Zuby

Bělení zubů

Veronika Tůmová
18.09.2012

Bezchybné a zářivě bílé úsměvy z titulních stránek magazínů mnohdy zapříčiní, že krásné a bílé zuby jsou snem mnohých z nás. V současné době, kdy se profesionálním bělením zubů zabývají specializovaná centra i mnohé stomatologické ordinace, jsou bílé zuby znakem úspěchu a schopnosti o sebe pečovat.

Je nutné si uvědomit, že není třeba podléhat trendům a uchýlit se k metodám, které nakonec mohou způsobit víc škody než užitku. Žádné zuby navíc nejsou úplně a čistě bílé, ale mají zabarvení tří přirozených odstínů. Příliš intenzivní a stejnoměrné vybělení tak může působit umělým dojmem dokonale vybělené zubní protézy.

Přirozené zabarvení zubů

Zubní krček, což je nejtmavější část zubu, odhaluje obvykle přirozený barevný nádech či odstín zubu, který může být nažloutlý, hnědý nebo šedý. Každý jednotlivý zub má navíc své specifické barevné tónování, např. špičáky bývají přirozeně nažloutlé. Základní odstín zubu je dán geneticky, stejně jako např. barva vlasů.

Nežádoucí zabarvení zubů má mnoho známých faktorů, mezi ně patří:

  • kouření
  • pití kávy
  • červené víno
  • některé druhy stravy
  • věk
  • zubní hygiena

Může k němu dojít však již v dětství, nejznámější příčinou bývá užití antibiotik či nadměrný přísun fluoru, čímž vzniká výskyt nežádoucí skvrnitosti šedých a nahnědlých odstínů.

Techniky bělení zubů

Vybělení zubů můžeme dosáhnout několika více či méně náročnými způsoby a procedurami:

  • mechanické bělení zubů – bělící zubní pasty odstraňující povrchové nečistoty a usazeniny
  • chemické bělení zubů – bělící gely používané pod odborným dohledem, působí do hloubky zubu
  • keramické fasety – materiál překrývající celou vnější plochu zubu
  • porcelánové korunky vhodného odstínu

K dalším technologiím patří bělení zubů pomocí tzv. bělicí tužky nebo pera, které funguje na principu nanesení bělícího gelu a je rychlou procedurou vhodnou pro domácí použití.

Rychlé a bezpečné je bělení zubů laserem, světelnou LED diodou či tzv. modrým světlem. Tento typ bělení však zároveň patří mezi ty dražší způsoby.

Při honbě za zářivým “hollywoodským“ úsměvem bychom se měli v každém případě svěřit do rukou odborníka. Péče o chrup, jako je jeho bělení, spadá do oboru estetické stomatologie a existují kliniky s právě touto specializací.

Jsou i levnější řešení a mnoho dostupných produktů, které vám mohou pomoci ke zdravějšímu úsměvu. Ordinační metody s konzultací, přesným plánem a dohledem stomatologa jsou však rozhodně méně rizikové a účinnější, než volně prodejné, levné preparáty, které nejen že obvykle nemají požadovaný efekt, ale mohou vést k trvalému narušení či poškození zubní skloviny, ke zvýšené citlivosti zubů apod.

Autor: Veronika Tůmová

Jak poznat otravu metylalkoholem?
Jak vylepšit kohoutkovou vodu

Další články

Objímejte svoje děti
Péče o dítě

Objímejte svoje děti

15.10.2012

Že lidský dotek je mimořádný, víme velmi dobře. Přesto s ním máme problémy – chodíme na masáže, mazlíme se se zvířaty, dětmi nebo s blízkým člověkem? To bohužel podstatně méně. Pro ...

Okultismus
Alternativní medicína

Okultismus

29.09.2012

Slovo “okultismus“ pochází z latiny a znamená to, co je skryto, nebo utajeno. Je to nauka, či jinak řečeno duchovní věda, spojená se zvláštními schopnostmi a nadsmyslovými jevy, kt ...

Jak poznat otravu metylalkoholem?
Alkohol

Jak poznat otravu metylalkoholem?

13.09.2012

K aktuální situaci otrav metylalkoholem v České republice přinášíme vyjádření odborníka MUDr. Petra Popova, který předsedá Společnosti pro návykové nemocii. Podívejte se, jak se vy ...

Není cukr jako cukr - umělá sladidla
Zdravá výživa

Není cukr jako cukr - umělá sladidla

13.09.2012

Zajímáte se o to, co pijete a jíte? Orientujete se ve všech informacích uvedených na obalech? Vyhýbáte se cukru a kupujete raději light verze? V tomto článku se podíváme, jak to vl ...

Plicní embolie
Plicní embolie

Plicní embolie

11.09.2012

Je to časté kardiovaskulární onemocnění. Může způsobit život ohrožující stav akutního selhání pravé srdeční komory. Zhruba 11 % akutních plicních embolií končí náhlou smrtí.