Bělení zubů
Bezchybné a zářivě bílé úsměvy z titulních stránek magazínů mnohdy zapříčiní, že krásné a bílé zuby jsou snem mnohých z nás. V současné době, kdy se profesionálním bělením zubů zabývají specializovaná centra i mnohé stomatologické ordinace, jsou bílé zuby znakem úspěchu a schopnosti o sebe pečovat.
Je nutné si uvědomit, že není třeba podléhat trendům a uchýlit se k metodám, které nakonec mohou způsobit víc škody než užitku. Žádné zuby navíc nejsou úplně a čistě bílé, ale mají zabarvení tří přirozených odstínů. Příliš intenzivní a stejnoměrné vybělení tak může působit umělým dojmem dokonale vybělené zubní protézy.
Přirozené zabarvení zubů
Zubní krček, což je nejtmavější část zubu, odhaluje obvykle přirozený barevný nádech či odstín zubu, který může být nažloutlý, hnědý nebo šedý. Každý jednotlivý zub má navíc své specifické barevné tónování, např. špičáky bývají přirozeně nažloutlé. Základní odstín zubu je dán geneticky, stejně jako např. barva vlasů.
Nežádoucí zabarvení zubů má mnoho známých faktorů, mezi ně patří:
- kouření
- pití kávy
- červené víno
- některé druhy stravy
- věk
- zubní hygiena
Může k němu dojít však již v dětství, nejznámější příčinou bývá užití antibiotik či nadměrný přísun fluoru, čímž vzniká výskyt nežádoucí skvrnitosti šedých a nahnědlých odstínů.
Techniky bělení zubů
Vybělení zubů můžeme dosáhnout několika více či méně náročnými způsoby a procedurami:
- mechanické bělení zubů – bělící zubní pasty odstraňující povrchové nečistoty a usazeniny
- chemické bělení zubů – bělící gely používané pod odborným dohledem, působí do hloubky zubu
- keramické fasety – materiál překrývající celou vnější plochu zubu
- porcelánové korunky vhodného odstínu
K dalším technologiím patří bělení zubů pomocí tzv. bělicí tužky nebo pera, které funguje na principu nanesení bělícího gelu a je rychlou procedurou vhodnou pro domácí použití.
Rychlé a bezpečné je bělení zubů laserem, světelnou LED diodou či tzv. modrým světlem. Tento typ bělení však zároveň patří mezi ty dražší způsoby.
Při honbě za zářivým “hollywoodským“ úsměvem bychom se měli v každém případě svěřit do rukou odborníka. Péče o chrup, jako je jeho bělení, spadá do oboru estetické stomatologie a existují kliniky s právě touto specializací.
Jsou i levnější řešení a mnoho dostupných produktů, které vám mohou pomoci ke zdravějšímu úsměvu. Ordinační metody s konzultací, přesným plánem a dohledem stomatologa jsou však rozhodně méně rizikové a účinnější, než volně prodejné, levné preparáty, které nejen že obvykle nemají požadovaný efekt, ale mohou vést k trvalému narušení či poškození zubní skloviny, ke zvýšené citlivosti zubů apod.
Autor: Veronika Tůmová