunosupresivní léčba (snižuje tvorbu všech protilátek v organismu ženy) v kombinaci s přesným sledováním menstruačního cyklu. Pohlavní styk se doporučuje pouze v době, kdy je vajíčko zralé a připravené k oplodnění, případně se vajíčko oplodňuje tzv. nitro-děložní inseminací, eventuelně se může přikročit i k metodě IVF, čili mimotělnímu oplodnění.

Neprůchodné vejcovody

Příčinou jsou záněty, prodělané mimoděložní těhotenství, endometrióza.

Léčba: chirurgická - odstranění neprůchodné části vejcovodu, případně mimotělní oplodnění. Výkon je možné provést i laparoskopicky.

Idiopatické (nevysvětlitelné) příčiny

Jedná se o neplodnost z nejasných příčin.

Léčba: opakované stimulace vaječníku s odběrem vajíček a zavedení jediné  spermie přímo do zralého vajíčka (metoda ICSI). Pokud nedojde k oplodnění, následuje možnost využít buď vajíčko či spermie od dárkyně, resp. dárce. Někdy se také doporučuje vyčkat delší dobu, zda žena neotěhotní přirozenou cestou.

Při léčení ženské neplodnosti je třeba zaměřit se na tento problém komplexně. Je třeba zamyslet se nad svým dosavadním životním stylem - alkohol, cigarety, užívání antikoncepce a jiných léků. Nejlepší je vše konzultovat se specialistou.


Měla jste i vy problémy s početím a v čem byla příčina?

Autor: Lucie Regenermelová

Omdlévání v těhotenství
Pozor na přehřátí organismu

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...